Holy Spirit Night: Chvály a vymítání démonů v nočním klubu

4.3
(4)

Temné prostředí pražského nočního klubu, sekuriťáci u vstupu, dým, barevná světla, bary, hlasitá hudba… Návštěvníky Holy Spirit Night přivítalo ve čtvrtek 19. 9. večer poněkud netradiční prostředí klubu Retro Music Hall. „Jsem ráda, že dneska můžu stát zrovna na tomto místě. Právě na schodech tohoto klubu jsem se před lety válela opilá. Před sedmi lety jsem se ale rozhodla dát svůj život Bohu, a to se vším všudy,“ vzpomínala hned v úvodu večera moderátorka Janette Oubrechtová.

Podle pořadatelů byl klub zcela zaplněn

„Tančil jsem s Ďáblem“

Večer Ducha svatého zahájil britský zpěvák Martin Smith koncertem chval. Publikum zřejmě Smithovu tvorbu znalo, a to – k Smithovu překvapení – včetně jeho nejnovějších písní z alba Iron Lung. „Oh the fire’s gonna fall on us… Every heart will know the love of God,“ zpívali lidé davově spolu s ním a pokračovali bez vyzvání sami i bez zpěvákova doprovodu. „V této písni se zpívá, že každé srdce pozná Boží lásku. Možná tě sem dneska přivedl kamarád a říkáš si: ‚Kam jsem se to dostal? To tady ty lidi všichni zpívají o Bohu? Vždyť je to směšné!‘ Chtěl bych ti říct, že Bůh není mrtvý, ale žije. Pokud v srdci cítíš bolest a smutek, tak to znamená, že se potřebuješ s Bohem setkat,“ oslovil případné nevěřící posluchače Smith. O nevěřící návštěvníky pořadatelé hodně stáli – „pro nevěřícího kamaráda“ dokonce nabízeli lístek zdarma.

Martin Smith

Po zhruba hodinovém bloku chval přišel na pódium se svým životním příběhem a evangelizačním poselstvím Sebastian Stakset, bývalý raper a kriminálník ze Švédska. „Tohle je pro mě neuvěřitelné – stojím v nočním klubu s Biblí v ruce,“ začal svou promluvu. „Mnoho let jsem tančil s Ďáblem v klubu, jako je tento. Sedával jsem u baru a pil jsem redbull a vodku. A taky jsem stával na pódiu a rapoval před tisíci lidmi o kriminálním životě, zbraních a násilí a pak jsem si na špinavém záchodě dal kokain,“ vzpomínal na své „uctívání Ďábla“ Stakset. Nezamlčel ani to, že byl ve vězení, jeho přítelkyně kvůli němu spáchala sebevraždu a on sám se o ni několikrát také pokusil.

Na vlastním životě ukazoval, že i do největší tmy může Bůh přinést světlo, a ptal se: „Netančíš s Ďáblem i ty? Musíš toho nechat a obrátit se k Ježíši. V něm je pro tebe odpuštění a svoboda,“ vyzýval přítomné a vedl je v modlitbě. Na místě byli k dispozici modlitebníci pro individuální poradenství a na webu akce jsou odkazy na předem domluvená společenství křesťanů, kam se mohou lidé obrátit.

Sebastian Stakset (vpravo) s překladatelem

Ben Fitzgerald: „Tak zní svoboda!“

Po sbírce na pokrytí nákladů navázal v programu evangelista Ben Fitzgerald. Připomněl příběh z osmé kapitoly knihy Skutků: Mluvil o Filipovi, který zvěstoval Krista v Samaří, kde „z mnoha posedlých vycházeli s velikým křikem nečistí duchové a mnoho ochrnutých a chromých bylo uzdraveno“. Povzbuzoval, aby se lidé nebáli, neřešili, co si kdo o nich bude myslet, odevzdali se Duchu svatému a nechali se osvobodit.

„Někteří lidé říkají, že Duch svatý je tichý a udělá z tebe hodného člověka. Ne, Duch svatý je jako mocný vítr,“ řekl mimo jiné Fitzgerald a začal z lidí vymítat démony. Konkrétně se modlil za sexuální hříchy, deprese, strach a okultní praktiky a povzbuzoval lidi, aby se modlili za sebe navzájem. Nerozlišoval ovšem mezi vymítáním démonů a vyznáváním hříchů, tlačil na emoce i fyzicky na hlavy těch, mezi kterými procházel. To mohlo být pro mnohé mladé lidi matoucí, nejspíš se někteří nevyhnuli zklamání, že s nimi „Duch svatý nejednal“. Přes tato negativa zde ale Duch svatý zjevně působil – většina lidí se hlásila, že se jich nějakým způsobem dotkl, při vymítání se tu a tam objevovalo třesení a ozýval křik. „Takhle zní svoboda!“ komentoval hlasité projevy Fitzgerald.   

Ben Fitzgerald

Generace probuzení

Jean-Luc Trachsel, ředitel International Association of Healing Ministries původem ze Švýcarska a spolupracovník Bena Fitzgeralda v hnutí Europe Shall Be Saved, se poté modlil za křest a naplnění Duchem svatým. Večer zakončila párty s taneční hudbou dýdžeje Gui Brazila, během které návštěvníci postupně odcházeli. Podle pořadatelů byla kapacita klubu naplněna, což znamená, že se na místě sešlo až tisíc lidí. 

Vedoucí Holy Spirit Night Markus Wenz (vpravo)

Večer Ducha svatého se v ČR uskutečnil poprvé a byl součástí turné po evropských městech s názvem Revolution Tour. Stojí za ním tým lidí z různých církví i zemí, původně se však jednalo o malou, nenápadnou skupinku křesťanů, kteří se před 25 lety v jižním Německu začali scházet k modlitbám a očekávali na Ducha svatého, jak prozradil vedoucí hnutí Holy Spirit Night Markus Wenz. Před osmi lety vyprodali stadion ve svém městě a postupně se hnutí začalo šířit do dalších německých měst i do zahraničí. „Tahle generace není povolána přivést lidi do církve, ale přinést církev mezi lidi. Tenhle klub je skvělé místo – takhle bude vypadat církev v budoucnu. Dnešní mladá generace je generace probuzení,“ prohlásil Wenz za souhlasného potlesku posluchačů.

DJ Gui Brazil hrál vlastní skladby založené většinou na motivech ze známých chvalozpěvů

Foto: Tomáš Coufal
Přečtěte nebo poslechněte si také rozhovor s Martin Smithem: „Služba Bohu vás bude vždycky něco stát“

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.3 / 5. 4

Napsat komentář