Recenze: Aplikace Bible pro děti vypráví příběhy interaktivně a česky

5
(3)

Při hledání biblických příběhů pro malé děti jsem na internetu objevil aplikaci Bible pro děti do mobilu. Funguje na operačních systémech IOS a Android, od letošního roku je dostupná v češtině i slovenštině. Aplikace představuje zdařilou dětskou verzi oblíbené YouVersion Bible a obsahuje více než 40 nejznámějších příběhů včetně evangelia. Příběhy jsou vyprávěné prostřednictvím animovaných obrázků, krácením však neztrácejí hloubku ani duchovní náboj. Děti si mohou vybrat mezi čtením a poslechem nahraného vyprávění, aplikace je tedy určena předškolákům a mladším školákům.

Příběhy se nahrávají jednotlivě, takže nemusí zabírat mnoho paměti, pokud je uživatel nepotřebuje všechny najednou. Aplikaci může na oddělených profilech používat i více dětí. Každý příběh obsahuje otázku na porozumění hlavní myšlence, za správné odpovědi může mladý čtenář sbírat hvězdičky a získávat různá ocenění. K lepšímu zapamatování slouží i jedna ze čtyř druhů aktivit – pexeso, omalovánka, samolepky nebo pomíchaný příběh. Starší děti mohou sbírat drahokamy, z nichž si poskládají například Boží zbroj. Didaktickému účelu slouží i výzvy, které děti vedou k přečtení seskupení navzájem souvisejících příběhů (například o tom, jak vznikl svět: Stvoření, Pád a Potopa). Rodiče, kteří si Bibli pro děti propojí se svou Biblí YouVersion, umožní dětem vyhledat odpovídající verše. Synchronizace aplikace na více zařízeních je samozřejmostí.

Ester v osmi obrázcích

Grafika není příliš propracovaná, ale v porovnání se strnulými patetickými postavičkami z flanelografů a jiných obrázkových pomůcek je to možná dobře. Kromě toho některé animace, které nesouvisí s příběhem a jsou vyloženě pro pobavení, mohou poněkud odvádět pozornost dětí. Naše dcerka si na hoře Sinaj víc všímá chameleona než Mojžíše s Desaterem. Příběhy jsou ale jinak opravdu dobře vystiženy, pokud je srovnám s různými dětskými Biblemi, do kterých jsem měl možnost nahlédnout. V nich byly příběhy často „vykostěné“, obsahovaly málo obrázků a nebo byly naopak plné nesrozumitelných detailů. Aplikace vypichuje z každého příběhu jednu hlavní myšlenku tak, aby ji pochopily i mladší děti – například zkrátit příběh Ester do osmi obrázků je obdivuhodný výkon.

Sofwarovou stránku aplikace vyvinula firma Oven Bits, podání biblických příběhů zaštítila organizace OneHope, která také koordinuje jejich překlad do jiných jazyků. Zajímal jsem se o překládání příběhů a zjistil jsem, že v týmu nechyběli kromě lingvistů ani biblisté a služebníci dětem. Moje děti si čtou příběhy slovensky, takže českou verzi nemohu posoudit, ale věřím, že i ta je kvalitně a srozumitelně přeložena. Kromě smartfounové aplikace jsou k dispozici i další pomůcky – učební plány a tištěná Bible, kterou jsme si koupili, abychom si mohli číst spolu. V našem starším výtisku sice nejsou všechny příběhy, ale to na druhou stranu znamená, že se postupně doplňují a časem se můžeme těšit na další. Mně osobně chybí například příběhy Jonáše, Zachea a milosrdného Samaritána.

Všechny informace a materiály najdete v angličtině na bibleappforkids.com. Českou, slovenskou nebo jinou jazykovou verzi aplikace stáhnete zdarma v obchodě Google Play nebo App Store.

Obrázky: YouVersion.com

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 3

Napsat komentář