Evangelista i showman. Zemřel legendární křesťanský zpěvák Carman

4.2
(5)

Život zasvětil hudbě, osobitým stylem sdílení evangelia zasáhl miliony lidí po celém světě. V úterý zemřel legendární zpěvák a evangelista Carman, mezi křesťany známý hity jako The Champion, Sunday’s on the Way, Satan Bite the Dust! nebo Lazarus Come Forth. Pětašedesátiletý umělec podlehl rakovině, osudnými se mu staly komplikace po operaci jícnové kýly.

Zpráva o smrti ikony americké křesťanské hudební scény zasáhla fanoušky i zpěvákovy kolegy. „V našem žánru byl legendou. Přepisoval pravidla – pamatuju si, jak jsem jako dítě poslouchal jeho alba. Odpočívej v pokoji, Carmane,“ napsal na Twitteru hudebník Danny Gokey. Se vzpomínkou se k němu přidal i zpěvák TobyMac. „Nezapomeneme na tebe, Carmane… Jsme vděční za čas, který jsme s tebou mohli strávit,“ uvedl na sociální síti. „Teď už jsi doma. Opravdový Šampión, “ dodal s odkazem na Carmanovu známou píseň a stejnojmenný film The Champion.

Carmelo Domenic Licciardello, v hudebním světě známý uměleckým jménem Carman, se narodil v roce 1956 v New Jersey. V pěti letech se začal učit hrát na bicí, v dospívání se věnoval kytaře a zpěvu. Od malička byl zvyklý vystupovat – jako dítě bubnoval v matčině kapele, později založil vlastní hudební uskupení. Začátkem 70. let na koncertě gospelového zpěváka Andraéa Crouche uvěřil a stal se evangelikálním křesťanem. Rozhodl se naplno věnovat službě Ježíši Kristu a šíření evangelia a v roce 1980 vydal své první album s názvem God’s Not Finished with Me (Bůh se mnou neskončil).

Vstup na Carmanovy koncerty byl často zdarma, během jeho energických vystoupení se obracely tisíce lidí. V devadesátých letech svou tvorbou ovlivnil i generaci českých křesťanů. Carman plnil největší stadiony po celém světě, do dnešního dne je držitelem rekordu největšího křesťanského koncertu v historii. Vydal více než dvacet hudebních alb, celkem prodal přes deset milionů nahrávek.

Satan: Bite The Dust

Carmanova hudební tvorba se vymykala žánrovým tabulkám – obsahovala prvky popu, rapu, country, rocku nebo třeba soulu. Jeho repertoár byl plný přímočarého evangelia, na koncertech zpěvák kombinoval hudební vystoupení s hranými scénkami i mluveným slovem. Americký muzikant s italskými kořeny v průběhu let získal řadu křesťanských i sekulárních ocenění, v letech 1990 a 1992 ho uznávaný Billboard Magazine jmenoval křesťanským umělcem roku. Carman se osvědčil i jako nadaný textař, scenárista, herec i producent, stal se autorem několika filmových písní a podílel se i na hudbě k animovanému Princi egyptskému. Na přelomu tisíciletí vznikl film Carman: The Champion, ve kterém zpěvák ztvárnil hlavní roli.

V roce 2013 byla Carmanovi diagnostikována rakovina. I přes nepříznivé prognózy, které mu dávaly maximálně čtyři roky života, zpěvák po několika měsících oznámil, že podle výsledků lékařských vyšetření rakovina z jeho těla zmizela. Aktivně pokračoval v koncertování a přípravě dalších projektů, dokonce se v jednašedesáti letech poprvé oženil. Na počátku roku 2020 fanouškům na sociálních sítích vzkázal, že se nemoc vrátila.

Legendární muzikant zemřel v úterý 16. února 2021 v nemocnici v nevadském Las Vegas. „Určoval trendy a byl průkopníkem s vizí zasáhnout publikum skrze průlomovou hudbou a úžasná videa plná příběhů. To vše s jasným cílem: nasměrovat lidi ke Kristu,“ napsal následně na Twittteru křesťanský hudebník a Carmanův přítel Jason Crabb. „Miliony lidí přijaly Krista na některém z jeho koncertů. Carmane, budeš nám chybět, ale vím, že se s tebou znovu setkáme,“ dodal.

Úvodní foto a video: Carman.org


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.2 / 5. 5

Napsat komentář