Ukrajina, Velikonoce a svoboda

5
(3)

Válku na Ukrajině prožívám hodně přes naši kamarádku, která odtamtud pochází. Druhý den války mi psala: „Teď volala sestřenice. Bombardují Rovno. Nemůžu tomu uvěřit! Nemůžu! Od samého rána bombardují Kyjev. Můj krásný Kyjev! Bolí mě to, hrozně bolí…“
S kamarádkou jsme taky hned řešily, které příbuzné přijedou do Česka a kde budou ubytované. Pláču, když myslím na to, jak se její sestra loučila s manželem, který ji přivezl k hranicím a vrátil se bojovat. Jak se s ním loučili jeho děti a on s nimi, nevěda, jestli se ještě někdy uvidí…
A do toho se člověk snaží normálně pracovat.
Několik dní po začátku války na Ukrajině jsem potřebovala dokončit velikonoční příběh, který jsem napsala koncem ledna pro děti z naší školy a okolí. Musela jsem se sama sebe několikrát zeptat: Opravdu tomu věřím? Příběh měl najednou příliš reálnou příchuť.
Je to příběh Velikonoc přenesený do světa oveček. Ovečky sužují „ohradníci“, jak říkají lidem, kteří je zavřeli do špinavé ohrady. Mladé ovečky Beka a Lydka si přejí, aby jejich stádo bylo svobodné. Vydají se hledat berana Jošuu, o kterém věří, že jim pomůže. Najdou ho, ale on je brzy nato poražen. Ohradníkům se nelíbilo, že se vydával za krále ovcí. Beka a Lydka jsou zklamané, jejich naděje zhasla. Jak ale víme, beran Jošua vstane z mrtvých. Beka a Lydka se od něj dozvídají o jiném druhu svobody. Vracejí se do ohrady – do vnější nesvobody, ale vnitřně svobodné.
Uf, jedna země, která bojuje za svoji svobodu, je teď hrozně blízko. Co kdyby se dva Ukrajinci vypravili za Zachráncem světa, a on jim řekl, že svoboda, za kterou teď bojují, je důležitá, ale jiná svoboda je ještě důležitější?
Opravdu budu mít za aktuálních událostí odvahu toto číst před třiceti dětmi a jejich rodiči? Co kdyby Kyjev padl? Opravdu dokážu říct, že víc záleží na tom, jestli lidé na Ukrajině znají Boha, než jestli nebudou pod ruskou nadvládou nebo jestli neumřou v boji?
Aha, tohle je realita pronásledované církve v mnoha místech světa. Ti lidé udělali rozhodnutí: Věřit v Krista je důležitější než můj život.
A co my? Když teď vidíme, co všechno jsou Ukrajinci (i my) ochotni udělat pro svobodu Ukrajiny, nastavuje nám to zrcadlo: Co všechno jsme ochotní udělat pro nebeské království – teď i v klidnějších dobách?

Autor: Dana Koutecká (Bc. Dana Koutecká je spoluzakladatelkou pražské komunitní školy Celým srdcem.)
Úvodní foto: Sam Carter (Unsplash)

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 3

Napsat komentář