Dominik Feri: Co mu chybělo?

4.4
(21)

Pětadvacetiletý poslanec Dominik Feri po obviněních ze sexuálního násilí odstoupil ze své funkce a také z kandidátky do nadcházejících sněmovních voleb. Korunní princ TOP 09, pohledný, populární, pohotový – měl prostě pohromadě víc než pět pé. Který politik měl kdy u nás přes milion sledujících na Instagramu? Něco takového mohl zvládnout jen někdo od showbyznysu (a to ještě jen málokdo) a Dominik Feri.

Dokázal skvěle komunikovat. Aniž by týmu specialistů na píár platil miliony, dokázal dýchat se statisíci Čechů. Klobouk dolů. O jeho kroužkovaném vítězství v rámci volební kandidátky jeho uskupení bylo těžko možné pochybovat (posledně by se bez něj Topka patrně do parlamentu vůbec nedostala) a rovněž o tom, kdo v blízké době povede jeho stranu. Nikoho srovnatelně charismatického TOP 09 po Schwarzenbergově odchodu neměla. 

Všechno dopadlo jinak. Zda poslanec Feri ženy znásilňoval, nebo podle jeho vlastních slov s nimi jen jednal negentlemansky, ať posoudí soud nebo novináři, kteří na to mají žaludek a podmínky. Jisté ale je, že se k ženám choval ostudně. Proč mu nedošlo, že to jednou musí prasknout? Když ne před volbami, což je k tomu doba vždycky nejvhodnější, tak kdykoli jindy, třeba až se stane ministrem (což by ho patrně neminulo) nebo šéfem strany. Jaká síla ho vedla k tomu, že byl ve svém nestoudném chování tak neopatrný?

V čítankách až po smrti

Mnozí mladí lidé oplývají obdarováním i schopností své nadání uplatnit. Tři geniální čeští básníci, Karel Hlaváček, Jiří Haussmann a Jiří Wolker, zemřeli ve 24 letech. Dílo těch tří je podivuhodné. Nestihli dozrát, ale vytvořili nesmrtelnou poezii – nezapomínejme, že básnění patří k nejnáročnějším, nejsubtilnějším a nejkomplikovanějším oborům lidské činnosti. A největší český básník, pěvec Máje, se dožil jen o dva roky víc než oni. Jaký je rozdíl mezi nimi a pětadvacetiletým Dominikem Ferim?

Kdyby Mácha seděl v Parlamentu a kandidoval ve volbách, dopadl by patrně stejně jako Feri. Podobné morální škraloupy měl také a novináři by je vyčmuchali. A Dominik Feri stejně jako oni dokázal budovat a vytvářet něco kvalitního, i když to nebyla zrovna poezie. Hlavní rozdíl vidím ne v nadání, v mimořádnosti schopností, ale v tom, že zmínění básníci nepracovali na své popularitě, ale své schopnosti, mimořádnou kvalitu svého nadání a tvorby investovali do budoucnosti. Tady na zemi byli svou dobou nechápáni. Prakticky nikdo kromě několika přátel je nebyl schopný docenit. Do čítanek se dostali až po smrti.

Co způsobilo, že Dominik Feri svůj úspěch nedokázal zachránit před pádem? Nešlo jen o nemravnost, ta by ho asi nesrazila, ale proč byl tak neomalený a vyzývavý? Až teprve jeho přímočará smělost, to, že si myslel, že mu všechno projde, způsobilo jeho pád. Proč nebyl opatrnější?

Úspěch je nebezpečná věc, a lidi, kteří nejsou charakterově zralí, jejich úspěch opije a zničí. A mladé lidi úspěch likviduje snáz než ty starší. Věk sice pohlcuje miliony neuronů, ale pomáhá ke stabilitě, k správnému dlouhodobějšímu odhadu důsledků našich rozhodnutí. Starší lidé jsou před mladými v něčem zvýhodněni (zdaleka ne ve všem, jen v některých věcech).

Úspěch nelze zvládnout v izolaci

Mladým pomáhá, když musejí překonávat obtíže, když musejí střežit vizi, proti které se jinak všechno staví. Tři čtyřiadvacetiletí básníci umřeli na tuberkulózu. Věděli, jak skvělé básně píšou, ale znalo je jen pár stovek literárních gurmánů. Protloukali se životem, jak uměli. Sebevědomí jim nechybělo, ale to pro ně v kontextu nemoci a nepochopení nebylo nebezpečné. Potlesk tribun, závratný počet followerů na sociálních sítích, společenské ocenění, obdiv médií, to všechno s sebou teprve nese nebezpečí. A pokud se to všechno sype do klína někomu tak mladému, bude to patrně tak ničivé, že se bude bránit jen těžko.

Takže úspěšné mladé odpisuji? To ne, mám jen dva nápady, jak se s triumfy, těmito zákeřnými protivníky, vypořádat. Úspěch nejde zvládnout v izolaci. Potřebujeme blízké lidi, kteří nás jen nepoplácávají po zádech jako pan Schwarzenberg pana Feriho. A mladý člověk potřebuje starší blízké lidi, od kterých si občas nechá promluvit do života. Jsou-li to rodiče, je to skvělé. Někdy to ale nejde. Proto je důležitá práce ve vyladěném týmu, kde funguje kritika, která členy skupiny posouvá dál. Vždycky je dobré, když tam je co nejvíc lidí zralejších než my (nemusejí být tak obdarovaní, i když proč ne, ale pracuje pro nás především jejich zralost).

Je ještě jedna věc, která nám pomůže, kdyby se náhodou stalo, že bychom triumfovali před širším publikem. Jsou to hodnoty, které by našemu úspěchu poskytly zdravý rámec. Doporučuji víru v Krista, ale i jiná víra v to, co nás přesahuje, v to, že nejsme středem všeho a že tu nejsme sami pro sebe, pomáhá. Zdá se, že Dominiku Ferimu chyběla, nezávisle na tom, že uvádí, že pochází z křesťanské rodiny.

Úvodní foto: Canva.com


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl
a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.4 / 5. 21

Napsat komentář