Co dělat o Velikonocích v karanténě?

Letošní Velikonoce budou jiné. Do značné míry bez církve, bez lidí, bez cestování. O to klidněji a tišeji možná můžeme tyto významné dny prožít. Vymyslet a založit nové tradice, obnovit ty staré, které jsme v minulých letech nestíhali… Třeba upéct beránka – jako připomínku Beránka, který se za nás před dvěma tisíci lety obětoval.   

Tady je několik celonárodních (před)velikonočních tipů.

Předvelikonoční čtení Bible

12. ročník Celonárodního čtení Bible letos probíhá online, a je tudíž možné se k němu připojit kdykoli a v podstatě i jakkoli. Stačí se domluvit s přáteli nebo se vzdálenějšími členy rodiny a společně si přečíst vybraný úsek z Písma. Na facebooku si lze poslechnout i některé známé osobnosti a jejich přednes vybraných biblických textů.

Číst a studovat biblické texty můžete samozřejmě i doma, s nejbližší rodinou a třeba i s dětmi. Společnost Samuel, Biblická práce pro děti k tomu pro inspiraci vytvořila hravý Velikonoční kalendář. Na webu Církve bratrské zveřejnili  „meditační texty vedoucí od soboty k Velkému pátku“. A jistě najdete i mnohé další zdroje…

Zelený čtvrtek – den pokání

Mezi slovenskými i českými křesťany se v posledních několika dnech rozšířilo video vybízející k celonárodnímu pokoření se před Bohem. Vůči tvůrci videa Andymu Winsonovi se objevily určité námitky. Přesto stojí za to, se nad jeho výzvou zamyslet. Současná situace a velikonoční dny k půstu, modlitbám, zamyšlení a celkovému zastavení se rozhodně vybízejí.

Sobotní zažehnutí svíčky

Ekumenická rada církví společně s Českou biskupskou konferencí letos vybízí všechny křesťany a „lidi dobré vůle“, aby „o velikonoční noci, tedy na Bílou sobotu 11. dubna 2020 po setmění, rozsvítili za oknem svíčku nebo jiné světlo na znamení života a naděje“. Chtějí tím připomenout starý velikonoční zvyk.

Výtvarná soutěž

Pokud jste kreativní a potřebujete v karanténě zaměstnat ruce, můžete se zúčastnit soutěže na téma „Bože, kdo je člověk, že na něj pamatuješ?“. Stačí zaslat fotografii své kresby, obrazu, koláže, grafiky, sochy, loutky, komiksu, ručně dělané knihy, výtvarně ztvárněné hry, pletené nebo vyšívané roušky… zkrátka čehokoliv rukodělného.

Proč Velikonoce?

O tom, proč a jak slavíte Velikonoce, si můžete se svými nevěřícími přáteli a známými povídat, psát… anebo pokud si nevíte rady, jak evangelijní zvěst zformulovat, můžete jim koupit a poslat brožuru Proč Velikonoce? z pera Nickyho Gumbela, tvůrce kurzů Alfa. Papírově už ji do Velikonoc asi nestihnete, ale její elektronická verze je dostupná na několik kliknutí.

Poslech bohoslužby či jiného velikonočně laděného podcastu

Díky bohoslužbám vysílaným online můžeme být i v karanténě tak trochu součástí svého církevního společenství. Anebo také cizího. Velikonočně laděné vysílání nabízí i mezidenominační Rádio 7. Kromě jiných pořadů nabídne každý den přenos jedné bohoslužby:
– na Zelený čtvrtek 9. 4. v 19:00: Ježíšovo loučení s učedníky (Jakub Ptáček, CB Praha-Vinohrady)
– na Velký pátek 10. 4. v 15:00: Hospodinovi vykoupení (Bohuslav Wojnar, Křesťanské centrum AC Český Těšín)
– na Bílou sobotu 11. 4. v 9:30: Slovo k Bílé sobotě (Daniel Kvasnička, CB Litomyšl)
– na neděli Vzkříšení 12. 4. v 9:15: Neschopnost uvěřit (Petr Grulich, CB Černošice
Více najdete přímo v programu Rádia 7 nebo na jejich facebooku.

Jak najít své povolání?

Nad dary, talenty a povoláním se z mnoha úhlů pohledu zamýšlí aktuální číslo mezidenominačního časopisu Život víry. Pokud by vás lákalo se nad tím o Velikonocích zamyslet, najdete ho snadno na internetu k přečtení i k poslechu.

Máte i vy dobrý tip na Velikonoce v karanténě?

Napsat komentář