TobyMac, Adam Bubik nebo Timothy. Jaké novinky přinesl podzim na křesťanské hudební scéně?

4.8
(6)

„Mnoho lidí nemá v karanténě možnost pracovat, ale já mám dveře otevřené. Mám to privilegium, chci ho využít a tvořit.“ pronesl Justin Bieber v novém dokumentu. Zdaleka není jediným umělcem, který lockdownové měsíce proměnil v čas plný kreativity.

Křesťanskou hudební scénu na podzim obohatilo například album God´s Heart Explodes od Lucy Grimble, britské křesťanské interpretky, která byla jedním z hostů festivalu United v roce 2019. Podle názvu bychom mohli čekat napumpované album plné mocných bubnů a hlasitých vokálů, výsledek je ale jemný a čistý. Dominuje zastřený hlas Lucy s nezahlceným, převážně kytarovým a klavírním podkresem.

„Toto album je různorodé, eklektické, zkoumá různé aspekty a zážitky víry, čerpá z mnoha různých hudebních směrů. Říkám mu moje bonboniérové album – můžete si vybrat z různých stylů a doufám, že i vynikajících chutí,“ napsala zpěvačka na svůj instagramový účet. Album opravdu chutná tak, jak vypadá. Je to exploze, ve které zní nejen různé hudební styly (písně jsou inspirované jazzem, popem, soulem a dokonce obsahuje i gospelové kousky), ale i rozmanitá zákoutí a hloubka lidské víry, všechny její odstíny. Album je naplněné radostí, ale i bolestí, zaznamenává cestu za Ježíšem. Pochyby, ale i jistotu, kterou v Ježíši nalézáme.

Pro Tobyho Maca byl rok 2020 rokem dalších ztrát. Loni přišel o syna Truetta, před dvěma měsíci zpěvák na sociálních sítích oznámil smrt své sestry. V nedávno vydané písni I’m Sorry (a lament) ovšem nelituje sám sebe, ale mluví o důležitosti pokání. Nářek složil před rokem, ale až v roce 2020 vnímal správný čas pro vydání pro něj netypické písně. „Zabíjeli jsme a ničili jsme, kradli jsme a vinili jsme, to všechno ve Tvém jménu, nemám slov. Řekl jsi nám, ať dáváme, milujeme, ale my se rozhodli brát. Promiň, že nejsme víc jako ty. Je mi to líto,“ střílí textem do vlastních řad několikanásobný držitel cen Grammy.

Československý hudební podzim

Když se vrátíme do domácích vod, i tam se na podzim objevily nové hudební počiny. „Tato píseň je věnovaná všem padlým vojákům, které postihla aktuální krize,“ píše se v závěru klipu k písni Adama Bubika Protest song. „Pokud je hudba opravdu o pocitech a rap je nejjednodušší způsob, jak něco říct na rovinu, tak si dejte můj Protest song,“ vybízí k poslechu českopolský zpěvák, teď už i rapper. Píseň je výkřikem do temnoty, bojem za kulturu, která není podle Adama jen heslo, ale jsou to konkrétní lidé. V písni přirovnává umělce, kteří přišli o živobytí, k vykáceným stromům a vybízí k respektu, uznání a praktické pomoci.

Pavel Helan na bohoslužbu vysílanou Českou televizí přinesl novou píseň, která se stejně jako na jaře Nečekaně darované ticho dívá na aktuální situaci s nadhledem a decentní špetkou humoru. Helan se obrací k „těm, kdo vědí už“, vyjmenovává například Anežku, Ludmilu, Cyrila nebo Metoděje a vypráví českým osobnostem (nejen) církevní historie, co se u nás děje.

Novinky vznikají i u našich sousedů. V září hudební skupina Timothy vydala svou anglickou prvotinu, album Revival Dream. Podzimní deska obsahuje písně kapely přeložené do angličtiny i dva originály, které bezešvě zapadají do celkové atmosféry alba. Intimně laděnou novou píseň I Trust You doplňuje živější akustická Radiant, která připomíná energickou tvorbu kapely Rend Collective. Deska i se dvěma hudebními klipy byla točena živě v krásném prostředí Liptovského Hrádku.

Úvodní foto: Priscilla Du Preez (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.8 / 5. 6

1 komentář u „TobyMac, Adam Bubik nebo Timothy. Jaké novinky přinesl podzim na křesťanské hudební scéně?“

Napsat komentář