Manželství po letech: Hledání původní krásy

5
(25)

Jde tohle ještě nějak opravit? Kam se vytratila ta krása? Vzpomínám si vůbec ještě na den, kdy zaznělo mé ANO? Vím, že manželství je krásná, ale těžká věc. Zblízka jsem to zažil, když se rozpadlo manželství mých rodičů. Proto tyto otázky znám, byť z druhé ruky.

Od mé vlastní svatby uplynulo teprve půl roku, a tak těžko mohu do této oblasti přinášet svou vlastní moudrost. Občas ale mám možnost bavit se s lidmi, kteří už mají nejeden společný rok za sebou, a rád poslouchám jejich příběhy – mnohdy krásné a veselé, jindy i bolestivě těžké. Před několika měsíci jsem se modlil za jednoho blízkého přítele a prosil Boha, aby mi pro něj a jeho manželství dal nějaký vzkaz. Dostal jsem odpověď v podobě obrazu s výkladem a věřím, že bych se o ni měl podělit:

Když si dva lidé před Bohem slíbí věrnost, vypukne v Nebi obrovská oslava. Ze dvou krásných životních obrazů se stává jeden – ještě úžasnější a bohatší než ty předchozí. Na konci oslavy Bůh zamíří i s novým výtvorem do speciální místnosti, která je podobných obrazů plná. Bůh tuto místnost miluje a rád v ní sedává celé hodin. Na tváři má úsměv, který prozrazuje, jak moc se raduje z krásy a půvabu svého stvoření.

Zatímco v Nebesích je tato místnost v bezpečí, „kopie” obrazů zde na zemi je vystavena působení tohoto světa. Stává se, že začne šednout, původní barva se vytrácí. Padá na ni prach. Překrývají ji závoje zklamání, různých zranění a nenaplněných očekávání. Občas na ni někdo vychrstne ranní kávu nebo ji dokonce lidé sami ochotně podpálí.

Kvůli všem těmto změnám je někdy opravdu obtížné spatřit původní krásu. Občas to bez Boží pomoci není ani lidsky možné. Bůh ale má svůj plán. V moment, kdy se ztratí původní obraz, je úplně nejlepší prostě se nebeskému Tátovi posadit na klín. Usednout do náruče Stvořitele a nechat si v tichosti a kráse jeho přítomnosti šeptat do ucha jeho slova. Rád vypráví o obraze, jehož originál má před sebou: o pestrosti a detailech, které se schovávají v každém jednotlivém tahu štětce. Vše na té malbě má svůj význam a místo.

Pak je třeba přistoupit k poškozenému obrazu zde na zemi, začít ho čistit a rekonstruovat podle originálu. Nikdo na to nemusí být sám – Otec nabízí svého Ducha, který procesem provází. „Rozpomeň se na svou původní lásku,“ říká Bůh.

Někdy je náprava poničeného manželství skutečně obtížná a bez Boha nemožná. Občas je dokonce třeba povolat do opravy původního obrazu i další lidi. Stojí ale za to dát tomu šanci a vyrazit do boje. Udělat vše pro to, abychom jednou bez ohledu na výsledek byli před Bohem shledáni jako dobří a věrní správci.

Úvodní foto: Brooklyn (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 25

Napsat komentář