Vánoční nálada do sluchátek: 3 nová křesťanská alba

5
(4)

Vánoční alba se stala speciálním hudebním žánrem, na který nemáme příliš velké nároky, co se týče originality. Platí pro ně jiná měřítka, odpustíme jim špetku kýče, záplavu rolniček i mnohokrát zmíněné jmelí. Posloucháme je, aby na nás přeskočila sváteční jiskra. Dřív jsme možná tohle pošťouchnutí nepotřebovali, kouzlo Vánoc jsme jako malí dokázali prožívat bez jakýchkoli nabuzovačů. Čím jsme starší, tím je to těžší, o to víc potřebujeme nazdobené stromečky, vůni perníčků, zlatý balicí papír, čokoládové figurky od Orionu a klasické melodie. 

Jak lépe prožít svátky než s hudbou, která v nás probudí nejenom dětské nadšení, ale také připomene srdce Vánoc, důvod, proč je slavíme. Křesťanskou hudební scénu na podzim obohatilo album kapely for KING & COUNTRY nazvané podle singlu z roku 2019 Little Drummer Boy, který je inspiroval k vytvoření plnohodnotného vánočního zážitku. 

Je to deska, která vypráví příběh narození mocného krále. V albu najdete nejen klasickou sváteční muziku západního světa, ale také originální písně včetně emoční balady, která vypovídá o narození Ježíše z pohledu novopečeného tatínka Josefa. „Jak můžu být ten pravý, ten, který bude otcem otcova syna,“ hraje si se slovy australská skupina. 

for KING & COUNTRY – The Carol Of Joseph

Své první sváteční album vydala také vítězka americké soutěže American Idol – country zpěvačka Carrie Underwood, v křesťanském světě známá písní Jesus Take The Wheel. Joel a Luke (for KING & COUNTRY) nejsou jediní, které zasáhla píseň o malém bubeníkovi. „Jedna z mých nejoblíbenějších je The Little Drummer Boy, mám ráda ten sentiment a upřímnost za ní. Vystupuje tam malý kluk, samozřejmě, že u toho myslím na svého pětiletého syna, a když všichni přinášejí své dary, on nic nemá, je chudý. Ale řekne: Já ti zahraji na buben, to je to, co umím,“ uvedla zpěvačka. „Pro mě je tato píseň o tom, že ten malý kluk je hudebník a to je jeho dar od Boha. Stejně tak i já jsem dostala tento dar a chci ho vrátit zpátky Bohu,“ vysvětlila cestu k názvu My Gift.

Za pozornost stojí i dílo, které vzniklo ve spolupráci s několikanásobným držitelem cen Grammy Johnem Legendem. Píseň Hallelujah zve na projížďku zasněženými kopci za zvuku zvonečků a rolniček. Tato hudební spolupráce vyvolala kvůli zpěvákově otevřené kritice bývalého prezidenta Donalda Trumpa mezi americkými křesťany vlnu nevole. 

Carrie Underwood & John Legend – Hallelujah

Rolničky, zvonečky a tradiční vánoční rytmy provázejí také nejnovější EP Chrise Tomlina, který na poslední chvíli také přidal svou trošku do mlýna albem Miracle Of Love. „Události, které se staly v Betlémě, byly jedno velké Boží překvapení. Byl to dar a pro mě tyto Vánoce pokračují v duchu nečekaných darů a událostí. V listopadu jsem se totiž dozvěděl, že čekáme třetí dítě,” prozradil Tomlin svou inspiraci.

Krátké album otevírá stejnojmenná originální píseň, ve které zpěvák popisuje nadšení Josefa a Marie z radostného očekávání (a paralelně i své vlastní). 

Chris Tomlin – Miracle Of Love

Nechybí ani živá nahrávka písně Noel, kterou Chris vytvořil s producentem Edem Cashem a zpěvákem a textařem Mattem Redmanem v roce 2015 pro své druhé vánoční album v pořadí. Píseň se okamžitě stala hitem pro její text, nadčasovou melodii a osobité zpracování zpěvačky Lauren Daigle. Ta vytvořila své vánoční album Behold v roce 2016 a v roce 2018 do něj přidala tři nové písně. Milovníci jejího nakřáplého a plného hlasu si tak mohou poslechnout klasiky jako Jingle Bells nebo Have Yourself A Merry Little Christmas. Nahrávka nezestárla a určitě nezklame ani po dvou letech.

Úvodní foto: Kieran White (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 4

Napsat komentář