„Připojme se ke Komenského nadčasové vizi a udělejme svět lepším!“ vyzývali po celý loňský rok organizátoři projektu Komenský 2020. Rozsáhlou iniciativou připomínali výročí 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského.
Hlavním cílem byl návrat ke Komenského myšlenkám a jejich uvedení do praxe. „Když si přečteme noviny nebo si poslechneme zprávy v televizi a rozhlédneme se kolem sebe, vidíme, že je s námi něco v nepořádku. Sáhněme si každý z nás do svědomí, do svého života, projděme sedm oblastí, které považoval Komenský za klíčové – vzdělanost, rodina, vláda, spiritualita, média, umění a podnikavost. Když to uděláme, budeme si muset přiznat, že je tam co napravovat,“ vysvětlila Hana Martináková z Křesťanské akademie mladých, která za projektem stojí.
Součástí projektu byla soutěž Proměny pro základní a střední školy – žáci a studenti si mohli vybrat jednu oblast života a pokusit se o její proměnu. Každý z týmů pojal výzvu po svém. Děti z Dobřan například zútulnily místní autobusovou zastávku, cestující si nově mohou čekání zpříjemnit hrou na klavír, partií šachů nebo třeba četbou vypůjčené knížky. Skupinky z Pardubic a Ostravy zorganizovaly úklid okolí školy a v Orlové vznikla úspěšná iniciativa na podporu vzniku skateparku. Vsetínští studenti natočili krátký dokument o křesťanství a víře, v Prachaticích se pustili do výroby společenské hry a studenti z Bystřice pod Hostýnem pro změnu vytvořili audiovizuální online projekt plný Komenského myšlenek. Výsledky snažení všech čtrnácti týmů jsou k vidění zde.
Video: Komenský 2020 v Prachaticích
Týmy soutěží ve dvou kategoriích, v každé z nich proti sobě stojí 7 vybraných týmů. Veřejné hlasování probíhá do neděle 28. února na webu Komensky2020.cz, vítěze organizátoři vyhlásí online 28. března 2021. Cenu si odnesou tři vítězné skupinky každé kategorie.
Projekt Komenský 2020 kromě soutěže Proměny zahrnoval interaktivní program ve školách, veřejná čtení knihy To nejlepší z Komenského: Obecné porady o nápravě věcí lidských nebo výstavy Komenského Timeline. Vznikla také interaktivní kniha připomínající klíčové myšlenky Komenského Porady o nápravě – dostupná je na webu i v mobilní aplikaci. Na sociálních sítích projektu se po celý rok objevovaly Komenského myšlenky i dojmy dětí, které prošly interaktivním programem.

Úvodní foto: Mira Kireeva (Unsplash)