„Postavy se v seriálu The Chosen (Vyvolení) rozvíjejí podobně jako v seriálech House of Cards (Dům z karet) nebo The Crown (Koruna), ale zůstávají věrné biblickému vyprávění v dosud nevídané míře,“ řekl o seriálu křesťanský spisovatel Caleb Parke. Možná i proto je The Chosen nejúspěšnějším skupinově financovaným seriálovým a filmovým projektem všech dob.
V sedmi sériích, z nich dvě už byly natočeny a odvysílány a třetí se připravuje, vypráví na základě evangelií o životě Ježíše Krista. Popisuje také možné vztahy mezi učedníky, tradice v židovské komunitě či politické reálie tehdejší doby. Většinou se o něm píše v superlativech a lidé v diskusích mnohdy vyjadřují překvapení nad tím, jak moc se jim seriál líbí. Mnoho z diskutujících si také pochvaluje hudbu, která k celkové atmosféře seriálu nemalou měrou přispívá.
Jeho tvůrce, spoluscénárista, producent a režisér Dallas Jenkins je evangelikál, ale složení štábu i herců je ekumenické. Vedle evangelikálů mezi nimi najdeme presbyteriány, baptisty, katolíky, ale také nevěřící, a dokonce mormony. Scénaristé spolupracují s několika poradci, kteří jim pomáhají s výklady biblických pasáží a přispívají k tomu, aby smyšlené příběhy a dialogy neodporovaly podstatě evangelií a jejich poselství. Patří mezi ně katolický kněz, evangelikální teolog a mesiánský židovský rabín.
Sledování je zdarma a poslední dostupné údaje hovoří o tom, že seriál měl více než tři sta milionů zhlédnutí ve 190 zemích a byl přeložen do 50 jazyků včetně češtiny.
O rozhovor jsme proto poprosili vedoucí českého překladatelského týmu Ariel Pevnou a zakladatelku české fanpage na Facebooku Hanu Kalašovou. Se Světem víry se podělily o tom, co je ke sledování seriálu vedlo, co se jim na něm líbí a proč se zapojily do jeho propagace v českém prostředí. Na chvíli se k nim za pořadatele veřejného promítání seriálu v Plzni přidal také Luboš Filip.
Podobné příběhy s Ježíšem můžeme zažít i dnes
Jak jste se o seriálu The Chosen dozvěděly?
Hana: Mnoho lidí mě zvalo ke sledování – především na sociálních sítích, ale někdy i osobně. Ze začátku jsem nevěděla, co od toho čekat. Po pravdě mi trvalo určitě několik měsíců, než jsem našla motivaci ke sledování.
Ariel: Momentálně žiji s rodinou v Americe a tady je seriál The Chosen v křesťanských kruzích celkem populární a dobře propagovaný. Takže jsme na něj s manželem narazili na sociálních sítích, když ho někdo z našich známých sdílel.
Kdy a proč jste ho začaly sledovat?
Ariel: Po zhlédnutí ukázky a prvního a druhého dílu jsme si s manželem řekli, že je to nejkvalitněji natočený křesťanský seriál s poutavými příběhy a postavami, které vás vtáhnou do děje. Byli jsme z kvality a stylu seriálu tak nadšení, že jsme ho doporučovali a pouštěli i našim návštěvám. (smích)
Hana: Tak dlouho jsem o The Chosen slýchala nebo vídala trailer, až mě konečně napadlo zkusit se podívat, o co se vlastně jedná. Od té doby mě chytil za srdce, některé díly nebo scény jsem viděla opravdu hodněkrát (úsměv).
Čím vás seriál oslovil? Zaujal vás výrazně nějaký příběh či scéna?
Hana: Líbí se mi, jak se lidé po setkání s Ježíšem mění. Jak se Bůh dotýká jejich srdcí. A to jak v reálném životě, tak v seriálu. Pokaždé mě mrazí scéna ze čtvrtého dílu, kde Šimon Petr pokleká před Ježíšem a ptá se ho: „Co ode mě chceš?“ A Ježíš odpovídá: „Následuj mě“ – po předchozím příběhu to má mnohem silnější náboj, než jsem si do té doby dokázala představit. Hodně mě oslovuje i rozhovor Ježíše a Nikodéma, prozření Natanaela, ale i spousta dalších příběhů a scén. Na seriálu mi přijde úžasné, jak skutečně působí, jak je osobní, takže se můžeme s mnohými osobami ztotožnit. Není to jen příběh, který se stal kdysi dávno – podobné příběhy můžeme zažít i dneska, každý z nás. To mi přijde, že z toho seriálu „křičí“. Setkání s Ježíšem má proměňující moc – tehdy stejně jako teď.
Ariel: Mě osobně nejvíce uchvátila Boží přítomnost, která je vnímatelná snad ve všech dílech seriálu. Člověk tam vidí a cítí Boží lásku a přijetí v akci. Také je zajímavé vidět, jak to v tehdejší době vypadalo a fungovalo. Všechny scény s Matoušem a Nikodémem jsou mé oblíbené! Hlavně sedmý díl první série. A také všechny scény, kde jde vidět fyzické uzdravení nebo vymítání démonů. Vždycky když to vidím, mám chuť jít se modlit za lidi a sledovat, jak jim dorůstají končetiny a jsou uzdravováni (úsměv). Přece jen v nás žije živý Bůh, který nás povolal k tomu konat stejné a ještě větší věci, než dělal on.
Je naopak něco, co se vám nelíbí nebo vám připadá problematické?
Ariel: Myslím, že každý člověk si tam najde něco, co se mu líbí, a naopak něco, co ne nebo s čím nesouhlasí. Já si například nemyslím, že by Ježíš žil v chudobě a jeho rodina neměla co jíst, jak je to zmiňováno v seriálu. Vždyť hned po jeho narození dostali vzácné dary. A Ježíšovu službu podporovaly bohaté ženy. A o jeho šat losovali římští vojáci – pochybuji, že chtěli oblečení od všech ukřižovaných lidí. Není to ale něco, co by mě od seriálu odradilo. Vím, že se názory církví na toto téma liší.
Hana: Jsem trošku konzervativní člověk. Obecně nemám moc ráda, když se mění zfilmovaný příběh oproti knižní předloze, byť v nepodstatných věcech. Nevadí mi přidané příběhy k dokreslení, ale občas mě dráždí nepřesnosti. Například že zázraku proměnění vody ve víno předcházely ještě další zázraky. Ale sám ředitel a scénárista Dallas Jenkins říká a uvádí i na začátku seriálu, že se jedná o umělecké ztvárnění, nikoliv o věrný přepis evangelií a že divákům doporučuje číst Bibli. Takže jsem se časem od tohoto kritického pohledu oprostila. Důležité je, že jsem v seriálu nenašla nic nepravdivého nebo závadného.
Čtení evangelií se stalo reálnější
Změnil seriál váš pohled na evangelia, učedníky, Ježíše?
Ariel: Neřekla bych, že přímo změnil, ale spíš přiblížil. Mám plnější obraz toho, jak to tenkrát vypadalo nebo mohlo vypadat. Čtení evangelií se stalo reálnější.
Hana: Asi mnohem víc ve mně příběhy evangelií ožily, staly se skutečnějšími. Stejně tak i jednotliví učedníci – nějakou představu jsem měla o pěti z nich: Šimon Petr, Jan, Tomáš, Matouš a Jidáš. Ostatní pro mě byli v podstatě jen jména.
Ježíše si představuji trošku živelnějšího, společenštějšího, spontánnějšího. Ale nevadí mi jeho filmové ztvárnění. Každopádně po zhlédnutí seriálu si zase jinak a možná i víc uvědomuji, že Ježíš může udělat opravdu všechno, že nic pro něj není neřešitelným problémem.
Jak a proč jste se zapojily do překladatelského týmu? Může se někdo případně připojit?
Hana: Po zveřejnění druhé série docela dlouho trvalo nasazení českých titulků. Až jsem to nevydržela a napsala dotaz do soukromé zprávy na facebooku, jestli bych nemohla nějak pomoct. Nyní jsem již skoro rok v překladatelském týmu.
V současné době nás je deset a pocházíme z různých denominací i koutů České republiky. Jsme různě časově vytížení a máme i odlišné preference v činnostech. Někdo především překládá, další nejraději reviduje češtinu, o některých slovních hříčkách diskutujeme v týmu. Já pak mám na starosti fanpage na sociálních sítích, ale na obsahu se nás podílí víc.
Ariel: Seriál mě tak oslovil, že jsem měla touhu, aby si ho mohli pustit i Češi, kteří nerozumí anglicky. Proto jsem kontaktovala překladatelské oddělení The Chosen a požádala o zapojení do překladu. V průběhu druhé série jsem se stala vedoucí českého překladatelského týmu. Někteří jsou aktivní více, jiní méně, každý podle svých časových možností.
Ano, ještě pár lidí můžeme do týmu přibrat. Museli by mě kontaktovat na facebooku a projít telefonickým pohovorem.
U pohovoru by se dozvěděli podrobnosti. Jen upozorňuji, že se jedná o dobrovolnickou činnost, není to placená práce.
Proč a jak propagujete The Chosen na sociálních sítích? Přejímáte z oficiálních stránek The Chosen, nebo na sítě dáváte i vlastní podněty a myšlenky, které vás napadají?
Hana: Myslím, že v dnešní době jsou sociální sítě velmi účinným nástrojem, jak oslovit širší publikum. Proto jsme ihned po zveřejnění kompletních českých titulků založili českou fanpage na facebooku a instagramu – aby se seriál The Chosen dostal do povědomí většímu množství lidí, aby povzbudil věřící či hledající a oslovil i nevěřící.
Celý obsah se snažíme vytvářet po modlitbě na míru českého diváka, ale nebráníme se ani inspiraci u anglického originálu. Aktuálně zveřejňujeme příspěvky postupně k jednotlivým dílům v týdenních cyklech, a to: krátkou video-ukázku, slovníček s biblickou, židovsko-křesťanskou či historickou tématikou, představení jednotlivých postav ze seriálu, náhled do zákulisí, nějaké povzbuzení nebo výzvu, anketu s dotazem na osobní život čtenářů a znalostní kvíz. Do budoucna zvažujeme zařazení memes pro oživení.
Ohlasy jsou veskrze pozitivní a někdy velmi podnětné, ale nevyhýbají se nám ani názorové střety. To samo o sobě není špatné, je třeba i tříbit názory, zamyslet se hlouběji, diskutovat, i když se nakonec ve všem neshodneme.
Po promítání nabízíme modlitby
Pořádáte veřejná promítání v Plzni. Uvažujete i o jiných městech? Kdo na promítání chodí? Vedete pak diskuse?
Hana: To není úplně přesné. Já sama jsem dostala pozvánku na promítání od mého kamaráda Luboše Filipa krátce před založením české fanpage, což mi přišlo docela vtipné a úsměvné. Samozřejmě moc rádi sdílíme pozvánky na promítání, i když je sami nepořádáme. Pokud by se křesťané v jiných městech chtěli přidat k veřejnému promítání The Chosen, určitě nás můžou oslovit, rádi budeme podobné akce propagovat.
Luboš: Díly seriálu The Chosen jsme zařadili do našeho projektu Biják Uxa Street, na který jsme začali zvát jak nevěřící lidi z našich zaměstnání, škol, staré známé, tak lidi z ulice. Někdy přijdou lidé z jiného sboru, kteří se o promítání dozvěděli například skrze naše stránky na sociálních sítích. Součástí každé akce tohoto typu je malé občerstvení zdarma. Před zahájením vždy hrajeme jednu evangelizační chválu, někdy má někdo z nás krátké slovo k aktuálnímu dílu. Na konci lidem nabízíme modlitbu za uzdravení nebo jakýkoliv problém.
Uvažujete o překládání studijních materiálů?
Ariel: Náš tým je zaměřen na překlad titulků seriálu. Proto nemáme v plánu překlad studijních materiálů nebo devotions (biblických zamyšlení – pozn. red.). Pokud to ale někdo ze čtenářů má na srdci, tak určitě doporučuji kontaktovat přímo The Chosen a zeptat se na podrobnosti. Bylo by fajn mít tyto materiály dostupné i v češtině.
Myslíte si, že seriál může oslovit také nevěřící?
Ariel: Myslím si, že seriál je skvělý evangelizační prostředek, který svým kvalitním zpracováním zaujme i ty, kdo Ježíše ještě osobně neznají. Slyšela jsem už pár svědectví, kdy seriál lidi k Bohu přiblížil a otevřel srdce i těch, kteří byli vůči Bohu a křesťanství skeptičtí. Určitě stojí za to seriál dostat mezi co nejvíce lidí. A Bůh s nimi bude osobně jednat.
Hanka: Zcela jistě! To je jeden z hlavních důvodů, proč s nadšením na překladech i šíření pracujeme. Věříme, že seriál má v sobě potenciál otevřít lidem oči, rozbít předsudky lidí, ukázat jim Ježíše takového, jaký je, nadchnout je pro Boží království – to vše bez ohledu na to, kde se který divák na své cestě životem nachází.
Uvažujete o větším zapojení českých církví do propagace seriálu či do jeho finanční podpory?
Hana: Dělat by se toho dalo opravdu hodně. Myslím, že PR k seriálu tady v ČR je zatím v plenkách. Začátkem tohoto roku jsme založili fanpage na sociálních sítích a oslovili jsme české pastory s prosbou o sdílení. Za sdílení, lajkování, připojení k diskusím i jakoukoliv další propagaci budeme vděční. Uvítali bychom i specialistu na instagram, případně rozšíření na další sociální sítě.
Při různých příležitostech, například uvedení třetí série s českými titulky či před Vánoci, by se dala zaplatit i reklama na facebooku. Uvažovat lze také o rozhovorech v rádiích a jiných médiích. Určitě by nás na sociálních sítích mohlo spolupracovat více. Ve spolupráci s vedením by se dalo uvažovat i o outdoorové kampani. Některé jazykové mutace mají kromě titulků i vlastní dabing, ale to už by chtělo profesionální zapojení i techniku. Dovedu si představit i promítání speciálních dílů v kinech. Třeba ve Francii šly již některé díly série i v televizi.
O organizovaných celorepublikových sbírkách jsme zatím neuvažovali – jsme jen parta nadšenců, nemáme ani žádnou právní formu. Ovšem nevylučuji, že se do budoucna do ničeho uvedeného nebo úplně nového nepustíme. Uvidíme, jaké dveře nám Pán Bůh otevře…
Podrobnější článek o seriálu The Chosen najdete v časopise Život víry 2022/7–8.
Přečtěte si také: The Chosen: Seriál, který baví i burcuje
Veřejné promítání seriálu, o kterém byla v rozhovoru zmínka, probíhá každou 2. a 4. středu v měsíci v prostorách KC Plzeň – „Uxovka“ (Antonína Uxy 7, poblíž zimního stadionu).
Text: Jitka Evanová
Foto: The Chosen / Angel Studios