Tomáš Dittrich: Trump prohrál a američtí evangelikálové se zbláznili

4.2
(50)

Křesťanství, a řekl bych především to protestantsko-evangelikální, je v těchto dnech podle mě v západním světě ohroženo nejvíc od dob druhé světové války, a to kvůli situaci po volbách ve Spojených státech. Toto ohrožení nechtě, ale neomylně vyvolávají křesťanští příznivci poraženého prezidenta Trumpa. A nejde jen o nějaký chvilkový, dílčí problém. Je totiž něco shnilého ve státě dánském. To, co jsme z povzdálí mohli tak trochu tušit, vystupuje teď v jasných konturách.

Minulý víkend se ve Washingtonu sešly tisíce příznivců Donalda Trumpa, kteří stále nejsou ochotni přijmout jeho volební porážku. Demonstrace v sobotu 12. prosince se konala pod názvem Jericho March (Pochod na Jericho) na National Mall, Šestihodinový program je celý ke zhlédnutí na internetu, ale přestože to byla křesťanská akce, vydržel jsem se dívat jen chvilku, je to jen pro otrlé. V předstihu byly simultánně obcházeny budovy Kapitolu (sídlo parlamentu), Nejvyššího soudu a Ministerstva spravedlnosti, každá samozřejmě sedmkrát.

Za jakoukoliv cenu

Jericho March, to byli protestanté, římští katolíci a mesiánští židé plus reklama (nějaká firma na polštáře, asi sponzor, promítala své reklamy na velkoplošnou obrazovku umístěnou hned vedle obrazovky zachycující řečníky). Někteří protagonisté na závěr sdělovali číslo účtu, aby jim účastníci poslali finanční podporu. Samozřejmě, že zněly šófary – prostě Jericho.

Cílem bylo duchovně zrušit Trumpovu volební prohru a dostat ho do sedla i na druhé období. P. Greg Bramlage, římskokatolický kněz z Colorada a exorcista, vymítal na pódiu démony. Novinář z Newsweeku o tom napsal: „Modlil se jako šaman, aby nebe sestoupilo a vysvobodilo Ameriku od démonů. … Vyjadřoval tím, že stavět se proti Trumpovi a jeho znovuzvolení znamená být Satanovým přisluhovačem.“

Provozovatel dezinformačních webů Alex Jones, šiřitel konspirací o tom, že vláda USA zfalšovala přistání na Měsíci, zbourání Dvojčat atd., člověk odsouzený za pomluvy a násilí,  křičel do mikrofonu: „Lidstvo se probouzí! Toto je začátek velkého probuzení před příchodem Antikrista … Kniha Zjevení se naplnila!“ Spolupůsobily tu pocity naléhavosti, blížící se katastrofy a nutnosti katastrofě (nastoupení Bidena jako prezidenta) zabránit za jakoukoli cenu. Řečníci se dovolávali proroctví o Trumpovi a o Trumpově vítězství ve volbách, aniž by si uvědomovali, že to jsou proroctví falešná.

Po západu slunce došlo i k  potyčkám mezi Trumpovými příznivci a odpůrci. Podle WTOPnews ze 13. prosince byli zraněni čtyři lidé (jeden z nich byl policista). 33 účastníků nepokojů bylo zadrženo, např. za napadení policisty, za násilí, pobuřování, držení zakázaných zbraní a prorážení policejního kordonu. Ano, 33 zadržených z několika tisíc, to není mnoho, a ještě není zřejmé, kdo z nich byl pro a kdo proti – ani jestli to byli křesťané. Lidé, kteří křesťanství příliš nepřejí, to ale v jejich kritickém pohledu na Kristovy následovníky rozhodně povzbudilo.

Obraz křesťanů v očích světa je ale poškozován důležitějšími věcmi, než jestli ti, kdo se rvali, byli věřící. Dobré jméno jim žel nedělají mnohem důležitější věci. Jak mohou zpochybňovat výsledky amerických voleb, když byly opakovaně přezkoumány soudní cestou? V jak uzavřeném světě asi žijí, když si upřímně myslí, že volby byly zmanipulované? Co to vypovídá o jejich sborech? Jakou úroveň mohou asi mít jejich vedoucí?

Evangelikálové a jejich rozhodující hlas

Je na místě démonizování Bidena? Bojím se, že pokazí některé dobré Trumpovy počiny, třeba přísné kroky proti Íránu nebo zrušení finanční podpory Palestincům, abych jmenoval aspoň něco, ale bude Bidenovo prezidentování proti Trumpovi katastrofa? To asi těžko. Těším se, že se pan Biden aspoň bude slušně chovat.

Největší problém u Trumpových křesťanských fanoušků vidím v tom, že rozpojili jeho agendu, která jim z větší části vyhovovala, a jeho morálku a způsoby, u kterých dělají, že je nevidí. Asi nejvýznamnější americká evangelikální VIP, Franklin Graham, vedoucí v celém světě působící humanitární organizace Samaritan’s Purse (Samaritánův měšec) a syn pověstného evangelisty Billyho Grahama, o tom pověděl: „Lidé se mě ptají: Jak ho můžeš hájit, když žil tak nečistě? Já jsem ale nikdy neřekl, že je nejlepším příkladem křesťanské víry. On víru chrání, a toho si velice, velice vážím.“

Připomíná mi to debaty mezi českými evangelikály, jestli u osoby, která stojí na nějakém předním politickém postu, je důležitější, aby podporovala Izrael, nebo aby se řídila zákony naší země, nemluvila sprostě, neintrikovala a nemluvila urážlivě o apoštolu Pavlovi.

Křesťanské fórum u nás i v USA má některé společné rysy (s povděkem kvituji, že u nás k násilí v těchto kruzích dochází jen na internetu), ale mezi americkou a českou situací je nebetyčný rozdíl. V Česku křesťanské hlasy volby nerozhodují. Ve Spojených státech v mnoha případech ano. Třeba o Trumpovu vítězství před čtyřmi roky patrně rozhodly hlasy křesťanů. Zdá se, že hlasy evangelikálů mohly rozhodnout i letos – o jeho nezvolení. Podle průzkumu Pew Research Center podpořilo Trumpa v minulých volbách 77 procent bílých evangelikálů, zatímco podle téže agentury jeho politiku před letošními volbami jich podporovalo o pět procent méně (Pew Research Center 13. 12. 2020). Těchto pět procent asi spolurozhodovalo, jen nechápu, že ten rozdíl byl tak malý.

Jde o evangelium

Američtí křesťané, a to především ti konzervativní, jsou pod drobnohledem novinářů. Liberální inteligence, tj. podstatná většina Američanů s univerzitním vzděláním, je má permanentně na mušce. Kdyby byly nepatrnou menšinou, jako je tomu u nás, mohli by dál nerušeně vegetovat ve svých solných jezírkách, takhle ale jejich nesmyslné postoje vidí celá Amerika. Když to, co dělají, odporuje biblickým hodnotám, média to obnažují a nikdo jim to neodpustí. Možná by jim nevadilo, že řada proroctví, že Trump bude znovuzvolen, byla falešná, a možná jim to dokonce opravdu nevadí a omluví si to a vymluví se, ale tu absurditu vidí celý okolní svět.

A nejde jen o americké evangelikály, které postoj k Trumpovi tříbil jako pšenici. Jde o evangelium, které jim dalo jméno. Tím, že si ostudu vysloužili evangelikálové, padá stín i na Ježíše Krista, i když ten za to nemůže ani trochu. Evangelikální subkultura Ameriky vydala některé hořké plody a to má dopad na věrohodnost křesťanského poselství. Kdo bude věřit poselství lidí, kteří prorokovali, že Trump bude znovuzvolen, kteří duchovně přetížili otázku prezidentských voleb (Bůh, nebo ďábel?) a kteří se snaží náboženskými řečmi a úkony zvrátit výsledky voleb (a kteří uspořádali akci, kde se pár lidí porvalo s policisty)?

Duchovně agresivní Trumpovi voliči zatápějí i českým evangelikálům. Průměrný Čech s vysokoškolským vzděláním nemá ponětí, co to je evangelikalismus (možná jen tuší, že je to asi něco špatného), ale každý z nich, kdo má jen trochu přehled, ví, že američtí evangelikálové se zbláznili. Naše církvičky zná málokdo, ale kvůli americkým souvěrcům jsme odepsáni jen proto, že patříme do stejné škatulky. (A nepatříme? Každopádně si musíme dávat pozor, abychom se jako oni neutopili ve vlastní subkultuře.)

Nakonec trochu povzbuzení: Jako se Schrána úmluvy vrátila ze svatyně Pelištejců, aniž by monoteisté hnuli prstem, také evangelium, slovo záchrany pro bloudící svět, se ubrání samo. Jde jen o to, abychom pro stavovskou pýchu na své náboženství, na svou pravdu, na své zjevení-pseudozjevení, nepřišli o milost být tam, kde bude jednat Bůh.

Úvodní foto: Osman Rana (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.2 / 5. 50

6 komentářů u „Tomáš Dittrich: Trump prohrál a američtí evangelikálové se zbláznili“

 1. Příde mi to poněkud na povrchu. Duchovní člověk vidí hloubš. Přide mi akce 10% modlitby(kdoví jestli) a90%demonstrace. Je to duchovní boj. Proto by bylo potřeba 90%modlitby a 10%nebo 2% úsilí demonstrace. Trump je hlavně svůj. Nenechá si do věcí kecat mezinárodními lobisty.

 2. Tento článek Tomáše Dittricha zcela podporuje můj názor na nutnou potřebu nově reformovat (aktualizovat) zdravé učení církve. Vidím, že je třeba novým způsobem a důrazněji ukázat světu v čem je hřích, spravedlnost a soud, jak si to přál náš Pán v předvečer svého zatčení ( Jan 16:8-11). Že současná církev je ve velké krizi, mi ještě nedávno nikdo v církvi nevěřil, dnes už to začíná být viditelné i před kulturní veřejností.
  Američtí evangelikálové se asi opravdu zbláznili a dělají ostudu ne jen nám, českým evangelikálům, ale i svému a našemu Pánu – Ježíši Kristu.
  Jen bych doplnil závěrečné povzbuzení o naléhavější výzvu: Nebudeme-li volat my, Bůh si povolá kamení, tj. zbuduje si jinou církev z mladých pohanů, už i taková proroctví se objevují.
  „Pravím vám, budou-li oni mlčet, bude volat kamení.“ Luk 19:40

 3. Článek naprosto přehlíží zásadní dějinné pilíře, na kterých Amerika stála od svého vzniku, které dělají Ameriku Amerikou, a které jsou – pokud Biden vyhraje – ohroženy. A vzhledem k tomu, že evangelikálové si tuto hrozbu silně uvědomují, stojí za současným presidentem Trumpem. Tyto volby nejsou o Trumpovi. Jsou o Americe. Nelze sice souhlasit s každým projevem těch, kdo se k evangelikálům hlásí, avšak nelze házet všechny evangelikály do jednoho pytle. Díky svému biblicko-historickému vidění světa mají “dobří evangelikálové” daleko lepší chápání toho, co se děje a usilují o to, aby i ta dnešní a zítřejší Amerika stála na hodnotách, ze kterých vyrostla. Trump ještě neprohrál a probíhající soudní procesy, na které má plné právo, jsou velmi zajímavé.

 4. Přemýšlím teď často o významu židovského termínu Chilul ha-Šem (znesvěcení jména Božího). Když se modlíme „posvěť se Jméno Tvé“ (dokonce hned na druhém místě), asi se tím zavazujeme, že uděláme všechno pro to, aby jeho jméno bylo oslaveno před nevěřícími. Znamená to určitě mnoho věcí, ale velmi se obávám, že veřejné pohrdání Bohem ustanovenými autoritami (různých úředníků, soudů, od včera i sboru volitelů), veřejné tvrzení toho, že černé je bíle (nebo bíle černé?) to nezahrnuje.

  A když se podobné nesmysly zdá obhajovat i člověk, který veřejně prezentuje Krista světu v radiu, je to smutné.

 5. Výborný článek, vůbec jsem nevěděla, že se teď v USA dějí takovéto věci. Jen mě trochu mrzí, že místní komentující se dopouští přesně toho, co je v článku kritizováno – předuchovňují zbytečně věci, na které bychom spíše než přes falešně “svatou” optiku měli nahlížet zdravým selským rozumem. Jsou to “jen” volby, netřeba hned za vším vidět duchovní boj. Ať už si o obou kandidátech myslíme cokoliv, nahlížet na kteréhokoliv z nich pomalu jako na antikrista je zkrátka a dobře přehnané.

 6. Po nedávných událostech tento článek nabývá ještě naléhavejší důležitosti.

Napsat komentář