Komenský pro 21. století. Čím vším si připomeneme jeho 350. výročí?

Jméno Jan Amos Komenský zná prakticky každý Čech. Jeho portrét zdobí dvěstěkorunovou bankovku a v anketě České televize Největší Čech před 15 lety obsadil čtvrtou příčku. Kolik toho ale o jeho životě a díle ve skutečnosti víme? Co je na něm a jeho myšlenkách tak pozoruhodného?

Letos 15. listopadu uběhne 350 let od Komenského úmrtí a toto výročí připomínají mnohé projekty. Za největším projektem stojí spolek Křesťanská akademie mladých (KAM) a jmenuje se „Komenský 2020“. Jeho cílem je žákům a studentům i široké veřejnosti připomenout zejména Komenského myšlenky z jeho nedokončeného díla „Porada o nápravě věcí lidských“. A nejen připomenout – ale i uvést do praxe a jakoby dokončit.

„Když si přečteme noviny nebo si poslechneme zprávy v televizi a rozhlédneme se kolem sebe, vidíme, že je s námi něco v nepořádku. Sáhněme si každý z nás do svědomí, do svého života, projděme sedm oblastí, které považoval Komenský za klíčové – vzdělanost, rodina, vláda, spiritualita, média, umění a podnikavost. Když to uděláme, budeme si muset přiznat, že je tam co napravovat,“ vysvětluje Hana Martináková z KAM.

Cílem je motivovat lidi, aby nebyli jen kritiky toho, co se jim nelíbí, ale pokusili se změnit alespoň to, co je v jejich moci. „Ať už to dopadne jakkoliv, stojí za to se o nápravu pokusit,“ říká v úvodním videu k projektu moderátor Marek Eben.

Projekt Komenský 2020 zahrnuje interaktivní přednášky/dílny ve školách, soutěžní Projekt Proměny (studenti mohou vymyslet a zrealizovat osobitý projekt k nápravě věcí lidských ve své škole, obci, kraji či státě), možnost veřejného čtení knihy „To nejlepší z Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských“ a uspořádání výstavy „Komenského Timeline“. Na webu a v mobilní aplikaci je připravena interaktivní kniha, která má zábavnou formou připomenout právě klíčové myšlenky z Komenského Porady o nápravě. Organizátoři nevynechali ani sociální sítě Facebook a Instagram:

I do tohoto projektu ovšem zasáhla letošní pandemie koronaviru a některé naplánované aktivity přerušila. „Přizpůsobili jsme se situaci a zaměřili se na on-line vysílání. Vytvořili jsme na YouTube sedmidílnou sérii pro mládež na téma ‚Svět, který má budoucnost‘ s Petrem Kadlecem. S docentem Janem Háblem jsme zase natočili devítidílnou sérii ‚Živě s Komenským‘,“ upozorňuje Martináková.

Lektor preventivních programů na základních školách a youtuber Petr Kadlec volí spíše humorný způsob, jak Komenského myšlenky přiblížit:

Poněkud seriózněji Komenského myšlenky představuje ve výukových videích pedagog, komeniolog a bratrský farář doc. Jan Hábl, který nedávno také vydal knížku „Labyrint upgrade: Jinotajný román (nejen) pro děti“.

Jako letní sníh

Dalším výrazným projektem (o kterém jsme psali už v příspěvku Vzniká nový film o Komenském k 350. výročí jeho úmrtí) je historické dokudrama společnosti Vistafilm o životě Komenského s názvem Jako letní sníh. Natáčelo se v červnu na Zlínsku a hlavního protagonistu ztvárňují David Švehlík (hraje mladšího Komenského) a Alois Švehlík (Komenského v pokročilejším věku). Film půjde pravděpodobně na podzim do kin a poté ho odvysílá Česká televize.

foto z natáčení: facebook Jako letní sníh

Labyrint světa a ráj srdce

Zatím poněkud nenápadně vzniká i animovaný seriál podle Komenského nejznámějšího díla Labyrint světa a ráj srdce. Stojí za ním spolek České studny a společnost FILM21 a dabují ho herci Jiří Lábus a Oldřich Kaiser. Na podzim by ho měla odvysílat Česká televize. Tady je ukázka:

„Komenský pro nás může být vzorem v trpělivosti, houževnatosti, odhodlání, nezlomnosti… Navzdory těžkým okolnostem, vyhnanství, pronásledování, úmrtí manželky a dětí… nezahořkl a zůstal věrný Bohu. To je jen střípek výčtu toho, v čem je hoden následování,“ doplňuje Martináková.

Pokud jste nevěděli, že Komenskému umřela během morových epidemií prakticky celá jeho rodina – ta, ve které vyrůstal, i ta, kterou v dospělosti založil –, přečtěte si článek Jan Amos Komenský v dobách epidemií.

A pokud vás už nebaví videa a internetové články, zajděte např. v listopadu na scénické oratorium Labyrint Jarmily Bekové nebo si počkejte na turistickou cestu Po stopách Komenského, která se právě připravuje. Anebo si zajděte do knihovny pro některý z Komenského spisů. ?

Napsat komentář