Láska na pátý pohled

4.6
(23)

Co chvíli vidím v metru dívku tak na první pohled krásnou, spanilou a sympatickou, že si mé srdce řekne: „Skoro dokonalá, s ní se tak sblížit!“ V tomto smyslu by pravá láska přicházela v každém novém voze MHD, nemluvě o místech, jako jsou nákupní centra.

Avšak naučil jsem se v životě hledět hlouběji a vím, že přijde nutný druhý pohled či vlastně poslech. Je třeba nechat tu dokonalost samu promluvit. Slova prozradí myšlení srdce. Však víme, že dokud mlčíme, jsme považováni za moudré (Přísloví 17,28). Na druhý poslech poslouchám. Líbí se mi, jak mluví o sobě, o druhých? Dokáže chválit, vyzdvihne slabé, či jsou všichni idioti? Někdy stačí minuta, někdy je třeba několika dnů. Je pravda, že první pohled je občas tak silný, že zastiňuje ten druhý.

V tom případě, milý bratře, klidně přejdi k pohledu třetímu, který s druhým úzce souvisí. Třetí pohled totiž hledí na chování tvé téměř vyvolené. Na to, jestli nečinně sedí v metru a úspěšně přehlíží postarší paní stojící nad ní, dokáže-li se sklonit na úroveň malého dítěte, nabídne-li ti větší půlku pomeranče. Dobře odvedený třetí pohled by ti mohl pomoci vyvarovat se ženy svárlivé, s níž bys skončil spíš za komínem než u tepla rodinného krbu (Přísloví 21,9), či ženy, která krásou přebíjí jen obrovskou vnitřní, a někdy i intelektuální prázdnotu (Přísloví 11,22).

Když dali na první tři pohledy, zaplakali

Ale neboj se, neboť jsi Boží dítě, podobné chyby dělat nemusíš. Teď je ten pravý čas se začít dívat pohledem čtvrtým. Tento pohled se upře na její vztah k Bohu. Je tou, která se krášlí pokorou (1. Petrův 3,3–4) více než make-upem, která hledá a raduje se z Boží vůle? Tou, která miluje Boha z čistého srdce a poddává mu všechna svá rozhodnutí včetně toho, zda mít partnera? Čtvrtý pohled ti ukáže, zda by tvá možná budoucí milovaná šla s tebou a s Ježíšem jedním směrem. I kdyby ve třech pohledech jsi shledal dívku vyhovující, ale čtvrtým by neprošla… utíkej. Mnoho věřících mužů hledajících ženu zde polevilo a dalo jen na první tři pohledy, a povětšinou pak zaplakalo. Důkladný čtvrtý pohled přinese pevnost vašeho vztahu s Ježíšem (Kazatel 4,12).

Ale ani zde to nekončí. Přichází pátý, zřejmě ten nejtěžší pohled. Doteď jsi hleděl na možnou partnerku, ale tento pohled hledí do tvého nitra. Písmo sice říká, že dobrá žena je darem od Hospodina (Přísloví 18,22), ale otázka je, zda jsi hoden toho daru ty. Jsi připraven slyšet od Ježíše „tato má dcera není pro tebe“? Jsi ochoten nechat dívku či ženu, po čtvrtém pohledu jistě i sestru v Kristu, aby se podobně podívala na tebe? Projdeš všemi pěti pohledy? Jsi ochoten jí k tomu dát čas a prostor (Píseň písní 2,7)? Pokud by tě její či Ježíšovo „ne“ urazilo, pak vlastně nejsi na vztah skutečně připravený. A přijde-li dvojnásobné „ano“, pak z Boží milosti začíná něco nádherného, něco, o čem budeš vědět, až se jednou ohlédneš zpět, že stálo za to věřit v lásku na pátý pohled.

Úvodní foto: Priscilla Du Preez (Unsplash)

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.6 / 5. 23

Napsat komentář