Petr Húšť se věnuje různým mládežnickým projektům. Spolupracuje s Křesťanskou akademií mladých (KAM) a Rádiem 7, jeho největším a nejznámějším projektem je ovšem multižánrový mezidenominační festival UNITED, jehož je ředitelem. Jak prožil letošní karanténu, když jeho hlavní pracovní náplní je obvykle cestování a setkávání se s lidmi? A co s týmem plánuje místo 10. ročníku oblíbeného festivalu?
Letošní jaro bylo poznamenané epidemií koronaviru. Asi každému tato doba přinesla nějakou změnu do životního stylu. U někoho došlo ke zpomalení, zklidnění, a u někoho naopak ke zrychlení. Jak jste prožil období nouzového stavu vy?
V mém případě se jednalo o zklidnění v tom smyslu, že jsem pracoval z domova. V mé práci jde hodně o kontakt s lidmi, cestování, a to najednou nebylo možné. Máme celkem pět dětí, v rozpětí od druhé třídy do čtvrtého ročníku na střední škole, které se najednou začaly učit z domova. Bylo to náročné a zároveň hezké.
Těsně předtím, než zavřely hospody, jsem se se psem vydal na pivo a během cesty si uvědomil, že nedávno jsem byl sám nemocný. Od malička mám špatnou imunitu. Jeden můj blízký člověk je vážně nemocný. Pracovně hodně cestuji a často jsem z toho unavený, vyčerpaný. V médiích čtu informace o šířícím se koronaviru a další negativní zprávy. Najednou zjišťuji, že i přesto, že to mám racionálně srovnané, vnitřně prožívám silné napětí. Co v životě ještě stihnu? Jak dlouho budu žít? Má můj život význam? Žiju ho v klidu a vnímám přítomnost, nebo mi dny utíkají jako voda mezi prsty?
Přestože jsem svůj život už Pánu Bohu předal, zastavuju se, mírně pozvedám ruce a říkám: „Pane Bože, odpusť mi, že si svůj život držím. Znovu ti ho dávám. Chci být ve tvých rukou, chci ti znovu patřit, chci zažívat tvůj klid.“

Zbytečně se stresuju
Dařilo se vám změnit zaběhnutý denní režim hladce, nebo to pro vás bylo komplikované? Jak to nyní s malým časovým odstupem hodnotíte?
Práce z domova byla nejkrásnější během prvních týdnů. Mohl jsem si úkoly jakkoliv přehodit podle únavy a chuti k práci. Asi po čtrnácti dnech jsem si potřeboval nastavit režim. Dělal jsem stejný počet věcí, ale ne pod takovým tlakem a tempem. Mohl jsem věci více promodlit, promyslet, nechat dozrát. Tím, že se moje práce přesunula na různé telekonference, jsem ušetřil čas a fyzické síly, které jinak potřebuju na cestování.
Pomohla vám tato doba naučit se něco nového o sobě samém?
Ano. Uvědomil jsem si, že věcí, na kterých skutečně záleží, je méně, než za kterými se honím. Zbytečně se stresuju, chci toho více, než je potřebné a možné. Ale nevím, jestli jsem ponaučitelný.
Ze začátku jsem sledoval zprávy a filmy. Postupem času a zklidněním jsem ztratil potřebu intenzivně sledovat média, filmy, a to mi přineslo zklidnění duše.
Zatím asi žádná událost nepřispěla tolik k tomu, aby lidé začali využívat online svět v takovém rozsahu. Hrozí podle vás, že si na využívání online prostoru příliš zvykneme a přestane se nám chtít chodit ven, do církve, setkávat se mezi sebou, jezdit na akce? Pozorujete u lidí ze svého okolí takové tendence?
Osobně si nemyslím, že by lidem stačil jen online svět. Mladí lidé tam byli už před koronavirem. Myslím si, že teď se už většina těší, až uvidí své přátele a známé. Těší na setkání mládeže, konference a festivaly. Člověk potřebuje komunitu, společenství, potkávat lidi – a na to online svět nestačí. Osobní setkání je nenahraditelné.

Půlroční práce se najednou nedá použít
Jste ředitelem festivalu UNITED, na který se sjíždí kolem pěti tisíc lidí, a který tudíž letos nebude možné uspořádat jako v předchozích letech v centru Vsetína. Nedávno jste oznámili přípravu náhradního projektu „UNITED online“. Jak chcete v této odlišné formě naplnit svou vizi „3P – Kristem propojeni, proměněni a povoláni“? Dá se to vůbec?
Ano, věříme, že se to dá. Nechceme si dát úplnou pauzu, chceme zůstat lidsky i duchovně propojeni. O tom je pro nás 3P. Během epidemie koronaviru si někdo odpočinul, a někdo pracoval dvakrát tolik. Někdo zažil rodinné sblížení, a někdo spíše peklo. Někdo využil čas pro budování vztahu s Bohem, a někdo si dal od Boha pauzu. Někdo je finančně stabilní, a někdo jiný má existenční problémy… Právě v této době nám přijde důležité poznat a prožít, že Pán Bůh je svrchovaný, dobrý a má zájem o každého člověka. Nevíme, jak se tento záměr podaří, ale věříme, že v tom nejsme sami, a těšíme se, co má Pán Bůh připravené.
Festival se pravidelně koná v závěru letních prázdnin. Předpokládáme, že přípravy jsou na jaře v plném proudu. Jak probíhaly letos? Kdy vám začalo docházet, že nebude možné festival uspořádat? Jaké to byly pocity?
Tím, že jsme chystali 10. ročník, jsme začali s přípravami o dost dříve. Oproti předchozím ročníkům jsme měli tříměsíční náskok. Pak přišel nouzový stav, kdy nejhorší pro nás bylo čekání, co bude a jak se situace vyvine. Bylo velkým zklamáním, že téměř půlroční práce celého týmu se najednou nedá použít. Ale naším hlavním cílem není dělat festival. Festival je jen nástroj, kterým chceme vést mladé k Ježíši Kristu. Věříme, že existují i jiné nástroje, a ty nyní hledáme.
V posledních měsících do online prostoru vstoupila nejrůznější církevní společenství, která s ním dosud velkou zkušenost neměla. Pro UNITED není živý přenos novinkou, zajišťujete jej již několik let. Přesto, je pro vás příprava online festivalu v něčem výzvou?
Připravit UNITED online je obrovská výzva. Nejdříve musíme odvolat a zrušit věci týkající se festivalu: účinkující, sloužící, domluvené prostory a techniku. Na přípravu UNITED online tak máme necelé tři měsíce. Lidé jsou teď buď přetížení, nebo mírně zlenivělí.
Nechceme udělat jen online festival, který přeneseme v televizním vysílání a streamem, ale chceme v něčem unikátní projekt, který bude odpovídat charakteru online prostoru. Chceme, aby byl maximálně interaktivní – nejen od nás k divákům, ale také naopak. Aby diváci posílali své fotografie, otázky, videa. To je velká výzva, ze které máme respekt, a prosíme Boha o pomoc, aby nás tím provedl.

Jen vysílat je málo
V tiskové zprávě jste své příznivce povzbudili, aby využili online přenosů a uspořádali společná setkání a promítání přenosů ve svém městě, společenství, s přáteli. Jak přesně byste chtěli, aby tato setkání vypadala?
To je ta největší letošní výzva. Jen vysílat je málo. UNITED tvoří moderní duchovní program a společenství. Jedno bez druhého nefunguje. Nedávalo by nám smysl dělat jen vysílání. Proto si přejeme, aby lidé sledovali UNITED společně – stačí televize, dataprojektor, LED stěna. Diváci si můžou připravit vlastní program před vysíláním nebo po něm, přidat svého moderátora, připravit občerstvení. Možná tak UNITED může proběhnout ve větší míře než kdy jindy. Nemusí to být omezením, ale naopak obrovskou příležitostí, abychom šířili dobré věci o Pánu Bohu v naší zemi. Chceme, aby UNITED zůstal místem nejen pro věřící z různých společenství, ale také pro hledající. Přáli bychom si, aby pořadatelé projekcí zvali také lidi, kteří Pána Boha neznají.
Mohl byste blíže popsat program? Přinese UNITED online novinky oproti festivalu?
UNITED online bude obsahovat dva večerní programy v pátek a v sobotu. Budou kapely, slovo, moderátor, svědectví. V sobotu odpoledne jsou nachystané tři semináře a tři talkshow. Z vystupujících můžeme aktuálně prozradit kapely Adonai, Lámačské chvály, LÉVI a Timothy. Z řečníků Pavel Šupol a Michal Apetauer. Své vystoupení bude mít i taneční skupina UNITED dance. A na dalších věcech pracujeme.
Odkud se bude program přenášet? Bude otevřený pro veřejnost?
Program se bude natáčet v Domě kultury ve Vsetíně. Rádi bychom natáčeli s diváky, ale o tom budeme moct rozhodnout až tři čtyři týdny před festivalem.
Na festivalu funguje služba modliteb a duchovního poradenství. Plánujete některou z nich zajistit i v rámci online vysílání?
Ano, chceme připravit obojí. Pracujeme na koncepci, jak to zrealizovat. Na UNITED nejde jen o relax, společenství a program. Pokud se Pán Bůh člověka dotkne, osloví ho, inspiruje, tak to člověk může zpracovat s někým, kdo se za něho bude modlit. Je tam někdo, s kým je možné probrat svou těžkou životní situaci, životní rozhodnutí. Neumíme si UNITED bez modliteb a poradenství představit.
Svět víry je mediálním partnerem festivalu UNITED.
Úvodní foto: festival UNITED, Mára Dušek