Komunitní ekumenický portál Signály.cz letos podruhé vyhlásil anketu Signály Awards, soutěžilo se v kategoriích podcast, video, instagram, projekt a blog roku. Cílem ankety je ocenit mladé věřící, kteří se snaží skrze sociální sítě šířit dobrou zprávu o Ježíši a motivovat druhé ke službě Bohu.
Nominovat své favority a hlasovat pro ně mohl kdokoli. Výsledky soutěže a slavnostní předání cen bylo možné sledovat prostřednictvím přímého přenosu, který vysílala televize Noe ve čtvrtek 11. listopadu. Přenosem provázela bloggerka a koordinátorka webu Kateřina Sedláčková a moderátor Albín Augustín Balát.
Během přímého přenosu se na obrazovkách objevil také Mons. Martin David, ostravsko-opavský biskup, který mladé lidi povzbudil slovem: „Mám radost ze všech, kteří si uvědomují, že být on-line není jenom velká vymoženost dnešní doby, ale pro nás křesťany také velká výzva. Výzva k tomu, abychom svědčili o tom, že Ježíš je smyslem, cílem a naplněním našeho života. Ať tedy ve všem, co děláme on-line, se naplňuje to, co o Kristu řekl Jan Křtitel: On musí růst, já se však menšit.“
A jak letos hlasování dopadlo?
Podcast roku
Na prvním místě se umístil podcast Zabudnuté cesty, který tvoří Janči Máhrik a José Calvo Aquilar. Ve svých podcastech hovoří o „skutečně kvalitním životě“. Nově objevují způsoby života, které v současné společnosti zapadávají prachem.

Na druhém místě se umístil Ecclessia Podcast, který se snaží zprostředkovat zejména mladým lidem rozhovory se zajímavými osobnostmi z katolické církve. Třetí místo si odnáší podcast Na dřeň, který tvoří mladí redaktoři Radia Proglas. Silné příběhy lidí, debaty o tématech, o kterých se jinde nemluví, i o životě s Bohem.
Video roku
Zatímco v loňském roce první místo v kategorii video roku s přehledem získali Pastoral Brothers, letos vítězství patří hudebnímu uskupení TowMeot. Název, který skupina nese, v hebrejštině znamená „velmi dobrý“. Tvoří ji čtyři křesťanští rappeři, kteří jedinečností svých životních příběhů přinášejí na pódium texty plné svědectví, myšlenek k zamyšlení, ale i slova povzbuzení.

Druhé místo si odnáší hudební kapela Alltide, tři kamarádi z Prešova a okolí, kteří spolu začali tvořit hudbu přibližně před rokem a půl. Ve své hudbě spojují akustické nástroje s elektronickými prvky blízkými indie folku / indie pop žánrům. Nedávno vydali první single ze svého debutového EP s názvem „Pamatuj si mě“.
Třetí místo si odnáší hudební projekt Jedno.tu, skupina umělců, kteří touží své individuální umělecké cesty propojovat a vytvořit nový prostor pro skryté talenty.
Instagram roku
První místo si stejně jako v loňském roce odnáší Světlana Mašková, která má na svém instagramu přezdívku @swettlushprior. Její účet sleduje přes deset tisíc uživatelů. Druhé místo si odnáší Karolína Zvoníčková, která na svém instagramu figuruje jako @bile_misto, vyrábí křesťanské papírenské produkty, například diáře. Na třetím místě se umístil jáhen Jiří Dyčka, který je spoluzakladatelem křesťanského projektu Live4G. Na Instagramu ho najdete pod nickem @jiridycka a věnuje se především vlogování. Natáčí videa na různá křesťanská témata, jeho nejsledovanější video nese název Zpověď.

Projekt roku
Projekt roku je spolu s podcastem roku letos novou kategorií. Cílem je ocenit ty, kteří se věnují něčemu, co má v životě smysl. První místo si v této kategorii odnáší Salesiánské středisko mládeže Brno – Žabovřesky společně s občanským sdružením Vespojení. Oba tyto projekty získaly stejný počet hlasů. Salesiáni v Brně se věnují mládeži a mají spoustu projektů, například tábory, kroužky pro děti nebo salesiánské mediální středisko.

OS Vespojení se věnuje mladým lidem z dětských domovů po celé České republice a pomáhá jim postavit se na vlastní nohy. Organizuje také projekt „Staňte se Ježíškem dětem z dětských domovů“, skrze který usiluje o to, aby děti našly pod stromečkem to, co si přejí.

Na druhém místě se umístil festival Na výšinách, jedná se o křesťanský multižánrový open-air festival, který nabízí nejen hudební zážitky, ale také přednášky o palčivých tématech. Třetí místo si odnáší projekt Live4G, který se věnuje především digitální evangelizaci. Jejich mottem je: „Zažili jsme, že Bůh je živý, proto ho chceme přinášet i na sociální sítě: obrazem, zvukem i textem.“
Blog roku
V kategorii blog roku si první místo odnáší Ondřej Navrátil s blogem Svět of poems, na kterém publikuje své básně. Na druhém místě se umístil blog Kateřiny Sedláčkové s názvem Grafofilův blog, kde najdete především glosy z autorčina života. Třetí místo si odnáší Sára Schulhauserová za blog Z nebe pro Tebe, kde najdete především její svědectví, zamyšlení nebo její oblíbené pasáže z Bible.
Kompletní výsledky Signály Awards 2021 najdete na webu soutěže. Kdo zvítězil v loňském, prvním ročníku, si můžete přečíst zde.