Davidova hvězda na obrazech Václava Lamra

5
(4)

V malířském poselství před necelými dvěma roky zesnulého Václava Lamra jsou přesvědčivě propojeny judaismus a křesťanství. O tom, že o jeho obrazy nemají zájem jenom křesťané, svědčí výstava, kterou uspořádalo Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem. V budově muzea, která do 40. let minulého století patřila židovské rodině (postavili ji před 120 lety bratři Epsteinové jako činžovní dům) je do konce roku vystaveno přes 40 Lamrových akrylů s náboženskou tématikou.

Výstavu 8. července zahájila zástupkyně ředitele muzea Mgr. Ilona Trefná v prostorách muzejní knihovny. Úvodem promluvila vdova po malíři Marie Lamrová. Redaktor Života víry Tomáš Dittrich zavzpomínal na svou 30 let trvající spolupráci s malířem na tvorbě časopisu a krátce připomněl Lamrovu svébytnou nezařaditelnou osobnost. Zpěvem dvou písní na křesťansko-židovské motivy vernisáž uzavřela Martina Rosická, manželka místního evangelického faráře.

Účastníci vernisáže tleskají zástupkyni ředitele Podřipského muzea Iloně Trefné (vpravo) po zahájení výstavy

V trochu stísněných prostorách muzea je zpřístupněn reprezentativní výběr obrazů Václava Lamra. Vztah křesťanství a židovství je zachycen předně variacemi na téma Davidovy hvězdy. Přes dvacet obrazů tvarově odvozených z „magen David“ ukazuje Lamrovo pojetí vztahu dvou biblických náboženství. Židovské dědictví nebylo v jeho podání křesťanstvím smazáno ani překryto. Křesťanství podle Lamra z judaismu vyrůstá a je s ním nezrušitelně propojeno.

Marie Lamrová při svém projevu. Vlevo ve vitrině malířské potřeby Václava Lamra v keramické nádobě, kterou sám vytvořil v 60. letech minulého století.

Ostatní vystavené práce, ať už zachycující Ježíšova podobenství, nebo obecnější principy Boží podstaty a oslavování Boha, dotvářejí působivý výtvarný i obsahový celek. Vidět tolik kvalitních k Bohu ukazujících obrazů pohromadě zanechává opravdu silný dojem – je to poselství s různými důrazy v malířském propojení a sjednocení, že se mi až tajil dech.

Pohled na část instalace: Výstava prezentuje většinu autorových maleb vycházejících ze symbolu Davidovy hvězdy.

Přítomnost roudnických zájemců spolu s místními křesťany ze sborů ČCE a AC CBH vytvořila specifický rámec vernisáže. Doplnila jej umělcova rodina včetně obou jeho synů. Na akci se prodávaly tři druhy nově vydaných kalendářů s kvalitními barevnými reprodukcemi děl Václava Lamra. Výstava potrvá až do konce roku 2022.

Autor: Tomáš Dittrich
Foto: Tomáš Dittrich

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 4

Napsat komentář