Právě probíhá ramadán. Jak se za muslimy modlit?

5
(1)

Stejně jako baptista není katolík a katolík není pravoslavný křesťan, není muslim jako muslim. Ani islámští věřící se nedají strčit do jedné škatulky. Dobrým průvodcem různými směry a hnutími islámu je letošní příručka k celosvětovému hnutí „30 dní modliteb za svět islámu“. Ta má povzbudit křesťany, aby se za muslimy v době jejich posvátného měsíce ramadánu modlili.

Každý den příručka, která je volně ke stažení i v češtině, přináší informace o některé islámské skupině či směru a nabízí náměty k modlitbám. Dnes běží 7. den přímluv, který je zaměřený na Tablígí džamá’at – největší islámskou organizaci na světě, která má přes 80 milionů členů a jejíž hlavním cílem je vést nominální muslimy ke skutečné oddanosti islámu.

„Politicky se neangažují. Věří, že se společnost zdokonalí, když budou muslimové v každém ohledu včetně veřejného působení a mezilidských vztahů žít tak, jak od nich očekává islám. Na jejich největším výročním shromáždění (idžtima) v Bangladéši se každoročně sjíždí asi pět miliónů muslimů, což je o milión více, než kolik bývá účastníků povinné muslimské pouti do Mekky (hadždž). Krom toho se po celém světě konají i menší lokální setkání. Hlavním sídlem hnutí Tablígí džamá´at v Evropě je Spojené království. Její představitelé vyučují příslušníky hnutí v životě podle jeho zásad a vysílají je na krátké misijní cesty,“ píše se o organizaci v příručce.

Ta se v současnosti každoročně překládá asi do 30 jazyků a distribuuje se ve 40 zemích světa. Tým, který se jejímu vydávání věnuje, tvoří pestrá skupina křesťanů z celého světa, kteří většinou mezi muslimy mnoho let žili.

Příručka letos končí 23. květnem, organizátoři 30 Days of Prayer for the Muslim World ovšem vyzývají i k následným modlitbám: „Během let jsme ve vedení iniciativy 30 dnů modliteb slyšeli o mnohých muslimech, kteří přicházejí ke Kristu. Během posledních padesáti let došlo k celé řadě větších či menších probuzení mezi muslimy, z nichž každé zahrnovalo minimálně tisícovku muslimů, kteří se obrátili ke Kristu. Takových hnutí se v posledních padesáti letech objevilo více než za celé předchozí dějiny křesťanské misie. Modlete se, ať to pokračuje i nadále…“

Foto: titulní strana brožury 30 dní modliteb za svět islámu 2020

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 1

Napsat komentář