Eutanazie opět na stole poslanců

3
(2)

Po třech letech se opět začíná diskutovat o legalizaci eutanazie. Diskusi otevřela poslankyně a lékařka Věra Procházková (ANO) rozhovorem, který v květnu poskytla serveru Aktuálně.cz. Podle jejího návrhu by eutanazie měla být jen pro duševně zdravé, nevyléčitelně nemocné pacienty starší 18 let. O jeho žádosti, kterou by mohl sepsat i předem, by rozhodovala komise složená z lékařů, právníků a zástupců žadatele. Z rozhovoru vyplynulo, že pravidla chce zavést proto, aby se eutanazie neděla nelegálně. Vedou ji k tomu také osobní zkušenosti s doprovázením příbuzných.

Podle jejího názoru by mohla eutanazie probíhat v hospicích nebo doma za asistence mobilního hospicu. Proti tomu se vzápětí ohradily Asociace poskytovatelů hospicové a paliativní péče a Česká společnost hospicové péče. „Návrh paní poslankyně odmítáme… Všem pracovníkům hospiců jde především o kvalitu a důstojnost života pacienta s těžkou nemocí, nikoli o násilné ukracování života,“ píše se v jejich společném prohlášení. Zástupci obou organizací odmítli i samotné uzákonění eutanazie. „V ČR je třeba zlepšit péči i mimo hospice, nikoli zabíjet bezbranné.“

V souvislosti s touto problematikou média citují výsledky průzkumu České lékařské komory mezi zdravotníky, podle nějž s eutanazií souhlasí 55 % lékařů a 70 % zdravotních sester. Spoluautor průzkumu, psycholog Radek Ptáček, ovšem tato data označil za překroucená a distancoval se od nich.

Autor: Lucie Vlasáková

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 3 / 5. 2

Napsat komentář