I Česko a Slovensko už má své zhudebněné Požehnání. Jak vznikalo?

O letnicích, v neděli 31. května, v závěru on-line programu Den vděčnosti měla na YouTube premiéru píseň „Áronské požehnání českých a slovenských křesťanů“. K požehnání, které vychází z biblické 4. knihy Mojžíšovy 6,24–26, se spojilo 32 českých a slovenských zpěváků a hudebníků z různých církví.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o česko-slovenskou verzi úspěšné „koronavirové“ anglické písně The Blessing, o které jsme informovali před měsícem (viz článek 65 britských církevních společenství se spojilo v jediné písni). Česko-slovenské Požehnání má ovšem trochu jiný příběh svého vzniku.

„Keď som počula pieseň The Blessing, napadlo ma, že by sa podobné požehnanie hodilo na Deň vďačnosti, ktorý sme pripravovali. Najskôr som sa zahrávala s myšlienkou preložiť túto pieseň do nášho jazyka. Ale práve v tom čase som pracovala na podobnej novej piesni Áronovské požehnanie, a tak som si uvedomila, že to nie je náhoda a pustila som sa do aranžmánu piesne,“ vysvětluje autorka písně Mária Wiesnerová.

Svou slovenskou píseň poslala Karlu Řežábkovi, autorovi mnoha českých chvalozpěvů, s prosbou o názor. Jako odpověď jí od něj rovnou přišel překlad první sloky do češtiny. Nápad se líbil i oběma hnutím – „Vidím nové Slovensko“ a „Česko, je nový den“ – která připravovala česko-slovenský Den vděčnosti. A bylo rozhodnuto.

„V Česku a na Slovensku jsme tedy oslovili své přátele hudebníky a poprosili je o doporučení na instrumentalisty a zpěváky z různých denominací, částí republiky, a pokud možno i odlišných věkových kategorií. Ty jsme pak oslovili,“ popisuje Andrea Haines z hnutí Česko, je nový den. „Přibližně třetina oslovených se z časových důvodů omluvila, ostatní nabídku přijali. Mezitím se natáčela vodící stopa. Zpěváci měli jenom pět dní na to, svou zvukovou stopu s videem natočit a zaslat ji zvukaři a technikovi Richardu Danelovi, který měl pak necelý týden na to, dát vše dohromady.“

Mezi hudebníky, kteří se nakonec ve videu objevili, patří například Jiřina Gina Čunková, David Bukáček, Miriam Kaiser nebo Marián Lipovský. „Nahrávka písně vznikala s touhou požehnat našim národům – zazpívat nad nimi slova Boží přízně, lásky a požehnání. Vyjádřit to, že Bůh není primárně tím, kdo chce lidi soudit, ale naopak je spasit a žehnat jim,“ dodává Andrea Haines.

Téměř čtyři hodiny trvající program česko-slovenského Dne vděčnosti si lze pustit i ze záznamu. Zorganizovala ho již zmíněná hnutí „Vidím nové Slovensko“ a „Česko, je nový den“, za kterými stojí americký křesťanský řečník s egyptskými kořeny Hany Soryal.

Napsat komentář