Homeopat, který vyzkoumal, že homeopatie je neúčinná

5
(6)

Edzard Ernst se narodil po druhé světové válce. Jeho tatínek i dědeček pracovali v lékařských oborech. Lékař, kterého jeho rodina často navštěvovala, byl homeopat. V rodném Německu Ernst vystudoval medicínu a absolvoval zároveň množství kurzů o homeopatii, fytoterapii (herbalismu), akupunktuře, aj. Poté působil na homeopatické klinice v Hannoveru a ve Vídni. V roce 1993 přijal místo historicky prvního profesora alternativní medicíny v Anglii.

Již od počátku své praxe vnímal dilema mezi „očividnou efektivitou“ alternativní léčby a názory vědců, kteří tvrdí opak. Přesto však dalších 30 let působil jako homeopat. Začal však také usilovat o lepší rozbor alternativní medicíny a o objektivní důkazy. Hledání mu potvrdilo neúčinnost homeopatie a podobných praktik. Pro obor, který tak dlouho vyučoval a zastával, nenalezl žádné vědecké důkazy, proto změnil „stranu“ a začal usilovat o šíření pravdivějšího náhledu na alternativní medicínu.

Jeho přednáška uspořádaná 21. ledna v Holešovickém Planetáriu byla otevřená široké veřejnosti. Ernst kladl důraz na srozumitelnost a fakta. Mluvit o své minulosti a změně postojů mu nečinilo potíže, vypadalo to, že je se svou životní cestou smířený. Posluchače dovedl zaujmout jednoduchým, avšak kvalitním obsahem.

Foto: facebook Edzarda Ernsta

Svou pozornost zaměřil především na mýty, které jsou s alternativní medicínou často spojeny, kupř.:

  • Homeopatie je efektivní, neboť mně vždycky fungovala. Pravdou je, že funguje-li, pak ne víc než jako placebo.
  • Homeopatie má dlouhou tradici, proto je důvěryhodná. Právě to je její nebezpečí, jde o přístupy z doby, kdy bylo naše poznání mnohem menší!
  • Homeopatie je etická vůči přírodě i pacientům. Smutným faktem je, že velká část homeopatů vykazuje manipulativní tendence, tedy něco zcela neetického.

Edzard Ernst alternativní medicínu zastřešoval zkratkou SCAM (So Called Alternative Medicine – Tak zvaná alternativní medicína) s odůvodněním, že to, co nefunguje, by ani nemělo být nazýváno léčbou.

Ocenil jsem především pokoru, s jakou dr. Ernst vystupoval. Jakkoliv se o neúčinnosti homeopatie vyslovoval jasně, její zastánce neodsuzoval. Kritizoval nemístný výsměch svých odborných kolegů, který postrádá lidský přístup. Kladně hodnotil především vztahová pouta, která se mezi homeopatem a klientem běžně vytvoří, se zjevnou lítostí vůči konvenční medicíně, která bývá zavalena byrokracií, je „odlidštěna“ a mechanizována. Osobní přístup k pacientovi se tak často ztrácí a ten se stává pouze součástí systému, kolečkem ve stroji. Právě vztahová blízkost je podle Ernsta častým důvodem oblíbenosti homeopatie a zároveň výzvou pro moderní medicínu.

Úvodní foto: Kelly Sikkema (Unsplash)

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 6

Napsat komentář