Proč plánovat Den odpojení?

Bereš si na dovolené iPad s sebou i na pláž? Je tvůj počítač pořád zapnutý? Zdá se ti někdy obtížné absolvovat rozhovor, aniž bys během něj aktualizoval Facebook? Trávíš hodiny s pohledem sklopeným k mobilu, aby ti neutekla žádná novinka? Prožíváš stále více času v bublině „ticha“, kterou vytvářejí tvoje sluchátka?

Pokud se v tom poznáváš ty nebo tví přátelé či rodina, pak se připoj k nám, odpoj se ze sítě a zapoj se do oslav Národního dne odpojení. Ten je každoroční výzvou k 24hodinovému digitálnímu detoxu. Slaví se v různých zemích různě, nejstarší se letos slaví po čtrnácté. Společným pravidlem bývá odpojit na 24 hodin vše, co má displej či obrazovku. Den odpojení trvá vždy od západu do západu slunce, letos od pátku 4. března do soboty 5. března 2022.

Rok od roku přibývá těch, kteří berou inspiraci Národního dne odpojení vážně. Pokoušejí se zvolnit, zpomalit a ztišit život v tomto hektickém světě. Někdo chce třeba jen otestovat, jak je na tom se skutečnou nezávislostí na sociálních sítích. Zvládnu to fakt celých 24 hodin?

Možná se ti to zalíbí! A možná objevíš, že takový den zpomalení a ztišení je možné dopřát si pravidelně, dokonce každý týden! Někdo tomu říká šabat nebo den odpočinutí. A ten nenabízí jen samé odpojování, dokáže i nečekaně spojit, propojit či napojit.

Zdravá rovnováha, ne zatracení technologií

Nejde o to zatracovat technologie či vyhýbat se jim. Jde o vytvoření zdravé rovnováhy, o osvojení si životního stylu, kdy je člověk pánem svého stroje, ne otrokem. Na celém světě je více než 3,5 miliardy uživatelů smartphonů a podle nedávných studií průměrný uživatel smartphonu klepne, přejede nebo klikne na svůj telefon 2617x za den, přičemž většina z nich začne okamžitě po probuzení.

Mezi vítané „odpojovací“ aktivity patří čtení, procházky, návštěva nových míst, hry s přáteli, outdoorové aktivity a v neposlední řadě používání papíru a pera k zachycení ledasčeho, co se nám vynoří v mysli, náhle odpoutané od věčně zářících obrazovek.

Umění prožít „odpojený“ den v pokoji spočívá v promyšlené přípravě. Je dobré v klidu rozvážit, co se má toho dne dít a co se tedy dá čekat. Určitě má smysl dát předem vědět bližním, že toho dne nebudu na příjmu – jinak by se mohli zbytečně strachovat, budou-li celý den neúspěšně volat! Může být užitečné vytvořit automatickou odpověď pro tvou hlasovou schránku, záznamník či e-mail. Klidně dej kámošům vědět, že jsi naživu, ale až do zítřejšího večera dodržuješ Den odpojení. Možná o něm ještě neslyšeli, a přitom jej sami tolik potřebují!

Buď tvořivý, využij Den odpojení jako výzvu, jak udělat věci pro jednou jinak. Sám budeš překvapen, co všechno z toho může být!

Autor: David Floryk

Autor patří k iniciátorům Národního dne odpojení v ČR. Národní den odpojení 2022 naleznete jako událost na FB.

Napsat komentář