The Chosen: Seriál, který baví i burcuje

Také už se vám pod ruku (nebo spíš na obrazovku) dostal seriál o Ježíši The Chosen? Já o tomto filmařském počinu jsem slyšela z různých stran, ale docela dlouho mi trvalo, než jsem se přidala k divákům. Dříve než jsem se pustila do sledování samotného seriálu, zaujal mě samotný trailer. Už z upoutávky bylo vidět, že dílo je natočeno opravdu tak, aby mu moderní divák rozuměl, aby zabrnkalo na emotivní notu a vtáhlo člověka do děje.

Když se silná stránka stane slabinou

Zvědavost ve mně probuzená se nenechala dlouho pobízet, a tak jsem si stáhla mobilní aplikaci a pustila si první osmidílnou sérii. Od prvního okamžiku mě děj chytil za srdce, jednou jsem se zasmála, podruhé si povzdechla… Například žena soužená démonickými silami vzbuzovala soucit a pocity beznaděje, zároveň naháněla strach – o to silněji pak člověk spolu s ní prožil úlevu a úžas při vysvobození.

Dokázala jsem se docela dobře vžít do kůže Matouše, který si při své povaze a obdarování celkem přirozeně vybral povolání celníka, i když si tím vysloužil pohrdání od svých soukmenovců i vlastní rodiny. Bylo krásné pozorovat farizeje Nikodéma, jehož pečlivě vypracovaná logická víra se spoustou přísných pravidel byla podrobena potřebě přezkumu při setkání s Ježíšem a jeho skutky. Díky silně vykreslenému příběhu zadluženého Šimona Petra nebylo nijak těžké pochopit nejprve jeho zoufalství, potom radost ze zázračného úlovku a nakonec procitnutí a upřímné pokání, když zvolal: „Odejdi ode mne, Pane, vždyť jsem jen hříšný člověk!“ (Lukáš 5:8) Zkrátka, každému z hlavních i vedlejších hrdinů jsem přirozeně fandila a i v notoricky známých příbězích zvědavě vyhlížela další děj.

Silná stránka seriálu je ale zároveň i jeho slabinou. Přimyšlené příběhy totiž sice vykreslují evangelia uvěřitelně a srozumitelně, na druhou stranu je nám ale předkládán i do značné míry smyšlený děj, který se mohl a nemusel opravdu odehrát právě takto. Někdy jde jen o děj navíc (tak schválně, který z učedníků byl před setkáním s Ježíšem zápasníkem, hazardní hráčem a málem i udavačem? Nevíte, že? Aha…), v jiných případech ale došlo i k jednoznačným odchylkám, nejčastěji chronologickým (např. podle Bible proběhl Ježíšův první zázrak proměnění vody ve víno na svatbě v Káni galilejské, ke které v seriálu dojde až v 5. díle) a kulturně-historickým (nepředpokládám, že v patriarchální společnosti starověkého Izraele by kterýkoliv z učedníků či farizeů mohl být „podpantoflákem“; stejně tak bych v Kafarnaum nečekala obyvatele různých etnik).

Jak se postavit k nepřesnostem?

Seriál mě zanechává poněkud rozpolcenou. Nalézám v něm totiž Ježíše, kterého znám. Ježíše s přirozenou autoritou, laskavého a přátelského, se smyslem pro humor, ale i hrozivého a nesmlouvavého, když je třeba. Na pozadí příběhů téměř nahlas slyším, jako by se mě Bůh ptal: „A co ty? Dáš mi taky všechno? Uposlechneš moje výzvy? Nebo si dál budeš žít svůj pohodlný život a nebudeš chtít nic změnit?“ Ježíšův soucit ve mně budí touhu pomáhat lidem a rozdat svůj čas i energii potřebným. Opustit jakoukoliv marnost a žít pro Boží království naplno. Na druhou stranu: všechny ty nepřesnosti a leckdy nadbytečné úpravy mě rozčilují a provokují (obecně nemám ráda odchylky děje filmu oproti knižní předloze). Seriál The Chosen mě tedy zároveň uchvátil i rozladil.

Nějakou dobu jsem se potácela mezi těmito dvěma pocity a nemohla si vybrat, jak se k tomuto uměleckému počinu vlastně postavit. Nakonec jsem se rozhodla na seriál dívat způsobem: „Co by lidé asi prožívali, kdyby Ježíš přišel na zem v dnešní době?“ Samozřejmě nemám na mysli, že by herci nosili džíny, bydleli v panelákovém sídlišti, používali mobily nebo chodili nakupovat do nákupního centra s eskalátory. Seriál mě ale oslovil myšlenkou, že každý z nás má svůj příběh, povahu, svoje bitvy, dilemata… a ke každému Ježíš osobně mluví. Ne nějak fádně, ale živě a v konkrétních situacích.

The Chosen

Jednou zašeptá: „Nezoufej, pomůžu ti.“ Dalšího povzbudí: „Jsi pro mě cenný.“ A jindy vyzve mě i tebe: „Následuj mě.“ Po každém díle jsem si chtě nechtě musela přehrávat v hlavě jednotlivé děje znovu, přemítat o všem do hloubky jinak než dřív a vztahovat to ke svému osobnímu životu. Seriál mě burcoval a provokoval, nutil mě přehodnocovat moje zvyky a priority, povzbuzoval k naději a pozvedal můj zrak k Bohu.

Nadčasové poselství v lákavém obalu

Ano. Točí to Američani. Ti jsou pověstní tím, že si s nějakou přesností nelámou hlavu. Na druhou stranu, záměr autorů je zřejmý. Hned na samém začátku seriálu se uvádí, že seriál je natočen pouze na motivy příběhů zapsaných v evangeliích – s tím, že některé příběhy byly přidány, jiné zkráceny a další časově přeházeny. Tvůrci se ovšem snažili zachovat kontext a uměleckou představivostí nenarušit pravdivost Písma. Na závěr této poznámky je divákům doporučeno číst evangelia přímo ze zdroje. Řekla bych, že to tak nějak souhlasí.

Film Ježíš, který jsme nadšeně sledovali krátce po revoluci (výjimečně i před ní), byl tehdy přelomový a pro nás neuvěřitelně úžasný. Filmařský průmysl od té doby ale ušel kus cesty, a tak se našel nový způsob, jak udržet tempo s dobou a předat publiku poselství zabalené v lákavém kulturním obalu. Nakonec jsme se rozhodli k seriálu přizvat i naše dospívající děti. Díváme se spolu celá rodina, diskutujeme o scénách, které jsme viděli, mluvíme i o tom, co k tomu píše Bible. Když jsou dcery zrovna sdílnější, řeknou nám, co na ně zapůsobilo, co je zaujalo nebo v čem mají doplňující otázky.

A tak si říkám, že seriál nejspíš splnil záměr a očekávání tvůrců. Má bavit i vyburcovat. Dává porozumět Boží bezpodmínečné lásce a zájmu o každého člověka. Ukazuje Ježíše, jehož osoba vzbuzuje touhu po Bohu a dobrých změnách, zájem i zvědavost, zdravý respekt a bázeň. Zároveň si nečiní nároky na celé poselství a doporučuje především číst Bibli. No dobrá, evangelia znám dobře, ale klidně si je přečtu zase.

Seriál The Chosen je zdarma dostupný ke zhlédnutí jak na počítači, tak i v mobilní aplikaci pro Android i iOS. Dialogy jsou natočené angličtině, ale dají se zapnout české titulky (byť někdy trochu nedokonalé). Na stránkách je možné najít i další informace, plány, přizvání k veřejné sbírce, ukázky, speciály – rozhovory, film o filmu nebo vánoční příběh.

Foto a video: The Chosen (Angel Studios)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl
a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Napsat komentář