35. Křesťanská konference pokračovala v neděli 2. července 2023 v hotelu Olšanka v Praze. Nedesignovaným hlavním řečníkem druhého dne konference se stal český misionář v Chorvatsku Jiří Dohnal. Před 27 lety ho tam vyslal Misijní fond Křesťanské misijní společnosti, která KK pořádá.
Dohnal promluvil na plénu, účastnil se misijní talkshow, vedl seminář s prazvláštním názvem „Obřízka na nose jako detektor vyhoření“ a podpisoval své knihy na autogramiádě. Jeho manželka Katka měla seminář „Jak pomoci vyhořelému manželovi“.

Jiří Dohnal je výrazným českým křesťanským autorem, z jeho tří knížek se Operace bez narkózy dočkala druhého vydání. Dohnalovo radostné radikální křesťanství představované touto knihou přináší provokativní úhly pohledu na evangelium. Autor je originální myslitel i mluvič, o čemž svědčí i účastníci letošní KK.
„Přepnout z modu přežití zpátky do života není snadné,“ reflektoval svou zkušenost s vyhořením. „Jsem rád, že jsem ještě živý a že už zase mám emoce. Jsem rád, že jsem v tomto klubu nenažraných, kteří chtějí více: více Pána, více Ducha, více jeho projevů,“ narážel na téma letošní KK „Na vlně Ducha svatého“.
„Před 23 lety jsem vyhořel. Hořel jsem pro Pána, ale začal jsem hořet cizím ohněm, a to mě skoro zabilo…“
Za svůj duchovní i psychický stav nese podle Dohnala zodpovědnost každý sám. Ve 23 letech měl vidění přetékajícího kalicha. Bůh mu tím ukazoval, že teprve to, co přetéká, je služba ostatním – to, co se do člověka už nevejde, to, co nebude postrádat. „Vzal jsem to vážně a podřídil jsem tomu svůj život. Byl jsem disciplinovaný, pro některé jsem byl inspirací. Vyučoval jsem umění odpočívat. Když jsme se v lednu 1996 přestěhovali do Chorvatska, prohřešil jsem se proti tomu. Obrátil jsem pořadí. To hlavní jsem věnoval stádu, a sobě nejdřív jen zbytky, a pak už nic. Číše se vyprázdnila, shořel jsem jak papírový čert.“
Boží řád podle Jiřího Dohnala znamená v první řadě být s Bohem, a teprve potom vydávat. „Česká církev se to musí znovu učit. Do Boží blízkosti přijdeš takový, jaký jsi, a odejdeš takový, jaký je on. Výdaje můžeme mít až poté, co jsme měli příjmy. K vyhoření dochází, když jsou naše výdaje větší než příjmy.“
Historie začala podle Dohnala odpočinkem. „V odpočinku přijmeme instrukce a nadšení. Bůh chce být naší inspirací, chce být ,in‘. Proto poslal Ducha svatého, aby byl s námi a v nás. Kdyby Ježíš byl teď na zemi, bylo by to snadné? Lidi by na něj stáli frontu. Než by došli na řadu, spousta nemocných by umřela. Dobrá zpráva je, že nemusíš stát frontu: Ježíš je s tebou, je v tobě. Blaho tvé duše je ve tvých rukách. Potřebujeme předně být s Pánem.“
Oheň nadšení se podle Jiřího Dohnala udržuje vděčností. Vděčnost připravuje naše srdce na to, abychom mohli přijmout víc Božího požehnání.
Jiří Dohnal není lingvista, ale s jazykem pracuje s nenapodobitelnou originalitou. Není literát, ale má jedinečný slovník i styl. Není intelektuál, ale má moudrost. Někdy mluví v aforismech. Má zvláštní způsob humoru. Zažil těžké životní situace, ale dovede povzbudit.
Jeho zkušenost s vyhořením ho vedla k tomu, že v chorvatské Rovinji nezávisle na sboru, který založil, vybudoval středisko, kde pomáhá chorvatským i českým vyhořelým pastorům.
Datum: 3. 7. 2023
Autor: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Coufal
To musí být unikát, v české církvi vyhořelý pastor. Spíš jsou tady ovečky vyhořelé ze svých pastorů. Mnohý pase sám sebe, ani své manželce nedá pořádně nažrat 🙂