Kurz Vězňova cesta dodává naději na nový začátek

Pomoct odsouzeným přiznat si vinu a přijmout zodpovědnost za spáchaný čin, dodat jim naději na nový začátek a zastavit začarovaný kruh páchání další kriminální činnosti – to je cílem projektu Vězňova cesta, který v českých věznicích probíhá od loňského podzimu. Jde o osmitýdenní kurz pro skupinku dvanácti odsouzených mužů či žen, ve kterém mimo jiné studují Markovo evangelium.  

„Odsouzené oslovují zejména krátké, ale velmi silné příběhy na DVD, které jednotlivé lekce doprovázejí. Jsou to autentické výpovědi vězňů z různých konců světa, kterým přijetí Ježíše změnilo nejen náhled na trestnou činnost, ale dalo jim díky Božímu odpuštění novou naději a ukázalo životní směr,“ přibližuje projekt Květa Jakubalová, kaplanka Věznice Rýnovice.

„Ježíš byl také vězněm a odsouzení se s ním tak mohou ztotožnit. Současně se kreativní formou učí chápat svoji situaci ve vězení i v životě. Těm odsouzeným, kteří jsou sami se sebou nespokojení a chtějí něco změnit, může tento program pomoci,“ hodnotí projekt Martin Škoda, kaplan ve Věznici Stráž pod Ralskem, kde Vězňova cesta proběhla již dvakrát. 

Jeden z kurzů Vězňova cesta

Překvapeni zájmem odsouzených

Nejedná se o projekt přímo evangelizační. „Snahou je měnit srdce, ale ‚netlouct Biblí po hlavě‘. Někdo se k Bohu přiblíží, jiný nikoliv. Každý ale dostane naději, že je možné začít úplně znovu,“ vysvětluje Gabriela Kabátová z Mezinárodního vězeňského společenství, které projekt do Česka přineslo.  

Vězňova cesta v současné době probíhá v šesti věznicích, v některých z nich opakovaně, a těší se velkému zájmu. Lektoři i zaměstnanci věznic jsou překvapeni, jak se dlouho dopředu kurzy plní a odsouzení se jich svědomitě účastní. Jedním z prvních, kdo kurzem prošel, je sedmadvacetiletý Martin: „Díky Vězňově cestě jsem si uvědomil, že i já se mohu rozhodnout, že mám na výběr. Teď už vím, že když otevřeme své srdce Bohu, dokáže skrze nás konat zázraky. Dokáže nás měnit. Díky kurzu jsem se rozhodl oddat Bohu celým srdcem a nechat ho ve svém životě působit.“

Vězňova cesta je jedním z programů Prison Fellowship International, mezinárodní organizace působící cca ve 114 zemích světa. V Česku působí pod jménem Mezinárodní vězeňské společenství, z. s., a jeho činnost se opírá především o dobrovolníky z různých církví. Za devět let své činnosti uvedla do praxe několik projektů, z nichž jsou známé zejména „Andělský strom“ (dárky pro děti odsouzených) a „Andělský kemp“ (tábor pro děti odsouzených). Pořádá také „Building Bridges“, kurz setkávání obětí a pachatelů (nesouvisejících trestných činů), a věnuje se osobnímu mentoringu propuštěných osob.

Foto: Mezinárodní vězeňské společenství

Napsat komentář