Hluboká církev: Evangelikální fórum shromáždilo vedoucí z různých církví

4.8
(4)

„V určité době jsem si říkal, že potřebuji změnit práci, protože mé kázání neodpovídalo tomu, co prožívám,“ řekl ve čtvrtek 18. února na Evangelikálním fóru ředitel festivalu United Petr Húšť. Tehdy se také na čas přestal modlit. Vydal se na delší pochod. „Chodil jsem 40 kilometrů denně, pršelo, bylo to těžké. Během pouti se z mého života vyplavovalo, co bylo špatné.“ Bůh mu ukázal určité hodnoty i to, co má v životě změnit. Možná jste podle toho vytušili, že tématem letošního Evangelikáního fóra byla „Hluboká církev“.

Každoroční setkání českých křesťanských vedoucích pořádané Českou evangelikální alianci a Evangelikálním teologickým seminářem se konalo 17.–19. února, vzhledem k epidemii on-line. Internetovému prostředí uzpůsobená akce měla předtočené krátké promluvy s následnými rozhovory naživo. Živě probíhala také intenzivní setkání v šesti tematických pracovních skupinách, networcích. Semináře, které k Evangelikálním fórům vždycky patřily, budou tentokrát k vidění až dodatečně na YouTube.

Ve čtvrtek i v pátek ráno museli účastníci volit ze tří dvacetiminutových předtočených přednášek. Všechny byly později zpřístupněny na internetu. Jednou z nich je právě Húšťova promluva Boží přítomnost bez zážitku. Tajemník pořádající ČEA Jiří Unger k tomu řekl: „Zvolili jsme takovou formu, která umožnila co nejvíc interakce a diskusí jak s řečníky, tak mezi účastníky. Novinkou byly krátké „tedtalkové“ přednášky, kde jsme oslovili řečníky z různých denominací, aby přinesli svoje „srdcové záležitosti“ – témata, která jim Bůh klade na srdce. V záplavě akcí a informací jsme chtěli dát prostor tomu, co je živé pro konkrétní lidi a vedoucí.“

„Účast“ na společných „setkáních“ byla výrazně nižší než v uplynulých letech, z loňským 180 klesla na 55. O networky byl větší zájem, chodilo celkově kolem 80 lidí z různých církví. „Vyprodaný“ byl jako obvykle pastorační network, ale i na ostatních (akademický, homiletický, vedení křesťanských organizací, revitalizace sboru, evangelikální teologie) to žilo.

Evangelikální strach ze skutkaření

Plenární setkání byla v tomto formátu jen dvě: na začátku a na konci Fóra. Zahajovací slovo kazatele CB Praha-Dejvice Pavla Plchota ve středu večer ukazovalo cestu z pasti studu a zahanbení: „Jsme jako křesťané schopni přinést hlubokou naději?“ ptal se Plchot, „Nakolik nás evangelium proměňuje a zmocňuje, abychom přinášeli povzbuzení? Možná naše ukotvení v Kristu není tak silné, když to s námi zmítá jako s ostatními. Snažíme se přiblížit k Bohu, a toto přiblížení přináší ještě větší pocit viny, tíhu nenaplněných očekávání.“ Takto pesimisticky vykreslil hřiště. Na příběhu Jeremjáše ukazoval cestu pro náš vztah s Bohem v nesnadné době. V knize Genesis Bůh hledá člověka a ptá se: „Člověče, kde jsi?“ Hluboká církev je podle Plchota „církev, kde se lidé nechají zapojit do Božího hledání člověka a nedají se odradit neúspěchem. Tím Božím snem si necháme tak trochu zlomit srdce.“

Konferenci ukončila panelová diskuse předsedy Rady CB Davida Nováka a Kateřiny Lachmanové z Pastoračního střediska, moderovaná Petrem Húštěm s názvem Hledání spirituality. Evangelikál a římská katolička se shodovali v praktičnosti i v diagnóze uspěchané doby. Evangelikální vody rozčeřila Lachmanová, když na pravou míru uváděla protestantskou představu pouhé milosti: „Ze strachu ze skutkaření můžeme opouštět způsoby, kde vstupujeme do kontaktu s Bohem. Jsme spaseni zdarma, ale bez nás to nepůjde. Když se chci modlit, tak to samo taky nepůjde. Aktivita a pasivita prolínají různými oblastmi života i služby. Když jsou lidé vystrašeni, aby neskutkařili, skončí s brambůrky u televize.“ Oba plenární programy jsou rovněž k dispozici na YouTube.

„Asi nejsilnějším momentem pro mě osobně byl velmi otevřeně sdílený příběh Petra Húště o tom, proč předal službu ředitele UNITED,“ pověděl Světu víry Jiří Unger. „Fórum hodnotím jako velmi inspirativní, a i když byla účast menší než v jiných letech, ohlasy jsou natolik pozitivní, že myslím mělo cenu akci nerušit vzdor tomu, že se rušilo mnoho jiných.“

Úvodní foto a video: Česká evangelikální aliance


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.8 / 5. 4

Napsat komentář