Pronásledování čínských a indických křesťanů v roce 2021 poroste

4.9
(10)

Čínští a indičtí křesťané budou v následujícím roce čelit ještě větší míře pronásledování, než tomu bylo v uplynulých měsících. Prognózu pro rok 2021 zveřejnila organizace Release International, která se už více než 50 let zaměřuje na modlitební, pastorační a praktickou pomoc pronásledovaným křesťanům v různých koutech světa.

Mezi země s nejtvrdšími represemi vůči křesťanům patří Afghánistán nebo Somálsko, na prvním místě se tradičně umísťuje Severní Korea. Podle Release International ale právě pandemie nemoci covid-19 otevřela v Severní Koreji nové dveře a mezi severokorejské věřící se v roce 2020 podařilo propašovat dvojnásobné množství Biblí než v předchozích letech. Křesťané této asijské země však stále čelí nepředstavitelnému útlaku.

Útlak čínských a indických věřících

Z dalších zemí organizace Release International vypichuje komunistickou Čínu, kde byly zavedeny tvrdé zákony regulující aktivity náboženských skupin. Neregistrované křesťanské sbory v roce 2020 čelily raziím a byly systematicky zavírány. Státem tolerované církve byly nuceny k instalaci kamerových systémů a propagaci komunistických myšlenek.

Ke zhoršování podmínek čínských křesťanů výrazně přispělo také šíření nemoci covid-19. Čínská vláda podle zástupců neziskové organizace ChinaAid boj s pandemií zneužívá jako záminku ke zvyšování represí vůči církvím, stále větší počet křesťanů tak musí své aktivity držet v utajení. Podle predikcí bude vláda prezidenta Si Ťin-pchinga represe zintenzivňovat i v následujícím roce. Release International upozorňuje, že Čína si prostřednictvím obchodních vztahů s ostatními zeměmi kupuje tichou toleranci porušování lidských práv.

Pokračujícího pronásledování se obávají také křesťané a další menšiny v Indii. Projevy nenávisti extrémistických hinduistů vůči křesťanům se začaly výrazněji objevovat v roce 2014, když se k moci dostala Indická lidová strana. Počet přímých útoků namířených proti křesťanům pak razantně vzrostl v roce 2019 po drtivém vítězství premiéra Narendra Modiho. Za prvních deset měsíců roku 2020 bylo v Indii zaznamenáno 225 nábožensky motivovaných násilných událostí. Hinduistickým extremistům se daří podněcovat nesnášenlivost – při jednom z incidentů třítisícový dav zaútočil na domy věřících ve třech vesnicích.

Podle posledních údajů organizace Open Doors, která monitoruje perzekuci křesťanů v současném světě, 260 milionů křesťanů čelilo v loňském roce tvrdému pronásledování. Vše nasvědčuje tomu, že toto číslo v následujících měsících poroste. „Navzdory pronásledování a pandemii ale u utlačovaných křesťanů po celém světě jasně vidíme odvahu, statečnost a důvěru v Boha,“ uvedl ředitel Release International Paul Robinson.

Úvodní foto: Zhang Kaiyv (Unsplash)
Video: Open Doors USA


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.9 / 5. 10

Napsat komentář