Jak mají křesťané působit v politice, justici, školství nebo v médiích? Existuje řada osobností, méně známých i celebrit, které k tomu u nás mají co povědět. Sedm z nich, z různých koutů Česka a z různých církví, pozvala Křesťanská misijní společnost do Prahy na 3. října k sobotnímu semináři Křesťan ve veřejném prostoru. Pětatřicet účastníků (včetně řečníků) slyšelo úžasné osobní příběhy, pohledy do zákulisí senátu, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, justice i komunální politiky, ale také obecnější pohledy, které se nedají vygooglit, protože jde o zprávy přímo z bojiště.


Duší celé akce byl exsenátor Libor Michálek, jenž se poslání křesťanů ve společnosti dlouhodobě věnuje a který se kvůli odhalování korupce opakovaně dostal do problémů. Setkání citlivě moderoval, včetně závěrečné panelové diskuse.
Senátor Zdeněk Papoušek, kterému v těchto dnech končí mandát a který neusiloval o znovuzvolení, popisoval zkušenosti s pravidelnými modlitebními setkáními, která na půdě Senátu pořádal, i svou potřebu záviset na Božím vedení. „Nemohu si na Senát stěžovat, člověk si tam mohl dělat, co chtěl,“ uvedl. „Vadilo mi, že se na mě lidé obraceli s prosbami, ale pomoci některým z nich nebylo možné.“

O křesťanech na soudech mluvil soudce Okresního soudu v Táboře Ondřej Kubů. Křesťanskost soudce se podle něj může projevovat jen v tom, že svou práci dělá dobře. Sdílel osobní příběhy, zároveň ale referoval o své perspektivě proměny českého soudnictví v obecné rovině, a kombinoval tak žabí a ptačí perspektivu. Během celého semináře se hodně diskutovalo, u Ondřeje Kubů byl rozhovor zřejmě nejbohatší.

Strhující osobní příběh, jak vstoupil do politiky, předložil starosta Vsetína Jiří Růžička. Mluvil o problémech v české komunální politice, ale také o radostech, které jsou s jeho prací spojené.
O křesťanech v oblasti vzdělávání informoval manažer v Síti křesťanských učitelů Jan Kuklínek z KAM. Statisticky doložil vliv lektorů KAM na školách, třeba v projektu Komenský 2020. Ukázal také, jak uvažuje obecněji o proměně českého školství.

Mezi řečníky byla zastoupena i generace „otců“. Sedmdesátník Karel Sedláček, místopředseda České společnosti přátel Izraele, pověděl, jak díky jeho lobbyingu přijala poslanecká sněmovna řadu usnesení na podporu Izraele. Informace o situaci v Izraeli, které vytváří, posílá více než čtvrtině českých poslanců.
Další sedmdesátník Jiří Zajíc přiblížil čtyři situace svých konfliktů v mediální sféře: v Českém rozhlasu se zaměstnavatelem, v Radě České televize s politickými stranami, jako analytik Rady pro rozhlasové a televizní vysílání s komerčními médii a konečně jako novinář s vlastní církví (římskokatolickou).

Závěrečná panelová diskuse přinesla další příběhy, ale i obecnější pohledy na roli křesťanů ve společnosti. Seminář byl pozoruhodný semknutostí řečníků (ze sedmi statečných v exponovaných pozicích nezůstal až do konce jen senátor Papoušek) i účastníků, kteří vesměs také vytrvali. Setkání nesla perspektiva Proměny společnosti hodnotami evangelia a touha po další spolupráci. Seminář byl i pozváním pro mladé zájemce o práci pro českou společnost k dalšímu vzdělávání, které Libor Michálek spolu s přítomnými a dalšími, i zahraničními, odborníky připravuje ve spolupráci s VOŠMT v Kolíně. Pokud by někdo, kdo se třeba kvůli epidemii nemohl zúčastnit, měl zájem, může kontaktovat kancelář KMS.
Foto: Tomáš Dittrich
Nahrávku z akce lze objednat zde:
https://www.kmspraha.cz/knihkupectvi/detail/krestane-ve-verejnem-prostoru-audio