REPORTÁŽ: Festival UNITED baví všechny generace

Říká se, že z valašského Vsetína se pravidelně koncem srpna stává hlavní město české křesťanské mládeže. Myslím, že už to tak docela neplatí. Návštěvníky festivalu UNITED, který se letos konal 22.–24. srpna, totiž už zdaleka nejsou jen mládežníci. V „kotli“ pod hlavním pódiem při koncertech sice fandí především teenageři, když se ale porozhlédnete po vsetínských náměstích a kolem Domu kultury, najdete maminky a tatínky s kočárky, malé i větší děti, střední generaci i seniory.

Kapela ONMY při pátečním hlavním večerním programu
Foto: Tomáš Coufal

Festival UNITED se nezavírá mezi stěny, ale doslova zaplaví celé město. Program se odehrává na náměstích, v kulturním domě, sokolovně, knihovně, v kině, kostele, ve školách, nebo např. i v městské zasedací místnosti. Festivalové městečko nabízí sporty a atrakce pro děti (letos třeba aquazorbing nebo závodní čtyřkolky), kavárny a stánky s občerstvením, filmová promítání s diskusí, modlitební karavan, koncerty, divadla a talkshow.

Dráha pro závodní čtyřkolky (foto T. Coufal)

Téma pro řečníky: Srdeční záležitost

Letošním tématem byla „srdeční záležitost“, na kterou se z různých úhlů pohledu soustředilo pět hlavních řečníků. Jan „Chenza“ Šeda, jeden z vedoucích sboru CityHouse Brno (Apoštolská církev), se účastníků ptal, kde hledají sebehodnotu a přijetí. „Jsme zvyklí, že nás hodnotí lidé – ve škole, v práci… Pán Ježíš mě nepřišel hodnotit, ale dát mi hodnotu. Říká ti: ‚Máš takovou hodnotu, že jsem kvůli tobě šel na kříž. Soustřeď se na mě, ne na lidi, a pojď za mnou.‘“ Boží přístup ilustroval mimo jiné na evangelijním příběhu o marnotratném synovi, kterého jeho otec běžel přivítat navzdory všemu, čeho se dopustil.

Pohled od pódia na zaplněné Dolní náměstí (foto T. Coufal)
Vítek Vurst (foto T. Coufal)

Vítek Vurst, vedoucí Církve adventistů sedmého dne, v tématu Boží milosti v pátek ráno pokračoval. Poukázal na Ježíšův rodokmen, kterým začíná Evangelium podle Matouše, a upozornil, že mezi Ježíšovy předky patřili i lidé, kteří udělali velké chyby, a přesto z rodokmenu nebyli vyškrtnuti. „Ježíš je součástí příběhu všech, kdo selhali, kdo jsou unavení, kdo prožili bolest, kdo jsou průměrní a v ničem nevynikají, i těch, kterým se daří dobře. My všichni jsme Ježíšovou srdeční záležitostí. Jak na to zareagujeme?“ ptal se.

Dalšími řečníky byla katolická teoložka a psycholožka Kateřina Lachmanová, římskokatolický kněz Kamil Strak a Bogdan Lach (Církev bratrská), který pracuje s mládeží v rámci Křesťanské akademie mladých v projektu Exit tour.

Ke slovům o Boží bezpodmínečné lásce přidali výzvu, abychom se dali Bohu k dispozici a nechali ho svůj život a vztahy s lidmi proměňovat. „Bůh nás miluje, ale to samo o sobě naši zemi nezmění. Pokud chci vidět kolem sebe změnu, musím pro to něco udělat. Může to být i to, že se rozhodnu poslouchat svoje rodiče. V Božích očích je to obrovská věc, která může změnit celou rodinu, obzvlášť pokud je nevěřící,“ řekl pro Svět víry Bogdan Lach.

Program pro děti v podání Pavla Helana (vlevo) a Lukáše Hradila si přišli poslechnout i leckteří mládežníci (foto T. Coufal)

Největší životní úspěch? Manželka a šest dětí

Hlavní hudební hvězdou festivalu byl britský zpěvák Martin Smith, který zde představil své nové album Iron Lung a také vedl ranní chvály. V talkshow Face2face pak publiku před Domem kultury přiznal, že mezi jeho největší koníčky mimo hudbu patří zahradničení, a pochlubil se, že nedávno s manželkou oslavili 25. výročí svatby. Svou početnou rodinu – manželku a šest dětí – považuje za svůj největší životní úspěch. „Najděte si někoho, s kým opravdu rádi trávíte čas. Pouštějte mezi sebe do vztahu Boha. Vyhýbejte se problémům – nenechte své oči bloudit kolem. Snažte se svému partnerovi sloužit. Je to tvrdá práce, musíte na tom makat… A nevzdávejte to příliš brzo,“ předal davu posluchačů svůj recept na šťastné manželství.

Martin Smith při večerním koncertu na hlavním pódiu (foto T. Coufal)

Mezi další zahraniční hudební hosty patřila britská vedoucí chval Lucy Grimble, která svou tvorbu přijela českému publiku představit poprvé. Dále americká rocková kapela The Violet Burning (rozhovor s jejím frontmanem Michaelem Pritzlem jsme přinesli ZDE), kapela Divine Attraction, která již čtyři roky žije v Česku a spolupracuje s Exit tour, a rapper a tanečník Brandon „Knowbody“ Greathouse. Ten se stal i hlavní postavou videoklipu, který na UNITED v rámci sobotního dopoledního programu ke své písni „Rapper“ natočil písničkář Pavel Helan. 

Láska, sexuální zneužívání i leadership

Počet účastníků festivalu organizátoři ze spolku UNITED 3P letos odhadli na 5500. Plno bylo nejen u hlavního pódia, ale většinou i na koncertech méně známých interpretů a na seminářích a workshopech. Ačkoli audionahrávky z většiny seminářů budou dostupné na webu festivalu, účastníci mnohdy posedávali i na zemi v uličkách či na chodbě u otevřených dveří. Mezi témata, o která byl největší zájem, patřila např. „Láska a jiné srandy“ manželů Vejmělkových, „Sexuální zneužívání (nejen) v církvi“ v podání Kateřiny Lachmanové nebo „Leadership – jak vést inspirativně“ od Ondřeje Szturce. 

O seminář „Láska a jiné srandy“ Moniky a Jakuba Vejmělkových byl velký zájem… (foto T. Coufal)

Nedílnou součástí všech devíti ročníků festivalu je i modlitební služba a duchovní poradenství. „Chodili za námi docela dost, až jsem byla překvapená. Nejen mladí, ale i starší místní lidé. Mladí nejvíc řešili vztahové věci nebo otázky ohledně budoucnosti. Jedna holka přišla s tím, že byla znásilněná. Další dívku její kluk nutí, aby se s ním vyspala. Jedna paní řešila to, že její manžel hodně pije, v církvi o tom ale nikdo neví. Bylo pro ně důležité, že na festivalu je to anonymní,“ prozradila jedna z duchovních poradkyň Hana Pospíšilová z Křesťanské misijní společnosti. Takovýchto rozhovorů letos proběhlo na pět set.   

„Překvapilo mě, jak si to lidé z města vzali za své. Různé paní nám pekly koláče, přinášely jednohubky, jedna paní měla na starosti úklid, záleželo jí na tom, aby se tam všichni cítili dobře. Ubytování jsme byli v rodinách. Hodně mě to oslovilo,“ poodhaluje Pospíšilová zákulisí festivalu, ve kterém se pohybují desítky organizátorů, modlitebníků a dobrovolníků ze všech křesťanských denominací. Na výsledku je znát, že je pro ně festival a služba (nejen) mladým opravdu srdeční záležitostí.

Při hlavních programech vedla pravidelně chvály skupina United Worship, vytvořená speciálně pro festival z členů několika kapel.
Vpředu uprostřed Cory Simon, zpěvák Divine Attraction
Foto: Marie Kobylková
Festivalové městečko v centru Vsetína je plné kaváren a jiných stánků s občerstvením (foto T. Coufal)
Londýnská zpěvačka Lucy Grimble (foto T. Coufal)
Profesor Pavel Hošek vedl seminář s názvem „Církev – Cože?“ a „Duch svatý – Bůh tady a teď“ (foto T. Coufal)
Pouliční busking (foto T. Coufal)
Kreativní workshop Pavola Bebjaka „Staří mistři a my“ (foto T. Coufal)
Pastor KS Plzeň Karel Řežábek (vpravo) zahrál s doprovodnou kapelou své autorské písně v kostele ČCE (foto T. Coufal)
Těšínská kapela Ignited si na pódium v Domě kultury s sebou přivedla dokonce dinosaura 🙂 (foto T. Coufal)
Frontman kapely The Violet Burning Michael Pritzl (foto T. Coufal)
Americký rapper a tanečník Brandon „Knowbody“ (uprostřed) v akci (foto T. Coufal)
Vyprávění misionáře Romana Lacha o životě v americké indiánské rezervaci (foto T. Coufal)
A odkud jsi na festival přijel ty? (foto T. Coufal)

Úvodní foto: Marie Kobylková

Napsat komentář