PODCAST: Jako dítě jsem musel dělat rozhodnutí, kterým čelí dospělí lidé

5
(5)

„Mohl jsem buď utéct, nebo vydržet,“ říká Jan Vytřísal o svém dětství. Vydržel – přestože jako jedináček vyrůstal v neúplné rodině s maminkou, která trpěla paranoidní schizofrenií, a už v dětství musel řešit řadu situací, kterým obtížně čelí i dospělí lidé. Oporu v těžkých chvílích hledal u svého okolí i u Boha. „Dospěl jsem k tomu, že Bůh je se mnou a že nám nenaloží víc, než co sami zvládneme. Někdy jsem tomu nedokázal věřit, ale právě proto jsem si to musel různými způsoby připomínat,“ vzpomíná.

S nemocnou maminkou prožil různá období – některé dny vše vypadalo idylicky, jindy domov připomínal bojiště. „Různě se to měnilo, člověk musel být připravený, že zítřek nemusí být jako dnešek. Vážit si toho, když to bylo v pořádku, a být připravený na to, že to v pořádku být nemusí,“ popisuje v podcastu Jan Vytřísal moderátorce Lence Malinové. Sám často přepínal své síly, až jeho samotného potkala panická ataka. „Naučil jsem se, že musím vnímat, jak se cítím, že moje emoce nejsou jen vedlejším produktem mého žití, ale mají určitou váhu. Že s nimi musím pracovat a sám sobě dopřát klid a duševní hygienu,“ ohlíží se za náročnou životní fází.

Kdy přichází opravdová dospělost? Kde v těžkých situacích Jan Vytřísal nacházel pomoc? Jak se vyrovnával s nevyslyšenými modlitbami? A ovlivnila nemoc jeho vztah k mamince? Poslechněte si rozhovor Lenky Malinové v pořadu Fortepiano na Rádiu 7.

Úvodní foto: Fakurian Design (Unsplash)
Text: Kristýna Urbanová


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl
a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 5

Napsat komentář