Případ Raviho Zachariase: RZIM se omlouvá

5
(5)

Na podzim 2020 správní rada Ravi Zacharias International Ministries (RZIM) požádala nezávislou advokátní kancelář, aby vyšetřila nová obvinění svého nedávno zesnulého zakladatele a slavného křesťanského autora ze sexuálního obtěžování (o případu jsme psali v časopise Život víry 2020/11, str. 16). Počátkem února bylo zveřejněno plné znění závěrečné zprávy vyšetřování. 

Některé masérky, jejichž služeb Zacharias často využíval (trpěl chronickou bolestí zad a byl také spoluvlastníkem několika relaxačních resortů), shodně popsaly podobné vzorce chování: Zacharias si nejprve při rozhovorech o rodině či duchovních tématech získal jejich důvěru, později se jich při masážích nevhodně dotýkal, vyžadoval masáže na intimních místech či před nimi masturboval. Jedna z nich také tvrdila, že po ní Zacharias chtěl sex (sama to označila za znásilnění), když jí předtím zajistil finanční podporu. Podobně jako jiným obětem jí řekl, že ona „je jeho ,odměnou‘ za život ve službě Bohu“. Mlčení této křesťanky si následně vynutil tvrzením, že byla odpovědná za „miliony ztracených duší“, kdyby byla poškozena jeho pověst.

Vyšetřovatelé také našli v Zachariasových telefonech a notebooku stovky fotografií a videí mladých žen (některé i značně explicitní), osobní informace a důvěrnou korespondenci. 

Rada uznala chybu

Správní rada RZIM s vyšetřovateli spolupracovala a na výslednou zprávu „se zlomeným srdcem“ zareagovala otevřeným dopisem, v němž mj. píše: „Jsme zničeni tím, co vyšetřování odhalilo, a jsme plni bolesti kvůli ženám, jimž bylo ublíženo tímto hrozným (sexuálním i duchovním) zneužíváním.“ Rada uznala chybu, že předchozí obvinění nebrala dostatečně vážně a příliš důvěřovala vysvětlením, která jí Zacharias předkládal. Zároveň uvedla, že „se modlí za jeho rodinu a truchlí s nimi“, když „nesou tíhu … nepředstavitelné bolesti“. 

Vedení RZIM také slíbilo provést konkrétní kroky, které povedou k transformaci organizace, pomoci obětem a řešení vzniklé situace. Budou mj. revidována interní pravidla, aby bylo možno podobným situacím v budoucnu lépe předcházet.

V reakci na skandál největší křesťanské nakladatelství v USA, HarperCollins, přestalo prodávat Zachariasovy knihy. Spisovatel Lee Strobel se rozhodl, že svou knihu Kauza víra, jež obsahovala 19stránkový rozhovor se Zachariasem, přepracuje. Britský apologeta John Lennox se od RZIM distancoval již na podzim, ihned poté, co byly zveřejněny první výpovědi obětí, a vyzval k osamostatnění britské pobočky organizace, změně jejího jména a restrukturalizaci.

Úvodní foto: Claudia Soraya (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 5

Napsat komentář