Pražský HUB: vážná témata i hry s vejci

5
(1)

Nenápadným bočním vchodem ve staré budově Obchodního domu Luka, zpola skrytým pod betonovou rampou, postupně vcházejí početné hloučky mladých chlapců a dívek. Na tváři většinou s jemným úsměvem, v očích s jiskřičkou zvědavého očekávání. Prosklené dvoukřídlé dveře jsou otevřené dokořán a vzrušeně hovořící skupinky studentů středních a vysokých škol se postupně snaží protlačit jeden po druhém dovnitř. Nacházíme se v modlitebně Církve bratrské v Praze 13, je 15. února 2023 krátce před půl sedmou večer.

Nedojdeme ani na pět kroků od vchodu a již ve vstupní chodbě, vyzdobené fotografiemi z letních akcí, nás zastaví početný dav mládežníků čekajících, až se uvolní prostor v předsálí, aby si mohli odložit kabáty a čepice. Když mineme dveře do kanceláře kazatele a prostory mateřského centra – nyní předělaného na kavárnu –, vstoupíme do hlavního sálu, kde se postupně usazují desítky živě diskutujících mladých lidí. Na pódiu již stojí bicí a veškerá aparatura, opodál je nastoupená kapela mladých mužů zahloubaná v modlitbě, ať se večer podaří hudbou Boha oslavit a ať nehrají moc falešně. Slova se chopí moderátor Vojtěch Furák z CB Praha-Dejvice, program může začít…

Co popisuji? Jde o sjezd mladých lidí, jimž je společná láska ke Kristu, ale také příslušnost ke stejnému církevnímu „chlívečku“. Mluvíme o celopražském sjezdu mládeží Církve bratrské, zvaném Pražský HUB [čti hab]. Význam tohoto anglického slova je „centrum, uzel“, nebo také „středisko“. Pražský HUB je místem setkávání.

Celý sjezd se točil kolem tématu partnerských vztahů. O zamyšlení nad nimi se postaral Jakub Vejmělka z Brna. Jak poznám svého budoucího partnera? Jaká je Boží vůle pro můj život? Promluvu Jakuba Vejmělky lze shrnout do slov, že Spasitele máme jen jednoho a je jím Ježíš Kristus, nikoliv životní partner, ať už bude sebelepší. Povídání však obsahovalo i další střípky životní moudrosti a zkušenosti brněnského kazatele, jež se odrážely v mnoha praktických postřezích a radách pro budování kvalitního vztahu. Může se jednat o obyčejné věci, jako je společný smysl pro humor, i o sdílené cíle a plány do budoucnosti.

V programu nemohly chybět zábavné hry podněcující kreativitu a obrazotvornost publika, jakož i hry méně inteligentní, ale o to ztřeštěnější a napínavější. Z těch druhých nelze nezmínit souboj dvou mladých mužů snažících se dechem protlačit rozbité vejce skrze gumovou hadici na stranu soupeře. 

Nezbytnou součástí akcí podobného druhu je i zpěv písní chval jako forma modlitby a oslavy Boha.

Akce Pražský hub se koná na přibližně jednou za čtvrt roku již od roku 1990 (s výjimkou covidové pauzy) a každoročně se při něm spojí desítky mládežníků ze sborů Církve bratrské z celé Prahy. Lze ho doporučit každému studentovi nebo mladému pracujícímu, který touží navázat nová přátelství s křesťanskými vrstevníky a nabrat povzbuzení do každodenního křesťanského života.

Autor: Karel Bělohoubek
Foto: FB Pražský hub

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 1

Napsat komentář