Hra na radost

5
(7)

Znáte hru na radost? Procvičuje sebeovládání, posiluje pozitivní myšlení, učí flexibilitě. Lze ji hrát kdekoliv a kdykoliv. Vhodná pro jakýkoliv věk a počet hráčů. Spoluhráči dokonce nejsou podmínkou.

Vysvětlím pravidla: Úkolem hráče je najít v každém trápení, smutku a neúspěchu něco pozitivního a vyjádřit to slovy vděčnosti. Čím více důvodů k radosti se vám podaří najít, tím více bodů získáváte. Napovídat je povoleno, takto získaná odpověď má ovšem poloviční hodnotu. Existují dvě hrací úrovně: lehčí (za jeden bod) – vymýšlíme modelové situace – anebo obtížnější (za body dva) – náměty vybíráme z vlastního života, a čím čerstvější zážitek anebo pohotovější odpověď, tím lepší hodnocení.

Pochopili jste? Zkusíme tedy příklad: Noha v sádře vám nedovolila vyrazit s partou přátel na každoroční výšlap na Lysou horu. Z čeho se můžete radovat? Konečně budu mít čas roztřídit fotky v počítači. Výborně, máte bod! Pokračujeme: Pípne mobil a na displeji září: HELP! LIJE A VSUDE BLATO, VZDAVAME TO. 🙁 Teď pozor: Pokud se budete radovat z toho, že jedině vy jste v teple a suchu, bod ztrácíte. Škodolibost je v této hře totiž nepřípustná. Správná odpověď zní: To je milé, že na mě mysleli! A příště si výšlap alespoň všichni pořádně vychutnáme. Dva body.

Radost nad zákuskem na zemi

Připraveni? Takže jedeme naostro, začínám… Volím si obtížnější variantu: Je třicátého ledna večer. Vyrábím zákusek tetičce v domově pro seniory k jejím pětaosmdesátinám… Karamelový krém se srazil. Má odpověď: Skvělé, získala jsem ingredience na karamelový pohár s piškotem na zítřejší oslavu u příležitosti vysvědčení dětí. Získávám dva body!

Jednatřicátého ledna ráno (druhé kolo, opět za dva body): Nesu čerstvě stvořený banánovo-ořechový skvost do auta, poslední dva kroky… uklouznu na ledové krustě, pád hodný Chaplina, a obsah plechu líbá šutr na cestě… Odpověď: Vyvázla jsem bez zranění, psi si smlsnou a já mám další možnost procvičit se v cukrářském řemesle. Šest bodů! Moment, ještě mě napadá: Pane Bože, díky za námět na fejeton! Připisuji si další dva body.

Jste na řadě. Já chvátám do kuchyně, odpoledne jedeme gratulovat a zákusek pro spolubydlící a personál tetičku určitě potěší… Málem bych vám ale zapomněla říct to nejpodstatnější: Vyhrává ten, jemuž se hra na radost stane životním stylem.

Text vyšel v únoru 2014 v časopise Život víry.

Úvodní foto: Edu Lauton (Unsplash)


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl
a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 7

Napsat komentář