Jak dopadla akce Zveme Česko na rande?

0
(0)

„Opravdu nám to uklidnilo manželství“; „Není to žádná polepšovna pro chlapy“; „Nenapadlo by mě, co můžou se vztahem udělat dvě hodiny týdně“… Tak hodnotili někteří z celkem 1126 účastníků jarní běh kurzu Manželské večery. V rámci celonárodní iniciativy „Zveme Česko na rande“ se zhruba od února do dubna současně konalo sedmdesát kurzů. A podle reakcí se zdá, že minimálně třem čtvrtinám párů kurz v manželství skutečně pomohl.

„Náš vztah byl víc vedle sebe než spolu a sváry jsme řešili velmi špatně, pokud vůbec,“ napsal do závěrečného dotazníku jeden ze zúčastněných mužů. „Cítím se nyní mnohem lépe a to vědomí, že člověk na problém nemusí být sám, je velmi osvobozující. Dokonce jsem si uvědomil, jak svou ženu mám vlastně hluboce rád. Večery pro mě byly zcela zásadní věcí, která mi velmi pomohla. Spousta věcí se zdá tak samozřejmých, pokud vám je někdo správně pojmenuje,“ děkoval muž organizátorům.

Řeší se odpuštění i dobrý sex

Kurz Manželské večery je série osmi večerů, kdy je pro přihlášené páry přichystaná večeře při svíčkách, káva, dezert a přednáška na konkrétní téma, např. řešení konfliktů, síla odpuštění nebo dobrý sex. Jednotlivé páry spolu mluví v soukromí, u svého vlastního stolku. Pomocí jim v tom jsou otázky a cvičení v doprovodných příručkách. Většina kurzů se konala v církvi nebo v restauraci, některé probíhaly v komunitních centrech nebo i doma. Kurzy už v ČR běží přes 15 let, ale letos jich celou třetinu pořádaly úplně nové týmy vedoucích.

Jeden z největších kurzů se konal v Českém Těšíně, navštěvovalo ho celkem 17 párů, z toho pět párů bez církevní příslušnosti. „Když vyplňovali dotazníky, v podstatě všichni říkali, že se jim to líbilo a že to jejich manželství posunulo,“ hodnotil letošní kurz zkušený organizátor Jaroslav Pokorný. „Jedna paní se přihlásila tajně a řekla to svému partnerovi až těsně před prvním večerem. Nepotěšilo ho to, ale svolil, že s ní na jeden večer půjde. Nakonec se mu to tak zalíbilo, že chodili každý večer.“

Jeden z kurzů (foto: Tomáš Coufal)

Úspěch díky modlitbám

Národním koordinátorům kurzů, manželům Dagmar a Jakubovi Güttnerovým, se podařilo vybudovat tým spolupracovníků a také jednorázově sehnat větší i drobnější dárce, díky nimž mohli hodně investovat do propagace. Reklama na internetu probíhala přes Google, Facebook, Instagram, YouTube a Seznam, kde lidi nejvíc oslovila klíčová slova jako „manželská poradna“ a „jazyky lásky“. Pořádající církevní společenství v únoru před Národním týdnem manželství vyvěšovala na svých budovách bannery, ve větších městech bylo i několik billboardů, plakáty se objevily i v MHD, v místním tisku a v pražském metru. Güttnerovi byli hosty pořadů Sama doma a Dobré ráno na ČT a internetová televize DVTV s nimi odvysílala dvacetiminutový rozhovor. Reportáž o iniciativě se objevila i v hlavní zpravodajské relaci ČT, v Událostech, které měly sledovanost cca 838 000 lidí.

Prý to je zejména výsledek přímluvných modliteb. „Například vůbec nevíme, jak se nám podařilo dostat do Událostí. Ty největší úspěchy v propagaci kurzů se staly právě díky modlitbám,“ řekli k tomu Güttnerovi. Díky modlitebnímu zpravodaji Davida Louly, hnutí Modlitby 24-7, webu Chlapi.cz a vedoucím kurzů Alfa se podařilo zapojit asi 50 modlitebníků, kteří se za kurzy dlouhodobě modlili i postili. K modlitbám své členy vyzývala i jednotlivá pořádající společenství z 12 denominací.

Díky reklamě a médiím se kurzy dostaly do povědomí možná i více než milionu lidí, což může mít dopad na návštěvnost kurzů i v budoucnu. Téměř 90 % vedoucích kurzů uvažuje o tom, že Manželské večery uspořádají znovu – většinou na podzim nebo příští rok na jaře.

Národní koordinátoři kurzů Dagmar a Jakub Güttnerovi v DVTV

Manželské večery bouraly hradby

Zájem o kurzy byl poměrně velký. Pět ohlášených kurzů se sice pro malý zájem nakonec neuskutečnilo, na jiných místech republiky ale naopak museli přidat další kurz nebo zájemce z kapacitních důvodů odmítat. Některým vedoucím naplněných kurzů se podařilo motivovat i jiné církve ve svém městě, aby kurz otevřely také.

„Manželské večery jsou i příležitost bourat hradby – jak mezi církvemi, tak i hradby předsudků, které lidi mají vůči církvi,“ řekl Jakub Güttner a uvedl k tomu příklad jedné paní, která na Facebooku sháněla kurz, ale měla obavu přijít do církve. Po rozhovoru o tom, že křesťanům záleží na manželství a jsou ochotní věnovat svou energii a čas druhým lidem, řekla „Takhle to zní hezky“ a kurzu se s manželem nakonec zúčastnila.

Výsledky dotazníků ukazují ještě jednu důležitou věc: Ačkoli žijeme v době internetové, propagace on-line nestačí. Nejlepší reklamou je stále doporučení od přátel nebo přímo ve sboru. Zdá se, že osobní vztahy a komunikaci při předávání skutečně hodnotných informací stále nic nenahradí.

Autor: Lucie Vlasáková
Zdroj: Život víry

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 0 / 5. 0

Napsat komentář