„Už nejsem křesťan,“ tvrdí autor knih o vztazích Joshua Harris

Autor bestselleru S nikým nechodím a nejsem cvok (I Kissed Dating Goodbye) a bývalý pastor amerického nedenominačního sboru Covenant Life Church v Marylandu Joshua Harris koncem července na svém instagramu oznámil, že se po 21 letech rozchází se svou manželkou Shannon.

„Dále budeme žít jako přátelé. V posledních letech jsme oba prošli velkou proměnou. Tímto rozhodnutím se posouváme kupředu, činíme ho s upřímnou láskou jeden k druhému a s porozuměním pro náš jedinečný manželský příběh. Doufáme, že v nadcházejících letech budeme oporou – sobě navzájem i pro naše tři úžasné děti,“ napsal k manželské fotografii Harris na svém instagramovém profilu.

Jen o několik dní později na stejné sociální síti přiznal, že sám sebe už nepovažuje za křesťana. „Pokud jde o mou víru v Ježíše, hodně jsem se posunul. (…) Podle všech kritérií, kterými definuji křesťana, nejsem křesťan,“ oznámil a zároveň se také omluvil za své dřívější názory týkající se vztahů, role žen v církvi nebo rodičovství. Speciálně se omluvil LGBTQ+ komunitě: „Lituji toho, že jsem byl proti rovnosti manželství, že jsem vás a vaše zapojení do církve nepodporoval a že to, co jsem napsal či řekl, přispívalo k atmosféře vyloučení a fanatismu.“

Pastor sboru, který Harris v letech 2004–2015 vedl, po zveřejnění těchto příspěvků vyzval v dopise členy k modlitbám a vyjádřil naději, že se Harris k víře opět vrátí.  

Kniha, která způsobila revoluci

Joshua Harris proslul zejména knihou „S nikým nechodím a nejsem cvok“, kterou napsal v 21 letech a která od roku 2003 vyšla již čtyřikrát i v češtině. Zejména mezi americkými evangelikálními křesťany kniha způsobila revoluci: Do kultury, ve které bylo normální už od základní školy neustále s někým nezávazně randit, vnesla radikální názor, že chození, které nevede ke svatbě, je špatné. V USA to leckde vedlo až k tomu, že se mladí křesťané báli vstoupit do vztahu, nebo se dokonce přestali s lidmi opačného pohlaví přátelit – a dodnes to Harrisovi vyčítají.

Na podzim 2018 se proto Harris za své knihy (kromě „S nikým nechodím a nejsem cvok“ ještě „My dva spolu“ a „Ani ň“) veřejně omluvil a zastavil jejich další vydávání. Natočil také dokument „I Survived I Kissed Dating Goodbye“ (Přežil jsem knihu S nikým nechodím a nejsem cvok), v němž se postavil svým kritikům tváří v tvář.   

Více k tématu najdete také v časopise Život víry 2019/1 na str. 20.

Autor: Lucie Vlasáková
Foto: Facebook/Instagram Joshua Harris

Napsat komentář