TobyMac, Lauren Daigle, Mike Donehey… Hudební novinky roku 2021

5
(3)

Během roku 2020 přibývala křesťanská hudební alba jako houby po dešti, důvodem bylo množství času, prostoru pro zastavení a reflexi, zrušená turné a koncerty a také potřeba obživy. Mnoho hudebních projektů z minulého i předminulého roku však spatřilo světlo světa až v prvních měsících roku 2021. Novinkami své fanoušky potěšili i známí hudebníci jako Lauren Daigle, TobyMac nebo Mike Donehey.

Dobro ze světa nezmizelo

Lauren Daigle, zpěvačka a textařka z Louisiany, která má na kontě tři úspěšná alba a několik desítek ocenění včetně cen Grammy, vydala v únoru nový singl s názvem Hold On To Me. „Doufám, že vám tahle píseň připomene, že ve světě je stále nějaké dobro. Ať už procházíte čímkoli, ve vašem životě je vždy někdo, kdo vám to pomáhá překonat. Je něco opravdu silného na tom, když vás lidé vidí takové, jací jste, i v těch nejhorších životních okolnostech, a stále si vás vyberou. Hold On To Me je píseň o lidském spojení. Je to připomínka toho, že být v tom pospolu a být tu pro sebe je to, o čem je doopravdy život,“ napsala autorka na své sociální sítě o vzniku písně.

Skladba Hold On To Me je úpěnlivou prosbou člověka, který si uvědomuje, že není jednoduché být v jeho přítomnosti. Lauren v písni vyjmenovává spoustu situací, ve kterých se jako lidé ocitáme. Někdy z nás totiž trápení a starosti udělají zoufalé a sobecké jedince

Lauren Daigle – Hold On To Me

Píseň vznikla už v roce 2019 během úspěšné tour Look Up Child. Novinka se pro zpěvačku nestala okamžitou srdcovkou, když se ji ale rozhodla na jednom z koncertů zazpívat a viděla, jak publikum novinku přijímá, skladba jí najednou ožila před očima. Po náročném roce 2020 se ji rozhodla zveřejnit pro všechny. Hudebně se píseň příliš neodlišuje od ostatních, které americká interpretka vydala. V nahrávce nechybí ani typický gospelový sbor a tradiční rytmus moderní křesťanské hudby.

TobyMac o Bohu, který si vyhrnuje rukávy

S novinkou přišel i TobyMac, jedna z největších ikon křesťanské americké hiphopové muziky. Na hudební scéně působi už od roku 1987, kdy začínal jakožto člen skupiny DC Talk. Po 13 letech se od kapely oddělil a začal svoji úspěšnou sólovou dráhu, během níž vydal doposud šest studiových alb.

Poslední roky byly pro zpěváka a skladatele plné bolesti. Před rokem a půl tragicky zemřel jeho prvorozený syn Truett. Během období truchlení a celosvětové pandemie zasáhl amerického zpěváka verš z žalmů, který v něm probudil víru a inspiroval ho k vytvoření písně. Singl Help Is On The Way vznikl na základě jednoduché modlitby, v níž prosil Boha o nějaké zaslíbení, kterého by se mohl držet. „Krátce po vyslovení modlitby jsem narazil v Bibli na text, ve kterém se píše, že si Bůh vyhrnuje rukávy a vydává se na pomoc. A to mi přišlo jako velké zaslíbení. Sám Bůh, stvořitel vesmíru, si vyhrnuje rukávy kvůli mně,” prozradil TobyMac příběh stojící za vznikem skladby. Píseň posílá paprsek světla do temnoty těchto zmatených dní a připomíná, že Boží pomoc nepřichází nikdy příliš brzy ani pozdě.

TobyMac – Help Is On The Way

Podobně jako Lauren Daigle, i Toby Mac se žánrově držel své ověřené klasiky. Křesťanský hip hop s příměsí gospelu. V oficiálním klipu písně si jednu z hlavních rolí zahrál jeho syn Judah. 

Naslouchat druhému

Členové skupiny Tenth Avenue North, která vznikla v roce 2000 na Floridě, se rozhodli na začátku roku 2020 rozdělit a začít své vlastní projekty. Frontman skupiny Mike Donehey si myslel, že rozpadem kapely skončila jeho hudební kariéra nadobro. Jeho dobrý přítel mu ale připomněl, že písně jsou jako záchranné čluny, které mohou pomoct ostatním lidem, aby se v pořádku přeplavili přes rozbouřená moře. Během lockdownu se Mikovi podařilo vytvořit celu flotilu těchto lodí. „Myslel jsem si, že jsem se muziky vzdal, ale jak se ukázalo, hudba se mě nevzdala. Napsal jsem více písní během minulého roku než kdy jindy,“ řekl americký zpěvák ve videu představující jeho nový projekt.

Na začátku března vypustil do světa čtyřtrackové EP Work of Art, které se zabývá vztahy v jejich kráse i složitosti. Nabízí různé perspektivy a nabádá ke vzájemnému naslouchání, něco, co v čase, kdy jsme spolu zavření doma, potřebujeme více, než kdy předtím.

První píseň krátkého alba What Do You Mean To Say byla napsána těsně po výměně názorů, která proběhla mezi Mikem a jeho ženou. „Co kdybych vytvořil prostor, kde nezačnu hned hájit sám sebe a dám prostor tomu druhému, aby mohl v klidu vyjádřit, co má na srdci,“ vysvětlil zpěvák hlavní myšlenku skladby na svých sociálních sítích. Píseň začíná expresivní větou: „Někdy potřebuji držet hubu a naslouchat ti, i když se ti motá jazyk. Slova někdy zní jinak v našich myslích, než když je opravdu řekneme.“

Mike Donehey – What You Mean To Say

Po vytvoření EP Work of Art zpěvák, skladatel a textař vydal sérii tří písní, které navazují na téma sledování příběhu skrz různé perspektivy. Hudební trilogie vypráví příběh o marnotratném synu z pohledu všech postav – otce a dvou synů.

Mike Donehey chtěl rozšířit vyprávění, které jsme omezili pouze na pohled marnotratného syna, a poukázat na celistvost známého biblického příběhu. „To, co v příběhu vidím, je fakt, že oba synové měli špatný postoj srdce, oba dva chtěli to, co jim jejich otec mohl nabídnout, ne otce samotného. Mladší bratr si chtěl majetku užít, jak jen mohl, starší se ho snažil mermomocí zasloužit a otec? Otec toužil po vztahu,“ řekl Mike Donehey.

Úvodní foto: C D-X (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 3

Napsat komentář