Věřící se skládají na nový kostel pro Neratovice. Vybrali už milion korun

5
(6)

Neratovice – město, které záměrně vzniklo bez kostela. Založili ho komunisté v roce 1957 a jeho dominantou se stala místní chemička. To se snaží změnit skupina místních nadšenců, která přišla s návrhem moderního duchovního centra. Budova z dílny architekta Zdeňka Fránka tvarem připomíná Noemovu archu, k níž přistupuje člověk.

V Neratovicích by na zarostlém místě plném odpadků mělo vzniknout živé multifunkční centrum, které bude kromě bohoslužeb sloužit ke společenskému setkávání a pořádání koncertů nebo výstav. „Kostel bude stát v nyní zanedbané části města. Přispěje nejen ke kultivaci nehostinné krajiny, ale bude mít také významný společenský přesah. Akce pořádané v kostele přispějí k podpoře zralé občanské společnosti, sociální vnímavosti a prevenci kriminality,“ vysvětlil neratovický farář Peter Kováč. Prostředí nového katolického kostela doplní park s hřištěm a zážitková stezka.

Organizátoři projektu chtějí připomenout nedávnou kapitolu českých dějin a moderní stavbou uctít také odkaz kardinála Josefa Berana, který byl perzekuován komunistickým režimem. Stavbu podpořil i filmový režisér Jiří Strach. „Nejsem moc příznivcem moderní sakrální architekturu, ale kostel chápu jako místo setkání, kde se mají lidé cítit dobře při společných setkáních a obřadech. A pokud se v Neratovicích bude cítit dobře v tomto chrámu, chtěl bych jeho stavbu podpořit. Věřím, že se nám to společně podaří,“ uvedl na podporu projektu.

Díky štědrosti nadšenců

Kostel zasvěcený Nejsvětější Trojici s pastoračním centrem kardinála Josefa Berana by měl stát celkem 80 milionů korun. Z velké části se o jeho financování postará farnost Neratovice a pražské arcibiskupství, dalších 36 milionů korun nadšenci vybírají za pomoci veřejnosti. Sbírka probíhá po částech, fanoušci kostela například na přelomu listopadu a prosince během dvou týdnů vybrali více než 90 tisíc korun k doplacení vodovodní přípojky. Pozemek je tedy díky darům zasíťovaný a organizátoři čekají na stavební povolení, které umožní začátek hrubé stavby.

Celkem už se díky štědrým dárcům sešlo více než milion korun. „Je to neskutečné číslo. Je vidět, že Neratovičtí o kostel stojí a jsou rozhodnuti za něj bojovat. Vidím velkou naději, že pastorační centrum kardinála Josefa Berana bude brzy novou dominantou Neratovic,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský, který se vedle Jiřího Stracha stal dalším patronem projektu.

Vizualizace: Fránek Architects
Úvodní foto: Duy Hoang


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 6

Napsat komentář