Spor kolem mariánského sloupu se vyhrocuje

O obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze se dlouhodobě vede diskuse. Na podzim roku 2017 pražský magistrát zmařil cíl utajených jednání, která měla vyústit v realizaci této kontroverzní stavby. Kardinál Dominik Duka vyjednal s vedením ERC to, že obnovu památky podpoří, ale při hlasování ERC věc schválena nebyla přesto, že ČCE a CB byly pro. Radnice Prahy 1 vydala stavební povolení, ale magistrát jako vlastník pozemku v září 2017 rozhodl, že se sloup na náměstí stavět nebude. Někoho, kdo na svém pozemku stavět nechce, lze těžko přinutit k opaku.

Stavební povolení ale mělo vypršet letos koncem června, a proto se zastánci obnovy sloupu rozhodli vzít věc do vlastních rukou. V úterý 11. 6. přivezla loď pod Karlův most 60 tun tesaných kamenů, z nichž má být sloup složen. Ve středu začali v místě před 100 lety zbořené památky ilegálně rozebírat dlažbu, čemuž zabránila až městská policie. „Zahájením“ stavby měla být zachována platnost stavebního povolení, což ale nepřipadá v úvahu, protože partizánský krok za zahájení stavby považovat nelze. K zahájení stavby chybějí dvě povolení a také nebyl proveden archeologický výzkum, který musí předcházet každé stavbě v rámci městské památkové rezervace.

Rozdílné pohledy

Jak se situace bude vyvíjet, není zřejmé. To, co tuto akci odlišuje od jiných, je bezskrupulózní jednání lidí z okruhu Společnosti pro obnovu mariánského sloupu, kteří jdou za svým cílem vzdor zákonům i občanské slušnosti. Jde jim o usmíření Panny Marie, o které se domnívají, že naši zemi potrestá, pokud sloup obnoven nebude.

Česká společnost je ve věci stavby sloupu rozdělená. Internetová anketa Deníku vyznívala nejdřív jednoznačně pro obnovu sloupu, ale pak se poměr zastánců a odpůrců rychle měnil. Když počet hlasů proti sloupu přesáhl 60 %, byla anketa stažena. Politici nemají v pohledu na problematiku jasno, zdá se, že jednota není ani ve vládnoucí magistrátní koalici. Z církví se proti obnově sloupu postavily AC, JB, CČSH, BJB a KS. Mezi křesťany jsem se setkal s rozdílnými pohledy.

KMS se opakovaně vyslovila proti obnově sloupu na původním místě, protože byl v půlce 17. století postaven nejen k oslavě záchrany Prahy před Švédy, ale také jako symbol vítězství římského katolicismu nad protestantskými bludy. Proti obnově sloupu na původním místě proběhlo množství protestů a petic. Protestující se nestavějí proti památce jako takové ani proti mariánské úctě. Sloup může být podle nich postaven na jakémkoli jiném důstojném místě. Netolerantní náboj památky se ale podle nich nehodí na místo, kde bylo po bitvě na Bílé hoře popraveno 27 českých pánů.

Anketa

Autor: Tomáš Dittrich

Napsat komentář