Vydržíte 24 hodin off-line? Zkuste to!

5
(2)

Digitální technologie v současné době najdeme všude kolem nás – staly se nedílnou součástí našeho každodenního života. Co takhle si od všeho virtuálního na jeden den oddechnout? Právě k takovému „půstu“ vyzývá spolek Ostrava pro život. Iniciativa proběhne už tento víkend.

O co jde?

Den odpojení je každoroční březnovou výzvou k 24hodinovému digitálnímu detoxu. Probíhá vždy od západu do západu slunce, letos od pátku 3. března do soboty 4. března 2023.

Jak se můžu zapojit?

Podstatou „technologického šabatu“ je dopřát si jeden den odpočinku od všech zařízení s obrazovkou (např. telefon, televize či notebook) a zároveň od virtuální formy komunikace, jako je posílání textových zpráv či telefonování. Získaný volný čas můžete využít pro

  • přirozený kontakt s blízkými,
  • čtení Bible či jiných knih,
  • procházku v přírodě či sportovní aktivity,
  • dobrovolnickou práci,
  • psaní vlastních myšlenek (tzv. journaling),
  • vyhledávání ticha a času s Bohem.


Tip!
Informujte své okolí (rodinu, přátele i kolegy) o tom, že v průběhu výzvy vás nebude možné digitálně kontaktovat.

Den odpojení je však individuální výzvou pro každého z nás, a tak se nápadům, jak strávit tento den, meze nekladou. Vy sami nejlépe víte, které formy médií a zařízení vás nejvíce časově svazují a jaké aktivity na úkor technologií ve svém životě postrádáte. Pokud vás tedy myšlenka jednodenního půstu od moderních zařízení oslovila, neváhejte se tento víkend Dne odpojení zúčastnit.

Úvodní foto: Jezael Melgoza (Unsplash)


Více informací o Národním dni odpojení v ČR najdete zde.

Pokud byste chtěli výzvu sdílet s ostatními, můžete je pozvat pomocí Facebook události Dne odpojení.

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 2

Napsat komentář