Poté, co byl Izrael v sobotu 7. 10. překvapivě napaden teroristy z Hamásu, se v pondělí 9. 10. vpodvečer na Václavském náměstí v Praze navzdory dešti sešlo asi 300 lidí, aby židovskému státu vyjádřili podporu. Demonstraci zorganizovala Česká společnost přátel Izraele ve spolupráci s českou pobočkou Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) a Operací Ester.
V řadě příspěvků zaznělo volání po přeložení českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což může „hmatatelně“ vyjádřit českou podporu Izraeli v současné těžké situaci. Informoval o tom i poslanec Miloslav Janulík (ANO), který dorazil doslova na poslední chvíli z Břeclavi. Návrh na přenesení sídla českého velvyslanectví se podle něj objeví na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny.
V odsouzení strašlivé akce Hamásu se shodovali všichni řečníci v čele s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou a Romanem Jochem, ředitelem Občanského institutu i Institutu pro výzkum práce a rodiny SR. Publicista Jefim Fištejn odmítl pohoršení novinářů nad nepřipraveností izraelských tajných služeb s tím, že věří, že se to podle židovského přísloví obrátí k dobrému tím, že bude Hamás zlikvidován následnou akcí.

Osobně přítomná izraelská velvyslankyně Anna Azariová vyjádřili vděčnost za projevenou solidaritu i za dlouhodobou podporu. Předseda České společnosti přátel Izraele Karel Sedláček, který celou akci moderoval, jí na závěr jako výstup z akce předal písemné vyjádření podpory.
Za pražskou Židovskou náboženskou obec poděkoval účastníkům její předseda František Bányai.
Z aktuálního prohlášení ICEJ citoval místopředseda české pobočky Radek Hejret, který se z Izraele vrátil z oslavy svátku stánků den po útocích: „Jak se postupně ukazuje celý rozsah masakrů spáchaných teroristy Hamásu, je zřejmé, že tato operace, pečlivě naplánovaná s podporou Íránu, nebyla vyvolána křivdami z tzv. izraelské ‚okupace‘ ani jakýmkoli nebezpečím, které by hrozilo mešitě Al-Aksá. Její inspirací je naopak starodávný ‚duch Amáleka‘, který si vždy bral na mušku židovské ženy a děti a všechny staré a slabé v Izraeli. Proto povstáváme, abychom tuto ohavnou skutečnost demaskovali a čelili jí.“ Vedle modliteb je možné se připojit k finanční pomoci do fondu Izrael v krizi, který spravuje ICEJ. Více informací na stránkách www.icej.cz.
Za české organizace s posláním podporovat Izrael vystoupil i Denis Doksanský z Aliance pro Izrael. Předsedkyně Operace Ester Marta Srbová přečetla modlitbu za Izrael.
Setkání provázely tradiční izraelské písně skupiny Nešama, která ho zahájila žalmem 121: „Nedříme a nespí ten, který chrání Izrael“ a ukončila písní „Jeruzaléme ze zlata“.
Atmosféru spolu s nabitým programem s kvalitními řečníky dokresloval roj amatérských i profesionálních fotografů spolu s novináři z Českého rozhlasu a České televize, která reportáž o akci přinesla v Událostech. „Pod koněm“ bylo cítit motivaci účastníků, na které kapalo z deštníků kolemstojících, ale kteří vesměs vydrželi až do konce.
autor: Jitka Evanová, Tomáš Dittrich
foto: twitter @Svoboda_Slavek