Jaká křesťanská hudba vzniká v karanténě?

Stejně jako ostatní kulturní život se chvály a vystoupení křesťanských umělců přesunuly do on-line prostředí. Jaká hudba v karanténě vznikla, které písně dostaly nový náboj a jak se hudebníci propojují na dálku? Tady je několik ukázek a tipů.

Christafari: Pandemic

Křesťanská reggae skupina Christafari zareagovala na pandemii už na konci března a pojala svou „karanténní hymnu“ opravdu humorně. Hlavní poselství písně je však míněno naprosto vážně: „Nebojíme se, protože Ježíš je Král“.

Pavel Helan: Nečekaně darované ticho

Český písničkář Pavel Helan ve své březnové písni uvažuje: „Možná se smysl vrací, když ho sledujeme vkleče, v tom nečekaně darovaném tichu…“

Switchfoot (feat. Jenn Johnson): Joy Invincible

Switchfoot píseň Joy Invincible (Nepřemožitelná radost) sice nesložili v karanténě, jedná se o starší píseň, ovšem jak sami pod nově publikovaným videem píšou, některé písně zkrátka zrají jak víno a stávají se znovu aktuálními.

„Joy Invincible je píseň o radosti, která překonává bolest. Napsal jsem ji v jednom z nejtěžších období svého života – když jsem se v nemocniční čekárně modlil za člena své rodiny. Stává se, že píseň někdy postupem času získá ještě více na významu. V tomto nouzovém období pro mě znamená ještě mnohem víc…“

Heartbeat: Buď oslávený

Svou chválu nahranou v karanténě zveřejnila na začátku Velikonoc i slovenská chválící skupina Heartbeat.

Sima Martausová: Láska vyháňa strach

Slovenská písničkářka Simona Martausová se „neplánovaně rozhodla podělit o klavírní píseň Láska vyháňa strach“. „Je to pieseň, v ktorej si predstavujem, ako sa Boh prihovára človeku, ktorý je v núdzi a čaká na Jeho pomoc…,“ vysvětluje autorka pod videem.

Filia: Jak vzduch

Plzeňské chválící skupině Filia Karla Řežábka se v karanténě zastesklo po společném hraní, a tak zkusila na dálku natočit starší známou chválu „Jak vzduch, co dýchat smím“.

Lauren Daigle: Still Rolling Stones

Podobným způsobem nahrála „sociálně distancovanou verzi“ svého hitu „Still Rolling Stones“ americká zpěvačka Loren Daigle.

Rend Collective: I Choose To Worship

A do třetice ještě jedna sociálně distancovaná píseň: Členové severoirské skupiny Rend Collective odděleně nahráli svůj nový single „I Choose to Worship“. „Budu tě chválit v ohni, v bouři i při povodni, nikdo a nic mou píseň neukradne…,“ zpívá se v refrénu.

Jordan Tomeš: Moc předivná

Pokud máte raději instrumentální hudbu, nové video zveřejnil Jordan Tomeš, kytarista skupiny Nenadarmo. Nechal se inspirovat Milošem Rejchrtem a jeho zhudebněnou verzí básně teologa Dietricha Bonhoeffera.

Původní báseň „Von guten Mächten“ napsal Dietrich Bonhoeffer na sklonku roku 1944 v nacistickém vězení v dopise svým rodičům. Zde je její text v češtině:
1. Moc předivná nás tiše obestírá, a proto čekám příští uklidněn. Bůh je dnes s námi, svědčí naše víra, a bude s námi každý nový den.
2. Ta divná dobrá moc svou sílu dá mi a věrně povede můj každý krok. Jí obklopen i dnes chci zůstat s vámi a s vámi prožít tento nový rok.
3. Mé staré srdce ještě prudce buší a těžce nese zlobu těchto chvil; ach, Pane, podej vyplašené duši svou spásu, již jsi pro ni připravil.
4. Máš-li však pro nás hořký kalich strastí, jež trpce přetékají přes kraje, my přijmeme jej, nechceme se třásti, vždyť s námi vždy tvá dobrá ruka je.
5. A kdybys dopřál, Bože milostivý, na světě radost v jasu slunečním, pak prožitého dobře pamětlivi svůj život celý dáme službám tvým.
6. Své tiché světlo, jež se jasné skvěje nech teple prozařovat naši noc. A dej, ať smíme spatřit obličeje Svých milých, které provází tvá moc.
7. Když po vichřici soumrak plyne tiše, rád chorálu bych lidstva naslouchal a za zdmi slyšel nést se výš a výše tvých věrných dětí vděčnou píseň chval.

Jaké jsou vaše tipy na „karanténní“ písně?

Napsat komentář