Harry Benson: „Chci zvýšit důvěru v manželství“

5
(3)

Ve valentýnský večer 14. 2. se v pražském CEVRO institutu konala přednáška Harryho Bensona z britské organizace Marriage Foundation (MF). Tématem bylo manželství.

Benson v úvodu zmínil, že by se v dnešní době mohlo zdát, že manželství je na ústupu a trendem ve vztazích je kohabitace (soužití nesezdaných partnerů). Výzkumy, které MF dělala mezi britskými páry, ukazují, že manželství hraje významnou roli ve stabilitě vztahů (do 15 let věku dítěte spolu zůstává 75 % manželských párů, ale jen 31 % párů nesezdaných).

Benson dále hovořil o třech stěžejních faktorech, které pomáhají stabilitě vztahů a které jsou v manželství přítomny, zatímco v nezávazných vztazích vždy být nemusejí: Jde o rozhodnutí, plán a podporu rodiny a přátel (s níž souvisí také společenský tlak na udržení svazku). Zmínil i další zajímavá fakta z průzkumů MF, např.: „Pokud rodiče žijí v manželství, mají jejich děti znatelně méně psychických problémů.“

Ve druhé části setkání byl prostor pro dotazy účastníků. Překvapivá byla odpověď na otázku, zda se v některé zemi podařilo zvrátit trend klesajícího počtu uzavřených manželství. V Maďarsku prý díky změně rodinné politiky a finanční podpoře manželských párů v posledních letech došlo k 90% nárůstu počtu sňatků.

Celkově je však Benson k roli politiků spíše skeptický. Nejdůležitější je podle něj to, aby politici (kteří obvykle sami v manželství žijí) dávali veřejně najevo, že manželství je důležité a že ne všechna rozhodnutí ohledně vztahů jsou stejně správná. „Politici se podobných prohlášení bojí. Přitom tím nemají co ztratit – většina mladých lidí vnímá celoživotní manželství jako ideální vztahový model.“

Akce, kterou v rámci Národního týdne manželství pořádala Aliance pro rodinu, se zúčastnilo přibližně čtyřicet posluchačů.

Text: Kateřina Coufalová
Úvodní foto a další fotografie: Aliance pro rodinu

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 3

Napsat komentář