Daniela Hurtová: UNITED vznikl u nás v obýváku

„Mým snem je vidět mládež, které hoří srdce pro Ježíše. Lidi, kteří na UNITED přijmou povzbuzení, novou vizi, a přivezou ji do své mládeže, do svého společenství,“ říká nová ředitelka multižánrového křesťanského festivalu UNITED Daniela Hurtová. Začátkem února vystřídala Petra Húště, který ve vedení působil deset let.

Daniela byla součástí vsetínského festivalu od samotného začátku. „Domluva o vzniku UNITED padla u nás v obýváku. Sešli se přátelé z různých církví, kteří toužili udělat festival pro tisíce mladých lidí. Manžel byl jedním z nich, protože byl pořadatelem worship festivalů, které UNITED předcházely,“ vzpomíná. První ročník ale pro celou rodinu znamenal velkou zátěž. „Jako správná manželka jsem dávala podporu, jak jsem jen mohla, ale byl to strašně náročný rok. Domlouvala jsem si u manžela možnost, že toto je první a na dlouhou dobu poslední ročník, protože to nemůžeme jako rodina zvládnout,“ popisuje Daniela.

Později však týmu nabídla i svou vlastní pomoc, a to i přesto, že byla na rodičovské dovolené se dvěma malými dětmi. „Viděla jsem tu hromadu práce, která stojí ve frontě. Zahájila jsem tím roli externího člena, která mi zůstala na dlouhé roky,“ říká. Únavu a přetížení z příprav prvního ročníku podle Daniely nakonec překonala euforie, kterou United přinesl. „Pán Bůh dělal svoji práci, používal si poradce, modlitebníky, účinkující, zažili jsme propojení a novou sílu,“ vysvětluje.

Plynule navázat nelze

V lidech, kteří se na pořádání festivalu každoročně podílí, vidí Daniela Hurtová velkou hodnotu. „Jsem ráda za zkušený tým, za všechny členy, kteří dělají UNITED dlouhodobě. Za jejich nadšení do nových věcí, ale i stálost a nabyté zkušenosti ze služby nejen v UNITED,“ říká. Stálost týmu jí vyhovuje. „Nejraději spolupracuji s lidmi dlouhodobě, protože spolupráci můžeme rozvinout, více si rozumíme (ale může být i rostoucí prostor na konflikt), neseme vizi společně a stále nám dává smysl. Hodně lidí kolem UNITED je 10 let stejných a pořád nás to baví. Naplňuje nás to proto, že můžeme vidět výsledky – svědectví o proměně životů Kristem, povolání do nových služeb,“ dodává nová ředitelka festivalu.

Velkým povzbuzením jsou pro ni příběhy o Božím jednání na festivalu. „Máme třeba svědectví od mladé ženy, která prožila na UNITED povolání do misie a stala se misionářkou, svědectví o uzdravení v různých oblastech – fyzické, vztahové i duševní,“ popisuje Daniela. „Baví mě připravovat festival, který si lidi užijou ve všech aspektech, které festivalové dění nabízí. Velkou hodnotou je ta šíře napříč církví,“ zdůrazňuje.

Vedení od Petra Húště Daniela Hurtová převzala v situaci, která pořádání velkých festivalů zrovna nepřeje. „Ideální doba nebude asi nikdy,“ usmívá se Daniela. „Částečné předání vedoucí role jsme s Petrem diskutovali už delší čas, a právě covid to přibrzdil. Snažím se brát věci tak, jak přijdou, ale určitě by pro mě bylo snazší, kdybych vedla tým do 11. ročníku, který může použít scénáře z předešlých let. Plynule navázat ale nelze. Je tu covid,“ říká.

Daniela Hurtová

Festival na nových místech

Nejistota spojená s epidemickou situací organizační tým vede k důvěře v Boží plán. „Povoláváme modlitebníky, aby s námi intenzivně hledali, do čeho nás Pán Bůh volá. Hledáme formy, ověřujeme možnosti, prostě je to velké dobrodružství. Snažíme se zůstávat v povolání, které máme. Hledáme způsob, jak zůstat propojení,“ popisuje Daniela. „Mým přáním je, abychom jako tým věděli, do čeho nás Pán Bůh volá jinak či nově. Abychom naslouchali jemu a měli otevřené oči pro nové výzvy,“ říká. „Aktuálně bych si přála, abychom našli správnou cestu pro náročný čas v koronakrizi. Abychom uměli správně a srozumitelně ukazovat na Krista, který má pro nás všechny naději,“ dodává Daniela Hurtová.

I když letošní ročník festivalu pravděpodobně nebude moct proběhnout formou, na kterou jsou účastníci zvyklí, přípravy jsou v plném proudu. „Kdyby vyšla možnost klasického festivalu, byli bychom moc rádi. Chceme být s lidmi, připravit program, kterého by se zúčastnili osobně,“ říká Daniela Hurtová. Tým si ale zároveň uvědomuje, že setkání pěti až šesti tisíc osob nejspíš ani v létě nebude reálné. Loni festival dostal online podobu, letos se organizátoři snaží najít jinou alternativu. „Momentálně hledáme místa pro festivalovou formu, ale v menším počtu osob. Máme v hledáčku dvě česká města, kde by UNITED mohl kromě Vsetína proběhnout,“ vysvětluje. „Bude to blíž lidem a zvýšíme šanci na uskutečnění i při koronavirových resktrikcích. Pán Bůh to má v rukou,“ dodává ředitelka festivalu.

Velký rozhovor s Danielou Hurtovou najdete v nejnovějším čísle měsíčníku Život víry.


Život víry: Když křesťané trpí

Časopis přináší rozhovor s Danielou Hurtovou, novou ředitelkou festivalu United, ve kterém mluví nejen o přebírání zodpovědnosti, ale také o tom, jak mohou ženy rozvíjet svá obdarování a kloubit práci a službu s rodinou.

K tématu dubnového čísla časopisu Život víry „Když křesťané trpí“ svým pohledem i osobními zkušenostmi přispěli Petr Jašek a Andrew Brunson, misionář, který byl vězněn v Turecku. Obraz doplňuje článek Zekaie Tanyara o životě křesťanů mezi muslimy a příspěvek europoslance Tomáše Zdechovského

Dále najdete úvodník Miloše Poborského „Lekce z magistrály“, představení nové superintendentky ECM Ivany Procházkové, vzpomínku na Jana Sokola, reportáž z konference Sedm vrchů či zamyšlení Tomáše Korčáka, jak se naučit číst z „knihy přírody“. Nechybí ani příběh čtenářky o vyhoření či virtuální historický rozhovor s Jonathanem A. B. Paulem – vedoucí postavou německého letničního hnutí od Jaroslava Plevy.

Časopis Život víry si můžete přečíst v papírové i elektronické verzi nebo si lze všechny hlavní články poslechnout jako audio nahrávku. Více na www.zivotviry.cz.

Foto: archiv Daniely Hurtové


Líbil se vám článek? Dává vám Svět víry smysl
a rádi se sem vracíte? Budeme rádi, když náš projekt podpoříte. I malá částka se počítá.


Napsat komentář