Justin Bieber v neočekávaném albu Freedom vyzdvihuje Ježíšovu oběť

Jméno Justina Biebera zná téměř každý. Mladý muž původem z Kanady se stal celosvětově známou popstar už jako náctiletý, kdy ho na YouTube jakožto začínajícího muzikanta objevil hudební producent. V šestnácti se proslavil písní Baby, která doslova obletěla zeměkouli. V současnosti má tato skladba téměř dvě a půl miliardy zhlédnutí, což by odpovídalo zhruba třetině světové populace. 

Vyrůstat pod drobnohledem se zpěvákovi příliš nevyplatilo. Jeho kontroverzní rozhodnutí, skandály, zálety, drogové úlety a jiné přestupky sledoval v přímém přenosu celý svět. Fanoušci ho milovali, od kritiků však sklízel množství nenávisti. V posledních letech se zpěvák zklidnil, oženil se a začal veřejně mluvit o své křesťanské víře. Obrat o 180 stupňů vyvolal u některých příznivců nedůvěru, jiné ale jen utvrdil v lásce k muzikantovi a jeho dílu. 

Freedom: Osobní zpověď i kritika cancel culture

Začátkem dubna Justin Bieber posluchače překvapil předem neoznámeným EP Freedom. Pouhé dva týdny po vydání šestého studiového alba Justice se na sociálních sítích objevila krátká zpráva: „Album Freedom dostupné na všech platformách.” Krátké velikonočně laděné EP bylo vytvořeno během pouhých tří dnů. Snoubí se v něm pop, R&B s prvky gospelu a jamajské tradiční hudby. Je to zpěvákovo první rozsáhlejší dílo, ve kterém nechává nahlédnout do svého života s Bohem

Justin Bieber v albu mnohokrát vyzdvihuje Ježíšovu oběť, vzkříšení a vítězství nad Satanem. Obecná rovina se prolíná s osobním svědectvím, zkušenostmi a názory. Například rapovaná píseň We’re In This Together je Justinovou zpovědí. Zpěvák vypráví o svém mládí a tlaku slávy, na který jako dítě nebyl připraven. Obsah skladby připomíná singl Lonely z minulého roku odhalující kontrast osamělého dětství se světovým úspěchem a miliony fanoušků.

Krátké album zakončuje píseň Afraid to Say, kde Justin kritizuje „cancel culture” – nucený odchod ze sociálních sítí a veřejného života těch, kteří byli společností usvědčeni z nemorálních nebo jinak nevhodných činů. „Kde je nějaký prostor pro chyby?… Když všechny ‚zrušíme‘, kde je prostor pro zrání? Protože odepisování lidí není odpověď, Bůh nás nikdy neodepíše,” zpívá se v písni.

I když album Freedom sklidilo velké množství pochvaly, a to od křesťanských i nekřesťanských posluchačů, našli se jedinci, kteří Biebera kritizovali za výběr hudebních hostů. Ve dvou písních se objevuje pastor Judah Smith, vedoucí megacírkve Churchome. Tu Justin začal navštěvovat po ostře sledovaném odchodu z Hillsong. „Je trochu paradoxní, že v EP, které nese název Svoboda, vystupuje pastor, který nepodporuje komunitu LGBTQ+. V jeho sboru se tito lidé nemůžou brát, sloužit na vedoucích postech ani být pokřtěni, ale jasně… svoboda,” říkají kritici. 

Justin Bieber rozhodně žádné kontroverze rozněcovat nehodlá. Na svůj Instagram napsal: „Církev není místo, my jsme církev. Nepotřebujeme budovu, abychom se setkali s Bohem, Bůh je s námi, ať se nacházíme kdekoliv.”

Úvodní foto: Tusik Only (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl
a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Napsat komentář