Co by Martin Smith poradil začínajícím umělcům?

Britský zpěvák, kytarista a skladatel písní Martin Smith se do České republiky vrací opakovaně. Po čtyřleté pauze nyní přijíždí představit své nové album Iron Lung. V pátek 23. srpna zahraje pro plné vsetínské náměstí na festivalu United, 19. září pak v Praze v rámci večeru chval Holy Spirit Night.

Mezi písně, které napsal, patří např. chvála I Could Sing of Your Love Forever (Navždy o lásce tvé chci zpívat) nebo Majesty (Králi můj). Co jeden z nejznámějších autorů chval radí začínajícím umělcům? A co ho nejvíce oslovuje v Bibli? Rozhovor při své poslední návštěvě poskytl časopisu Život víry.

Pro mnoho začínajících křesťanských hudebníků jste vzorem. Měl jste nebo máte sám někoho za vzor?
Mám spoustu vzorů – svoje kolegy, třeba Chrise Tomlina, Matta Redmana, Tima Hughese; jsou zároveň i výborní přátelé. A pokud jde o hudební stránku věci, v církvi i mimo ni je spousta skvělé hudby, která mě inspiruje.

Co byste poradil začínajícím umělcům?
Hudba je nádherný dar a měli bychom si ho vážit a cenit. Moje rada je: Ani po letech se nepřestaňte učit, co hudba je a jak lidi zasahuje. Nepřestávejte nad tím žasnout. A vytvářejte hudbu, kterou máte sami rádi a na kterou budete hrdí, a nenapodobujte někoho jiného.

Martin Smith na koncertu v Česku s kapelou Delirious? v roce 2008
Foto: Tomáš Coufal

V posledních letech se zdá, že se křesťanská hudba „smrskla“ téměř výhradně na chvály. Ostatně, i váš osobní příběh do toho tak trochu zapadá. Co si o tomto trendu myslíte? Je to dobře, nebo špatně?
Myslím, že je to v pořádku, pokud jde o lidi, kteří jsou v tom opravdoví, je to jejich součástí. Není to správné, pokud to někdo dělá z vypočítavosti. Očekávám ale, že během pěti let přijde další revoluce, že se to zase zhoupne zpátky k tomu, že se lidé budou tvořivě, odvážně vyjadřovat.

Vzpomenete si na něco, co vás v poslední době oslovilo v Bibli?
Ano, vždycky mě „dostane“ skutečnost, že Bůh má věci pod kontrolou. Třeba když čtete o Gedeonovi: Nejdřív měl 32 tisíc mužů, a nakonec jich zůstalo jen 300. Ale měli trubky, to je klíčové – měli víru. Ten příběh je úžasný. Říká, že nám Bůh věří.

Která píseň nejlépe vyjadřuje vaše životní poselství?
Možná jsou dvě: Did You Feel the Mountains Tremble? (Cítils, jak se třásly hory?), protože mluví o církvi, o jednotě, a to mám rád. Je o věcech, které se ještě nestaly. Další je Obsession (Vášeň) – velmi důvěrná, trochu tajemná… Však ji znáte.

Vy sám cítíte, že by se v Evropě „třásly hory“?
Ano. Myslím, že v téhle části světa se něco děje, zvláště mezi mladými lidmi. Mám na mysli střední Evropu – Maďarsko, Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko, Česko… Věřím, že tato oblast je připravena na velké Boží jednání. Mám pocit, že se tady hory opravdu chvějí. Nevím, jestli to vnímáte taky, ale je to pocit, že všechno je možné. Že tu bude nějaké probuzení, obživení – říkejte tomu, jak chcete. Když sem přijedete, je to cítit ve vzduchu.

Co byste chtěl vzkázat českým čtenářům? Co je vaše hlavní zpráva?
To, že Ježíš je živý. Není mrtvý. Pokud tomu porozumíte, všechno ve vašem životě začne do sebe zapadat. Pokud pochopíte, že vládne a že váš život není chyba, je to neuvěřitelně osvobozující.

Martin Smith na koncertu v Česku s kapelou Delirious? v roce 2008
Foto: Tomáš Coufal

Autor: Tomáš Coufal, Tomáš Medek
Foto: YouTube, Tomáš Coufal
Zdroj: Život víry, 2015

Napsat komentář