Budějovice čeká „malý“ festival United

5
(1)

22. dubna 2023 proběhne v KD Vltava v Českých Budějovicích vůbec první festival United City, jehož součástí budou koncerty, semináře, divadlo včetně služby duchovního poradneství a modliteb.

Jednodenní festival připravují místní sbory ve spolupráci se spolkem United 3P. Ten již třináct let organizuje multižánrový festival United, který probíhá koncem prázdnin ve Vsetíně a kterého se pravidelně účastní více než pět tisíc návštěvníků. 

Ředitelka festivalu United Daniela Hurtová pro Svět víry přibližuje, jak myšlenka na uspořádání jednodenního festivalu vznikla, a popisuje, co od akce očekává.

Proč United City a proč v Českých Budějovicích?

Myšlenka „nenechat si United jen pro sebe“ tu byla už dlouho. Vidíme, že spolupráce nese velké požehnání a na novém místě může vzniknout pro mladé lidi akce, která může zásadně ovlivnit jejich životy. V praxi jsme si v době covidu vyzkoušeli jednodenní festivaly v Plzni, v Litomyšli a Vsetíně. Vytvořit na novém místě tým, který je ze stálých členů United a z lidí z místní církve, kterým leží jejich město na srdci, je unikátní. Z Českých Budějovic přišel impulz a po modlitbách a společné diskusi jsme do toho šli.

Co od jednodenního festivalu očekáváte?

Chceme přinést hodnoty „Kristem propojeni, proměnění, povoláni“ každému mladému člověku, který festival navštíví. Už teď zakoušíme dobrou spolupráci s místními církvemi a očekáváme, co má Pán Bůh pro nás v této nové spolupráci připravené. Ráda bych citovala Davida, mladého vedoucího, který vyjadřuje, co očekává: „Jižní Čechy jsou plné studených a odtažitých lidí, až to některé Moraváky zaskočí. Tato kultura je i v církvích, které se navzájem neznají, příliš nespolupracují a mezi mládežemi panuje osamělost. United, jak napovídá jeho jméno, přinese přesně to, co budějická mládež moc potřebuje. Církve se více poznají, křesťané se sejdou v jinak mrtvých Budějovicích, aby společně na jednom místě chválili Boha, přijímali jeho vedení a měnili svoje životy. Naše město to zoufale potřebuje.“

Bude součástí festivalu i něco dalšího kromě avizovaných koncertů, semináře, tance a divadla? 

Ano, United je hlavně místo setkání! Kromě nabitého programu v Kulturním domě Vltava bude podium i venku před KD, kde proběhnou koncerty Pavla Helana a Isaac Records. Nebude tam chybět karavan Modliteb 24-7 pro rozhovory s kolemjdoucími. Při programu budou připraveni k naslouchání duchovní poradci, s poradenstvím máme výborné zkušenosti, protože doplňuje slyšené slovo při seminářích nebo hlavním programu tak, aby lidé mohli reagovat a za věci se modlit nebo s někým promluvit v důvěrném prostředí. Foyer KD bude doplněno o stánky s nabídkami knih nebo křesťanských škol.

Chystáte United City i v dalších městech?

Vždy záleží na zájmu jednotlivých míst. Zájemci nás můžou kontaktovat a můžeme začít budovat vztah a hledat řešení pro jejich město.

Pokud by měl někdo další zájem o pořádání United City, co má dělat a jakou konkrétní pomoc nabízíte?

Prvním kontaktem je naše e-mailová adresa: info@festivalunited.cz. Velkou hodnotu vidíme ve spolupráci mezi církvemi. Chceme jít do míst, kde je církev spolu ochotná být, jednou za čas jít do spolupráce a přemýšlet o mladých lidech, nebýt si konkurencí, ale přinášet Krista lidem, kteří to potřebují. My jsme takovými prostředníky, kteří přicházejí, připravují spolu s místními festival, který by byl požehnáním pro jejich město nebo oblast. Ptáme se místních na jejich potřeby, každé místo je specifické a někde jsou více schopní sami dělat organizační stránku, někde více programovou. Vše je po vzájemné dohodě nás i spolupracujících církví.

Bližší informace o programu včetně předprodeje vstupenek naleznete na stránkách festivalu.

Autor: Jitka Evanová
Foto: festival United

Jak hodnotíte tento příspěvek?

Průměrné hodnocení: 5 / 5. 1

Napsat komentář