Tři králové tentokrát přijdou online

5
(3)

Koledníci v kostýmech do ulic nevyrazí, reálné pokladničky vymění za virtuální. Tradiční tříkrálová sbírka se ve dnech od 1. do 24. ledna uskuteční online.

„Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však neumožní koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit,“ uvedla hlavní koordinátorka Gabriela Víšová. Dobrovolníci budou rozmísťovat pokladničky na veřejně přístupná místa a do otevřených provozoven, do schránek rozdávat informační letáky nebo obnovovat nápisy na dveřích. Zbytek program ale zůstane na internetu. „Nechceme ochudit dárce o zážitek z koledy ani o požehnání, které koledníci do domů přinášejí. Víme, že řada lidí se na koledu těší. Snažíme se proto využít všech možností, které nám nabízí online prostor,“ dodala koordinátorka.

Koledníci lidem zazpívají prostřednictvím webových stránek, kde je dostupné i video s požehnáním otce Josefa Suchára, faráře z Neratova v Orlických horách. Tradiční Tříkrálový koncert bude přenášet ČT 1 v neděli 10. ledna v 18 hodin. Na obrazovkách se objeví Alena Antalová, Anna K, Máchal Hrůza nebo Pokáč. Večerem diváky provedou Jan Čenský a Martina Kociánová. Chybět nebudou ani reportáže z míst, kde vybrané peníze pomáhají.

Pokud se v průběhu ledna situace uklidní a Česká republika přejde zpět do čtvrtého stupně PES, koledníci v kostýmech by za dodržení přísných hygienických opatření do ulic vyrazit mohli. Vše ale bude záležet na aktuální situaci a rozhodnutí lokálních pořadatelů sbírky.

Pomoc tam, kde je třeba

Dárci letos mohou využít online kasičku na webových stránkách, poslat DMS nebo přispět přímo na účet. Vybrané peníze se rozdělí mezi mnoho potřebných – pomohou například v pečovatelských a odlehčovacích službách, domácím hospici či na chráněných pracovištích. Umožní nákup antidekubitních matrací a polohovacích křesel pro seniory v domovech nebo nákup školních potřeb a svačin pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Lidé mohou tímto způsobem také podpořit osoby se zdravotním postižením nebo zajistit potravinovou pomoc pro rodiny v nouzi.

Nezisková organizace Charita zřízená Českou biskupskou konferencí sbírku pravidelně pořádá od roku 2000. „Během dvaceti let se podařilo vybrat pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. Ta obrovská lidská solidarita a ochota pomáhat nás každoročně nepřestává udivovat a dojímat a jsme za ni nesmírně vděční,“ uvedl Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika. Výtěžek roste každým rokem, loni dobrovolníci v kostýmech vybrali 133 803 733 korun.

Úvodní foto: Robert Thiemann (Unsplash)
Video: Charita Česká republika


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 3

Napsat komentář