„Co můžete ztratit, když to s Ježíšem zkusíte?“

4.5
(11)

Jan Eriksen opět oslovil vězně

„Bůh, který mě stvořil, na mě nikdy nezapomněl, ale já měl jen tři bohy: sex, drogy a rock’n’roll,“ začíná vyprávět svůj životní příběh norský evangelista, bývalý pasák a zločinec, Jan Eriksen. Naslouchají mu odsouzení v českých věznicích, kam Eriksen pod záštitou Křesťanské misijní společnosti (KMS) jezdí již mnoho let. Po delší covidové pauze navštívil 2. a 3. června 2022 společně se svou tlumočnicí a bývalou tajemnicí KMS Hanou Pospíšilovou tři věznice: Odolov, Pardubice a Rapotice.

Jan Eriksen Rapotice
Zleva: Hana Pospíšilová, kaplan věznice Rapotice, Jan Eriksen, Bohumil Novák

„Přednášky vždy začínaly několika křesťanskými písněmi ze života, které složil a zazpíval Bohumil Novák. Naučil se i jednu chválu v romštině. Romové vždycky hned zbystří, zamrkají na sebe a začnou se usmívat. Bývá jich tam obvykle tak třetina,“ vypráví Hana Pospíšilová.

„Pak přišel na řadu Jan, který se odsouzených ptal, jestli jim život dal to, co si přáli, a co můžou ztratit, když to zkusí s Ježíšem. Potom jim vyprávěl svůj příběh – o tom, že se ve 14 letech chytl party a dostal se na šikmou plochu, o životě pasáka a mafiána i o tom, jak byl ve vězení a v léčebně pro drogově závislé a jak Bůh vždy tento čas využil k tomu, aby mu do života poslal někoho, kdo mu řekl o Ježíši,“ přibližuje dále Pospíšilová.

Eriksen vězně vyzýval nejen k rozhodnutí pro Krista, ale i k pravidelnému, dennímu čtení Bible a rozdával jim a podepisoval svou životopisnou knihu Žil jsem v podsvětí. Na jeho výzvu k přijetí Krista prý dohromady ve věznicích reagovalo asi 100 odsouzených.

vězni

„V Rapoticích byl místní kaplan překvapený tím, že po celou dobu programu nikdo nerušil, ale všichni se zájmem naslouchali. Není to samozřejmost, Jan si odsouzené umí získat. Na jeho výzvu tam reagovalo 48 z nich, ačkoli byli přítomni v hojném počtu i stráže a lidé z vedení věznice, před kterými mívají odsouzení ostych,“ doplňuje Hana Pospíšilová.

Text: Lucie Vlasáková
Foto: Věznice Rapotice

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 4.5 / 5. 11

Napsat komentář