Letní křesťanské festivaly zveřejňují první jména hostů. Co nás letos čeká?

5
(2)

Zatímco poslední dvě léta byla poznamenaná protipandemickými opatřeními, letos se zdá, že letní sezona proběhne tak, jak jsme bývali dříve zvyklí. První informace o programu a lákadla v podobě jmen tuzemských i zahraničních hudebních hostů zveřejnily největší české i slovenské festivaly. Co nabízejí?

Festival Na výšinách letos na Vyšehradě

Open-air festival Na výšinách (https://navysinach.cz/) rozezvučí letos další pražský vrchol – tentokrát Vyšehrad, a to už v sobotu 28. května. Organizátoři slibují tři pódia, na kterých se představí řada známých hudebních osobností i začínajících talentů z Česka a Slovenska. Mezi prvními ohlášenými hudebníky jsou celkem známá jména: slovenští ESPÉ, slezští Noemiracles, pražská skupina LÉVI, brněnský písničkář Pavel Helan, moravští ONMY nebo violoncellista Petr Špaček.

Pestrý by měl být i doprovodný program – přednášky a rozhovory o palčivých tématech. Řečníci z různých církevních společenství se pokusí oslovit jak křesťany, tak návštěvníky, kteří se o víře chtějí dozvědět něco víc. Za mikrofonem se objeví například Pavel Eder (který jako „pastor Pavel“ působí na sociálních sítích, https://www.pastorpavel.cz/), Pavel Hošek (profesor teologie, který se zabývá např. dílem C. S. Lewise a J. R. R. Tolkiena) nebo Jakub a Monika Vejmělkovi (kteří natáčejí podcast Láska a jiné srandy).

Festival je zdarma. K dispozici budou stejně jako v minulých letech duchovní poradci k individuálním rozhovorům a modlitbám.

Festival Lumen: Pořádně nahlas

Jubilejní 30. ročník oslaví festival Lumen (https://festivallumen.sk/) 3. a 4. června v Trnavě s headlinerem z Austrálie – bude jím hudební skupina Planetshakers. „Hudební skupina, která vzešla ze stejnojmenné církevní komunity, je na světové křesťanské scéně opravdovým pojmem – několik světových turné, více než 30 vydaných alb a desítky milionů zhlédnutí jejích hudebních videoklipů hovoří samy za sebe,“ prezentují hlavního hudebního hosta sami pořadatelé.

Mezi dalšími dosud zveřejněnými hudebními jmény je německé uskupení Good Weather Forecast, londýnský rapper Guvna B a estonsko-americký umělec Daniel Levi s kapelou, jehož hudba se pohybuje v žánrech soul, funk a R’n’B.

Kromě vystoupení dalších zahraničních a slovenských interpretů se v programu objeví workshopy, noc plná chval (worship night), svaté mše nebo nepřetržitá modlitba hudbou a zpěvem v evangelickém kostele. Letošní téma festivalu zní „Out loud“, tedy „Nahlas“ – „protože chceme křičet ze střech, jak Bůh proměnil naše životy“, tvrdí organizátoři.

Festival se odehrává ve městě – na náměstí, ve sportovní hale, na univerzitě nebo třeba v kině. Část programu je dostupná zdarma.

Campfest: Čo chcem byť?

Na Ranči Kráľova Lehota se letos naplno chystá rozjet i tradiční Campfest (https://www.campfest.sk/) v termínu 4.–7. srpna a s podtitulem „Čo chcem byť“. A hlavní hosté? Chorvatská skupina October Light v rozjásaném žánru ska a američtí manželé Seth a Rachel Enosovi, kteří píšou vlastní worship hudbu.

Festival UNITED: Hledání opravdovosti

Po loňském experimentu s třemi jednodenními festivaly by letos i největší český festival UNITED (https://festivalunited.cz/) měl opět proběhnout jako třídenní akce ve Vsetíně, a to v termínu 18.–20. srpna. Jeho téma zní „Opravdový“ a bude si klást otázky typu: Jak se hledá opravdovost na Instagramu? V reálném životě? Ve víře? A jak vypadá autentické křesťanství?

Mezi kapely, které zahrají na vsetínských podiích poprvé, patří pražští Marbles a slovenští alltide. Mají nejen společný žánr indie-pop, ale také to, že jsou tvořeny mladými lidmi. SouZnění je pražská skupina, která vznikla ve sboru Církve bratrské v Soukenické ulici. Ve své tvorbě aranžují staré písně z kancionálů a doplňují je vlastními skladbami. Evangelický farář Filip Boháč se mimo jiné podílí na pořádání Bigbítového kurzu a právě odtud pochází jádro jeho doprovodné kapely.

Jako další přijala pozvání výrazná slovenská chválicí kapela ESPÉ a jejich krajané rappeři Isaac Records. Dále pop-rocková skupina Way to go a písničkář, multiinstrumentalista a bavič Pavel Helan.

Na webu festivalu už se objevila i jména hlavních řečníků: katolický kněz a salesián Libor Všetula, vedoucí mládeže WAVE Brno Jakub Vejmělka a lektorka programů primární prevence Ida Pencová.

Každoročně festival nabízí i semináře, workshopy, divadelní vystoupení, sporty, filmová promítání nebo službu duchovního poradenství a modliteb.

Autor: Lucie Vlasáková
Úvodní foto: Festival Na Výšinách

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 2

Napsat komentář