Zkušený ďábel radí: Odveď pozornost křesťanů od Bible!

4.6
(19)

Můj milý Bezejmene,

s velikým znepokojením jsme se dozvěděli, že lidé z tvojí nemocnice se začínají dělit na malé skupiny, kde společně studují Knihu. Tohle se mi nelíbí! Bude-li se situace vyvíjet tímto směrem, může dojít k tomu, že to úplně rozbije tvoji a naši snahu ničit a škodit. Obávám se, že přes mé průběžné varování jsi vliv Knihy neustále podceňoval, a teď vidíš následky. Pokusím se ti k tomu napsat samostatný dopis.

Určitě sis všiml, že Knihu jim duchovní vykládá každou neděli, že Knihu vykládají i malým dětem v nedělní škole, že o Knize mluví i jejich mladí lidé na svých setkáváních a nyní o Knize hovoří i v malých skupinách. Musíš si uvědomit, že hlavní nebezpečí Knihy je v tom, že skrze ni jim náš Nepřítel zjevuje svoji vůli a svůj charakter.

Sama Kniha nemůže uškodit, pokud se pacienti nebudou pokoušet uvádět do života to, co se v ní dočtou. Stejně tak je nežádoucí, aby ke čtení Knihy připojovali modlitby. Dále je důležité, aby pochybovali, že se v Knize mohou dozvědět odpovědi na otázky ohledně nejdůležitějších oblastí svých životů. V těchto věcech ať mnohem více důvěřují posledním objevům psychologie, sociologie, managementu, religionistiky a dalších oblastí lidského bádání.

Hlavně nepřipusť dětskou víru

Kdyby došlo ke kritické situaci, že budou mít tendenci něco z Knihy brát vážně, pak ať někdo nadnese některou z následujících frází: „Na všechno existuje několik pohledů, záleží z jaké se na to či ono díváš perspektivy. Nic není černobílé, kolik lidí, tolik výkladů. Kdo vidí věc jednostranně, je hlupák a omezenec. Záleží, jak to cítíš. Důležité není, zda je to, co se v Knize píše, pravda, ale zda to cítíš upřímně. Bez teologického vzdělání nelze text stejně pochopit. Kniha byla psána v jiné době, proto ji nemůžeme brát vážně“, atd. Pokud budou používat tyto a mnohé další fráze, a to s cílem, aby je Nepřítel skrze Knihu nikdy nedovedl k jakémukoli zásadnímu rozhodnutí, pak ať si Knihu čtou a meditují nad ní, jak dlouho chtějí.

Nepřítel někdy v Knize hovořil o dětské víře. Tuto víru nesmíme mezi našimi pacienty nikdy připustit. Dětská víra je nebezpečná tím, že přijímá Knihu a vlastně celé učení Nepřítele příliš radikálně. Důvěřuje tomu, že lze podle Knihy žít i dnes. Pravdou je, že vyznat se v Knize není vždy úplně jednoduché ani pro nás. Na jednu stranu Knihu studují lidé na univerzitách, na druhou stranu ji čtou malé děti. Není nám úplně jasné, jak je tento paradox možný, ale není na nás, abychom to řešili. Naším úkolem je, abychom lidem zabránili Knihu číst, přemýšlet nad ní a uvádět ji v život. A to je i tvůj úkol.  

Když už dojde na nejhorší a pacienti se sejdou, aby Knihu studovali v menší skupině, pak se snaž, aby se vůbec nedostali k rozhovoru nad Knihou samotnou. Dá se toho docílit tak, že začnou hovořit o sobě, o svých osobních problémech, o své práci a o mnoha a mnoha dalších věcech, které je tíží nebo z kterých mají radost. Oni tomu mezi sebou říkají sdílení. Ať se sdílejí do roztrhání těla – pokud jim to zabrání otevřít Knihu. 

Byl kazatel dobře oblečený?

Když přijdou v neděli, aby slyšeli to, čemu někteří říkají promluva, jiní kázání, musíš se velmi snažit, aby jejich pozornost upoutalo cokoli jiného než kázané slovo. Ať si ženy všímají toho, v jakých šatech přišli ostatní, muži ať přemýšlejí o své práci nebo o tom, s kým budou probírat svoje problémy po bohoslužbách. Ať se nechají vytočit popotahováním svého souseda nebo tím, že mu smrdí nohy. Mužskou pozornost velmi upoutávají málo zakryté pohlavní znaky především mladých pacientek. Ideální je, když v místnosti, ve které poslouchají kázání, létá moucha, když zlobí děti, když je na stěně plíseň, která připomíná nějakou mapu nebo obrys zvířete. Prostě když se najde cokoli, co pacientům zabrání naslouchat tomu, co říká ten, kdo vykládá Knihu.

Máme zkušenost, že když narušíme pozornost, mnoho pacientů si za deset minut nepamatuje téměř nic z toho, co bylo kázáno. Velmi se radujeme, pokud se tuto skutečnost dozví ten, kdo káže. Důvodem je, že ztrácí motivaci se na kázání z Knihy připravovat, protože má pocit, že mu stejně nikdo nenaslouchá.

Když už jsem u kázání, snaž se, aby si pacienti všímali, zda byl kazatel dobře oblečený, zda se nepotil, zda neměl ruce v kapsách, zda příliš netloustne, zda oslovil člověka, který sedí vedle. Je třeba, aby kázání bylo na prvním místě show, která diváky baví. Diváci pak nepřicházejí, aby se změnili, nebo dokonce aby lépe poznali Nepřítele, ale aby hodnotili, zda se show vydařila.

Jak sis všiml, během kázání odcházejí děti pacientů do nedělní školy. Jsme velmi nervózní, když děti naslouchají Knize již od útlého věku. Proto musíme působit i v nedělní škole. Postupuj následujícím způsobem. …

Tvůj strýc Maluglor

Článek je ukázkou z nové knihy Davida Nováka „Jak zničit církev – Rady zkušeného ďábla“.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.6 / 5. 19

Napsat komentář